kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlęcia – nie jesteś bez szans!

Co wieczór powtarza się ten sam scenariusz niemowlę pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze. To znak, że boli go brzuch. Zobacz, skąd się bierze kolka i jak ją pokonać?
Małgorzata Wódz
kolka u niemowlaka

Kolka u dziecka to trudne przeżycie dla rodziców. Maluch pręży się, napina całe ciało i głośno płacze, a noszenie i przytulanie często niewiele pomaga. Trudno powiedzieć, skąd się bierze kolka u niemowlaka i jak sobie z nią poradzić. Kolka pojawia się nagle, gdy dziecko ma około 3 tygodni, i znika bez śladu po 3–4 miesiącach. Jednak choć nie ma na nią jednego, zawsze skutecznego sposobu, nie jesteś wobec niej tak zupełnie bez szans. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej dolegliwości i poznaj 18 sposobów na kolkę, które pomogą ulżyć dziecku.

Objawy kolki jelitowej u dziecka

Nie każdy płacz noworodka i młodszego niemowlaka to kolka. Mówimy o niej dopiero, kiedy występuje tzw. reguła trzech:
 • dziecko ma skończone 3 tygodnie życia (jest jeszcze noworodkiem)
 • płacze ponad 3 godziny dziennie (łącznie)
 • ataki nieukojonego płaczu występują 3 razy w tygodniu (lub częściej).

Dodatkowe symptomy towarzyszące kolce:
 • pojawia się wieczorem
 • dziecko płacze głośno, rozdzierająco
 • nie pomaga przystawienie do piersi, noszenie, przytulenie
 • brzuch jest twardy, napięty
 • dziecko podczas płaczu wierzga nogami i pręży się.

Objawy, które nie świadczą o kolce

Zdarza się, że kolkę mylimy z innymi dolegliwościami dziecka. To raczej nie jest kolka, jeśli niemowlę:
 • nie krzyczy, tylko popłakuje z różnym natężeniem przed zaśnięciem
 • łatwo się uspokaja, gdy je nosisz i kołyszesz
 • płacz pojawia się o różnych porach dnia.
Takie objawy mogą świadczyć o stanie typowym dla noworodków, który jest określany jako marudzenie fizjologiczne.
Redakcja poleca: Mój sposób na kolkę u niemowlaka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma kolkę? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na kolkę. Sprawdź, która zadziała w przypadku kolki u twojego dziecka.

Przyczyny kolki

Zdania na temat przyczyn kolki są podzielone. Jest kilka teorii dotyczących jej pochodzenia. Kolkę może powodować:
 • niedojrzałość układu pokarmowego – żołądek i jelita dopiero uczą się swoich obowiązków
 • niedojrzałość układu nerwowego dziecka.
 • nadmierne gromadzenie się gazów
 • połykanie powietrza w trakcie ssania piersi spowodowane złą techniką ssania
 • alergia pokarmowa – to prawdopodobne, gdy choruje na nią ktoś z bliskiej rodziny.
 • kontakt z dymem papierosowym – dzieci palących rodziców częściej mają kolkę
 • stres rodziców – dzieci starszych i lepiej wykształconych mam częściej miewają kolkę. Być może dlatego, że w mamach tych jest więcej lęku o dziecko.

Coraz częściej lekarze mówią o psychologicznym podłożu kolki – że płaczem i bólem brzuszka niemowlę odreagowuje napięcie, jakiego doświadcza w ciągu dnia (kto z nas nie przeżywał dolegliwości żołądkowych w stresowych sytuacjach?). Może właśnie dlatego ataki kolki pojawiają się najczęściej wieczorem, po całodziennych atrakcjach.

Jak długo trwa?

Kolka jest nazywana koszmarem 100 dni, bo tyle mniej więcej czasu twa. Pojawia się jeszcze u noworodka, pod koniec 3 lub czwartego tygodnia życia. Jest uciążliwa i trudna do zniesienia, ale nie świadczy o żadnych kłopotach ze zdrowiem. Walkę z nią potraktuj zadaniowo – musicie przejść przez ten etap, nie tracąc przy tym zbyt dużo nerwów. Pomoże wam świadomość, że kolka mija sama, zwykle w 4. miesiącu życia dziecka. Czasem jednak dokucza dłużej i ustępuje dopiero między 6 a 9 miesiącem.

17 sposobów na kolkę

Jest wiele sposobów na kolkę, które warto wypróbować.

