GRY
 
 

Cała prawda o kolce

Kolka to nie choroba. Ale podczas niej niemowlę bardzo boli brzuszek. Dlatego dziecko krzyczy i na przemian gwałtownie podkurcza i prostuje nóżki. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o kolce, by pomóc niemowlęciu i zachować spokój.

kolka
fot. Panthermedia

O kolce warto powiedzieć lekarzowi

Wprawdzie kolka to nie choroba, ale lepiej pokazać dziecko pediatrze, by wykluczył inne przyczyny bólu brzucha. W grę może wchodzić m.in. wgłobienie lub niedrożność jelit, uwięźnięcie przepukliny, zaburzenia neurologiczne, a także infekcja, np. zapalenie ucha albo nerek (u malutkich dzieci pierwszym objawem choroby jest często ból brzucha), alergia pokarmowa.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Atak kolki zaczyna się nagle

To dla kolki bardzo charakterystyczne. Pogodne, spokojne dziecko zaczyna nagle przeraźliwie płakać, a nawet krzyczeć. Gdy atak w końcu minie, będzie wyglądało tak, jakby w ogóle nic się nie stało.

Brzuszek zwykle boli o tej samej porze

Na ogół ból brzuszka dopada niemowlęta po południu albo wieczorem. Jednak może się zdarzyć, że atak pojawi się o innej niż zwykle godzinie.

Nie zawsze wiadomo, skąd wzięła się kolka

Część naukowców uważa, że kolka jest skutkiem niedojrzałości układu pokarmowego. Ale są i inne możliwe przyczyny – być może niemowlę zbyt dużo zjadło, nałykało się powietrza w czasie ssania, miało nadmiar bodźców w ciągu dnia, zaszkodziło mu coś co zjadła mama i co przeniknęło do jej pokarmu, ma alergię lub cierpi na nietolerancję laktozy. Warto też wiedzieć, że dzieci, których matki palą, dwukrotnie częściej maja kolkę!

Kolka najczęściej mija po trzech miesiącach

Najczęściej, ale niestety nie zawsze. Bywa, że kolka męczy szkraba jeszcze w piątym, czy nawet szóstym miesiącu życia. Pierwszy atak może się pojawić między trzecim dniem a trzecim tygodniem.

Atak kolki może trwać wiele godzin

Są niemowlęta, które przestają krzyczeć już po kilku czy kilkunastu minutach, ale są i takie, które męczą się przez wiele godzin. Potem zmęczone zasypiają. Gdy się budzą, wszystko jest już w porządku.

To nieprawda, że częściej kolkę mają butelkowe dzieci

Równie często miewają ją szkraby karmione piersią i te, które dostają mleko z butelki.

Jest wiele leków na kolkę

Niektóre leki na kolkę mają w składzie koper włoski, który ma działanie wiatropędne i rozkurczowe, inne zawierają simetikon – związek, który ułatwia usuwanie gazów z jelit. Leki te są całkowicie bezpieczne, ponieważ w ogóle nie wchłaniają się do przewodu pokarmowego.

Przeczytaj też: Leki na kolkę

Gdy dziecko ma kolki, nie przerywaj karmienia piersią

Twoje mleko jest najlepszym pokarmem dla noworodka i na pewno mu nie szkodzi. Zwróć tylko uwagę na to, co jesz i pijesz. Zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty, cebuli, czosnku, ostrych przypraw, wzdymających warzyw (kalafior, brukselka), a także wszystkiego, co ciężkostrawne. Uważaj na produkty, które często wywołują alergię: mleko i jego przetwory, orzechy, miód, jajka, czekoladę, ryby, pomidory, seler, cytrusy i truskawki.
Doładuj
Przeładuj