GRY
 
 

Kolka niemowlęca - kłujący problem

Kolka niemowlęca to częsta przypadłość maluchów. Pojawia się już u kilkutygodniowych niemowląt i może męczyć nawet przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak rozpoznać kolkę i pomóc dziecku.

niemowlę, lekarstwo, choroba

Co to jest kolka jelitowa?

Definicji kolki jelitowej jest wiele, ta naukowa mówi, że są to “napady krzyku trwającego 3 godziny dziennie, 3 razy w tygodniu, przez kolejne 3 tygodnie". Wiele maluchów dotkniętych tą przypadłością nic sobie jednak nie robi z naukowych definicji i płacze częściej i dłużej, albo po kilkudniowych przerwach przez wiele nocy z kolei.

Skąd się bierze ból?

Kolkę powoduje nadmierna ilość powietrza w brzuchu malucha, które połyka podczas płaczu lub karmienia. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kolki są też: nieodpowiednia pozycja podczas karmienia, zła dieta mamy, alergia malucha np. na cukier mleczny.

Jak rozpoznać kolkę?

Noworodek płacze bardzo głośno, najczęściej ma zaczerwienioną, spoconą twarz, podkurczone nóżki oraz twardy, wzdęty i napięty brzuszek. Dodatkowo można usłyszeć wzmożoną perystaltykę jelit i oddawanie gazów.

Często zdarza się ulewanie, a nawet wymioty. Krzyk dziecka może trwać ponad godzinę, po czym dziecko się uspokaja, zasypia i śpi spokojnie nawet przez kilka godzin. Taka sytuacja powtarza się przez następne dni.

Co robić, żeby złagodzić objawy?

Trzeba oczywiście wyeliminować produkty, które mogą powodować ból. Czasem to jednak nie wystarczy, a mamie trudno się relaksować, kiedy maluch ciągle płacze. Stres mamy nie sprzyja walce z kolką i błędne koło się zamyka. Wtedy warto sięgnąć po łagodny lek, który nie tylko pomoże złagodzić ból, ale też usunie przyczynę.

Infacol – opinie®. Postać: zawiesina doustna 40 mg/ml, opakowanie - butelka 50 ml z kroplomierzem. Skład: 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg symetykonu (Simeticonum), substancje pomocnicze: sacharyna sodowa, hypromeloza, metylu hydroksybenzoesan, propyluhydroksybenzoesan, esencja pomarańczowa, woda oczyszczona. Wskazania: Preparat Infacol jest wskazany do łagodzenia dolegliwości bolowych (wzdęcia, bole kolkowe) związanych z nadmiernym nagromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym w wyniku połykania powietrza. Infacol jest wskazany do stosowania u niemowląt od 1-go do 6-go miesiąca życia.. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia tarczycy. Niedrożność jelit. Zaparcia. Podmiot odpowiedzialny: Forest Laboratories UK Limited.

www.infacol.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

INF/01.2013/02

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj