GRY
 
 

Kolka jelitowa - czy pomoże masaż i napar z koperku?

Co to jest kolka jelitowa u niemowlęcia, czym jest spowodowana, jak jej uniknąć i jak ulżyć dziecku, kiedy kolka już się pojawi?

kolka jelitowa
fot. Fotolia

Kolka jelitowa to bolesne skurcze żołądka i jelit. Jak jej uniknąć i jak ulżyć dziecku, które ma kolkę - wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatologii z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Przyczyny kolki

Nie do końca znana jest jeszcze przyczyna występowania kolki. Lekarze łączą pojawienie się kolki z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka oraz gromadzeniem się gazów w jelitach.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Objawy kolki

Kolka jelitowa to dolegliwość przejściowa, jej objawy obserwuje się u zupełnie zdrowych niemowląt. Po nakarmieniu niemowlę zasypia i nagle budzi się z wielkim krzykiem albo krzyk i płacz zaczyna się w czasie karmienia. Ataki kolki jelitowej ustępują zwykle po 3. miesiącu życia, choć czasami mogą się utrzymywać 6-9 miesięcy.

Zobacz też: Jak zwiększyć ilość mleka w piersiach? Sposoby na wzmocnienie lakatacji!

Czy można uniknąć kolki?

Nie da się uniknąć kolki jelitowej, ale specjaliści zalecają podjęcie pewnych kroków zapobiegawczych:
  • Przy karmieniu piersią wskazane jest opróżnienie każdej piersi kolejno, a nie przekładanie dziecka z jednej do drugiej. Skład mleka kobiecego zmienia się. Na początku karmienia zawiera ono więcej wody, natomiast pod koniec - więcej składników odżywczych.
  • Sprawdź, czy dziecko ssie prawidłowo, biorąc do ust brodawkę wraz z otoczką, aby z pokarmem nie połykało powietrza.
  • Po ostatnim karmieniu wieczornym nie rozbawiaj zbytnio dziecka, aby mogło spokojnie strawić posiłek.
  • Czasami złe samopoczucie dziecka karmionego piersią jest wynikiem alergii na mleko krowie lub nietolerancji laktozy obecnej w mleku spożywanym przez mamę. Trzeba wtedy wykluczyć ten pokarm z diety.
  • Przy karmieniu butelką zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była zbyt duża i nie wpuszczała powietrza. Smoczek musi być całkowicie wypełniony mlekiem.

Jak się leczy kolkę?

Niektórzy pediatrzy zalecają stosowanie na kolkę preparatów wchłaniających gazy jelitowe, np. Espumisan. Lekarz może przepisać lekarstwo dla matek – Debridat, które wchłania się z jej pokarmem i łagodzi objawy kolki u dziecka. Debridat jest dostępny także w formie syropu dla niemowląt. Nie należy dziecku podawać niczego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ale zawsze można spróbować podać dziecku napar z rumianku lub koperku, które posiadają właściwości uspokajające i pomagają dziecku usnąć. W sprzedaży są dostępne gotowe preparaty, np. Bobofen lub woda koperkowa.

Sprawdź, jak zrobić masaż na kolkę.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!