 1. Zmień pozycję podczas karmienia – jeżeli niemowlę ssie zbyt szybko pierś, krztusi się i przełyka łapczywie, spróbuj je karmić lekko odchylona do tyłu, tak aby mleko płynęło „pod górkę”. Dzięki temu dziecko będzie piło wolniej. Taki sposób karmienia polecany jest także w przypadku maluchów, które często ulewają.
 2. Sprawdź, jak dziecko ssie – sprawdź, czy niemowlę w trakcie ssania obejmuje ustami większą część brodawki razem z otoczką. Jeśli dobrze chwyta brodawkę, jest mniejsza szansa, że w trakcie ssania nałyka się powietrza. Doradcy laktacyjni zalecają też, aby w wypadku kolkowych dzieci odciągać z piersi pierwszą partię mleka (1-2 łyżeczki).
 3. Karm częściej, ale nieco krócej – to także działa antykolkowo. Zalecane jest też, aby dziecko najpierw opróżniło jedną pierś, a dopiero potem ewentualnie przystaw je do drugiej. Mleko, jakie wypływa na początku, ma mniej tłuszczu, a więcej cukru, który może powodować kolkę.
 4. Pilnuj dziurki w smoczku – jeśli karmisz dziecko butelką, nie powinna być zbyt duża. Smoczek powinien być w trakcie karmienia całkowicie wypełniony mlekiem.
 5. Pamiętaj o odbijaniu – po karmieniu kładź niemowlę na swoim ramieniu i czekaj kilka minut, aż mu się odbije (nie musi się to zdarzyć zawsze).
 6. Noś w chuściedzieci noszone w chuście przynajmniej przez dwie godziny dziennie o wiele rzadziej mają kolki niż maluchy bezchustowe. Noszenie pionowe (na brzuchu w pozycji żabki albo na ramieniu, jak do odbicia) pomaga także już podczas wieczornego napadu płaczu.
 7. Kanguruj – kangurowanie to kontakt dziecka z ciałem rodzica (skóra do skóry). Niemowlę całą powierzchnia brzuszka – od pępka do szyi – dotyka twojego ciała, a nóżki ma zgięte. Kontakt z twoim ciałem jest formą masażu dla brzuszka.
 8. Stosuj chwyt kolkowy – układasz dziecko na przedramieniu, brzuszkiem do dołu, by główka opierała się na dłoni, a rączki i nóżki zwisały po bokach i w tej pozycji nosisz dziecko.
 9. Masuj brzuszek – otwartą dłonią kreśl kółka na brzuchu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lekko dociskaj dłoń, aby pobudzić jelita do pracy. To rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Uwaga: masaż skutkuje, gdy jest stosowany zapobiegawczo: nie w czasie ataku, ale kilka razy w ciągu dnia. Wtedy w brzuszku nie będą się gromadzić gazy.
  Sprawdź, jak dobrze masować dziecko, by złagodzić kolkę.
 10. Przygotuj ciepły okład lub kąpiel – podczas ataku kolki zrób rozgrzewający okład z pieluszki tetrowej (ogrzanej np. żelazkiem lub na grzejniku). Możesz też ogrzać brzuszek strumieniem powietrza z suszarki (nie gorącym), położyć na nim termofor z ciepłą wodą lub zrobić dziecku kąpiel w wanience. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.
 11. Rób dziecku rowerek – to dobra metodą na odgazowanie niemowlęcych jelit. Ćwiczenie polega na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek. Delikatnie ujmij małe kolanka i dociśnij je do brzuszka. Przytrzymaj kilka sekund, pozwól maluszkowi rozluźnić nóżki, po czym powtórz ćwiczenie. Podczas takiej gimnastyki dziecko oddaje gazy i od razu odczuwa ulgę. Możesz też uchwycić oba kolanka jednocześnie i kilka razy przycisnąć je do brzuszka.
 12. Podaj herbatkę koperkową – maluszkowi z kolką nie możesz podawać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zawsze można spróbować podać napar z koperku. Wcześniej upewnij się jednak, jak stosować herbatkę koperkową na kolkę. Dla niektórych dzieci rozwiązaniem jest również woda koperkowa.
 13. Wypróbuj krople na kolkę – ale tylko pod warunkiem, że wcześniej zapytasz o zgodę pediatrę. Co prawda krople można kupić w aptece bez recepty, ale tak małym dzieciom lepiej nie podawać ich na własną rękę, Dowiesz się przy okazji, które poleca lekarz twojego dziecka.
 14. Otocz spokojem – wieczorem wyeliminuj wszystko, co może rozdrażnić dziecko. Na jego układ nerwowy mają wpływ np. migające obrazy z telewizorze (to silny bodziec dla niemowlęcia), goście w domu albo podniesione głosy mamy i taty. Postaraj się, aby ostatnie godziny dnia upłynęły wam w spokoju. 
 15. Ucisz emocje – dzieciom łatwo udziela się zły humor mamy, więc jeśli jesteś już zniecierpliwiona i wyczerpana, oddaj maleństwo w ramiona taty.
 16. Zabierz dziecko na spacer albo przejażdżkę autem. Wiele maluchów zasypia podczas takich wycieczek prawie natychmiast. Gdy wiesz, o której godzinie najczęściej zaczyna się atak, możesz wybrać się na spacer "zapobiegawczo".
 17. Odkręć kran albo włącz suszarkę – wiele maluszków uspokaja się i usypia pod wpływem monotonnych dźwięków. Wypróbuj działanie białego szumu.
 18. Nie rozbawiaj dziecka – po ostatnim karmieniu wieczornym powinno spokojnie strawić posiłek.
  Czy przerywać karmienie piersią?
Nie należy tego robić. Twoje mleko jest najlepszym pokarmem dla dziecka i na pewno mu nie szkodzi. Nie ma dowodów na to, że dieta mamy karmiącej może wywoływać kolki. Czasem jednak dziecko ma objawy alergii pokarmowej, m.in. bóle brzuszka, a wtedy warto porozmawiać z lekarzem. 
Choć kolka nie jest chorobą, koniecznie opowiedz o niej pediatrze. Bóle brzuszka czasami świadczą np. o zapaleniu ucha, zakażeniu układu moczowego, wadach przewodu pokarmowego. Lekarz powinien zbadać dziecko, aby wykluczyć te choroby.  
 
Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

[content:0_19962,,0_19577,8_1602,0_26135:CMNews]

 

 

Ocena (37 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka