Kolka nerkowa w ciąży, kamica nerkowa, kamica moczowa, dolegliwości w ciąży
fot. Edipresse

Kolka nerkowa może być przyczyną wcześniejszego porodu?

Masz kolkę nerkową i jesteś w ciąży? Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę u mamy odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.
Kolka nerkowa w ciąży, kamica nerkowa, kamica moczowa, dolegliwości w ciąży
fot. Edipresse

Kolka nerkowa to objawy kamicy nerkowej (moczowej). Przy tej dolegliwości w nerkach zbiera się piasek, który za jakiś czas może (choć nie musi) przekształcić się w kamienie nerkowe. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci kłujący ból nerek taki jak przy kolce nerkowej, przeczytaj czy jest się czym martwić i jak się leczyć by uniknąć przedwczesnego porodu albo cesarskiego cięcia.

Przyczyny kolki nerkowej

Kolka nerkowa w ciąży najczęściej jest spowodowana obecnością kamieni w drogach moczowych, czyli kamicą nerkową (moczową). Kamienie te raczej pojawiają się już wcześniej, jeszcze przed ciążą. Dopóki są niewielkie i pozostają w miedniczce, można o nich nawet nie wiedzieć. Ból przy kamicy nerkowej odczuwasz, gdy kamienie przesuwają się do moczowodu. Podaje się wtedy leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Zaleca się też picie dużej ilości wody (trzy, cztery litry dziennie). Takie postępowanie sprawia, że kamienie zostają przesunięte do pęcherza moczowego, skąd są wydalone. Jeśli tak się nie stanie, choć taka sytuacja ma miejsce rzadko, planuje się operację.

Sprawdź też: Skąd ta kamica moczowa
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Nie ma kamicy, są objawy

Czasem objawy kolki nerkowej pojawiają się u przyszłych mam, które nie mają kamicy nerkowej – macica uciska na prawy moczowód i dochodzi do zastoju moczu w nerce. Wtedy również możesz odczuwać dyskomfort oraz nieprzyjemny kłujący ból. W takiej sytuacji mija on wraz z oddaniem moczu, jeśli nie dotyczą cię również przyczyny kamicy moczowej. Jeśli jednak ból nie mija, musisz jak najszybciej rozpocząć leczenie kolki nerkowej.

Kamica nerkowa - co robić

Kamicę nerkową w ciąży trzeba leczyć, bo sprzyja zakażeniu dróg rodnych. Infekcje intymne w ciąży mogą w efekcie doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a to może być przyczyną porodu przed czasem. Niektóre mamy obawiają się, że z powodu kolki nerkowej ich poród może zakończyć się cesarką. Jednak cesarskie cięcie robi się z innych wskazań.
Jeśli już odczuwasz kłujący ból, ale nie jest on długotrwały, zażyj leki rozkurczowe i połóż się na łóżku z termoforem by rozgrzać bolące miejsce - to odblokuje moczowód. Czasem jednak kolka nerkowa jest bardziej dokuczliwa i towarzyszą jej gorączka, mdłości i wymioty - wtedy musisz udać się do lekarza. W takich przypadkach zaleca się również przyjmować duże ilości płynów by wypłukać piasek czy kamienie z nerek. Można również przyjmować niewielkie ilości leków przeciwbólowych. Jeśli jednak kamienie są zbyt duże by organizm sam je wydalił - będzie potrzebna konsultacja chirurgiczna by usunąć kamienie nerkowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy