GRY

Kolka u niemowlęcia – nie jesteś bez szans!

Co wieczór powtarza się ten sam scenariusz niemowlę pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze. To znak, że boli go brzuch. Jak pokonać kolkę?

Kolka u dziecka to trudne przeżycie dla rodziców. Maluch pręży się, napina całe ciało i głośno płacze, a noszenie i prztulanie często niewiele pomaga. Trudno powiedzieć, skąd się bierze kolka u niemowlaka i jak sobie z nią poradzić. Kolka pojawia się nagle, gdy dziecko ma około 3 tygodni, i znika bez śladu po 3–4 miesiącach. Jednak choć nie ma na nią jednego, zawsze skutecznego sposobu, nie jesteś wobec niej tak zupełnie bez szans.

Objawy kolki u dziecka

Niemowlę ma kolkę, jeśli:

  • codziennie albo przynajmniej 3 razy w tygodniu, najczęściej wieczorem, zaczyna głośno, rozdzierająco płakać,
  • nie pomaga przystawienie do piersi ani noszenie czy przytulenie,
  • jego brzuch jest twardy i napięty,
  • podczas płaczu wierzga nogami i pręży się.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Czy to kolka?

Zdarza się jednak, że mylimy kolkę z innymi niedogodnościami u dziecka. To raczej nie jest kolka, jeśli niemowlę:

  • nie krzyczy, ale popłakuje z różnym natężeniem przed zaśnięciem,
  • łatwo się uspokaja, gdy go nosisz i kołyszesz,
  • dziecko płacze o różnych porach dnia.

Psychologiczne przyczyny kolki

Coraz częściej lekarze mówią o psychologicznym podłożu kolki – że niemowlę płaczem i bólem brzuszka odreagowuje napięcie, jakiego doświadcza w ciągu dnia (kto z nas nie przeżywał dolegliwości żołądkowych w stresowych sytuacjach?). Może właśnie dlatego ataki kolki pojawiają się najczęściej wieczorem, po całodziennych atrakcjach.

Co możesz zrobić, gdy dziecko ma kolkę?

Wyeliminuj wszystko, co może denerwować dziecko:

  • wizyty gości,
  • głośny telewizor,
  • zmiany w rozkładzie dnia.

Choć często to trudne przy krzyczącym niemowlęciu – ucisz własne emocje. Dzieciom łatwo udziela się zły humor mamy, więc jeśli jesteś już zniecierpliwiona i wyczerpana, oddaj maleństwo w ramiona taty. Choć kolka nie jest chorobą, koniecznie opowiedz o niej pediatrze. Bóle brzuszka u dziecka czasami świadczą też np. o zapaleniu ucha, zakażeniu układu moczowego, wadach przewodu pokarmowego. Lekarz powinien zbadać dziecko, aby wykluczyć te choroby.

Uważaj przy karmieniu noworodka

Jeśli twój mały głodomorek rzuca się łapczywie na pierś i podczas jedzenia krztusi się, wtedy razem z mlekiem połyka powietrze, które może być przyczyną wieczornego koszmaru. Bąbelki rozpychają się w brzuszku, wywołując ostry ból. Przyczyną kolki może być też zła technika karmienia lub zbyt szybki wypływ mleka.

Karm częściej, ale nieco krócej. Podczas posiłku układaj dziecko w postaci półpionowej, z głową wyżej niż pośladki (możesz też lekko się odchylić i położyć dziecko na sobie). Lepiej jest, gdy opróżnia do końca jedną pierś, a nie wypija troszkę z obu. Mleko, jakie wypływa na początku, ma mniej tłuszczu, a więcej cukru, który może powodować kolkę. Podczas karmienia i już po nim kładź niemowlę na swoim ramieniu i czekaj, aż mu się odbije. Jeśli karmisz butelką, trzymaj ją tak, aby smoczek przez cały czas był wypełniony mlekiem. Dobrym rozwiązaniem może być też butelka antykolkowa.

Najlepszy sposób na kolkę? Noś i tul

Dzieci, które przebywają blisko mamy, są spokojniejsze. Twoje ciało działa jak ciepły kompres. Pionowa pozycja noszenia i lekki nacisk twojego brzucha na brzuszek dziecka pomoże pozbyć się gazów.

Podczas ataków kolki noś dziecko w pozycji pionowej, na przykład w chuście. Możesz też ułożyć go na przedramieniu, brzuchem do dołu, tak by głowa opierała się na dłoni, a ręce i nogi zwisały po bokach. Jeśli jesteś zmęczona, połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach i po prostu masuj mu plecki.

Pediatra tłumaczy, jak rozpoznać i leczyć kolkę jelitową:

Sprawdź, czy kolka minie po masażu

Masaż niemowlęcia to jeden z najlepszych sposobów na kolkę. Delikatne masowanie brzuszka rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Pamiętaj jednak, że masaż skutkuje, gdy jest stosowany kilka razy w ciągu dnia. Wtedy w brzuszku nie będą się gromadzić szkodliwe gazy.

Rozbierz dziecko. Otwartą dłonią kreśl kółka na brzuszku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lekko dociskaj dłoń, aby sprowokować „bączki”.

Taką strzykawką wygodnie podasz go dziecku już w 2. tygodniu życia.

Rób dziecku rowerek

Dobrą metodą na odgazowanie niemowlęcych jelit jest ćwiczenie polegające na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek.

Delikatnie ujmij małe kolanka i dociśnij je do brzuszka. Przytrzymaj kilka sekund, pozwól maluszkowi rozluźnić nóżki, po czym powtórz ćwiczenie. Podczas takiej gimnastyki dziecko oddaje gazy i od razu odczuwa ulgę. Możesz też uchwycić oba kolanka jednocześnie i kilka razy przycisnąć je do brzuszka.

Zastanów się nad dietą noworodka

Przyczyn napadów kolki lekarze często upatrują w niedojrzałym układzie pokarmowym dziecka. Kłopoty z trawieniem mogą powodować bóle brzuszka nawet u takiego dziecka, które dobrze przybiera na wadze (minimum 150 g na tydzień) oraz w ciągu dnia jest uśmiechnięte, pogodne i spokojne. Kolka może być też jednym z objawów alergii pokarmowej. To prawdopodobne szczególnie wtedy, gdy na alergię choruje ktoś z najbliższej rodziny twojej lub męża.

Na kilka tygodni wyłącz z diety mleko i przetwory mleczne. Ogranicz ostre przyprawy, kawę, potrawy wzdymające: kalafior, brukselkę oraz groszek. Unikaj też czekolady. I jeszcze jedno: dowiedziono, że dzieci mam palących papierosy cierpią na kolkę dużo częściej!

Pamiętaj, że ciepło działa na niemowlę kojąco

Im dziecko rozpaczliwiej płacze, tym więcej połyka powietrza, które wzmaga kolki. Staraj się szybko uspokoić malca. Skutecznym sposobem jest ciepła kąpiel.

Podczas ataku zrób ciepły kompres z pieluszki tetrowej (uprasuj ją). Możesz ogrzewać brzuszek strumieniem powietrza z suszarki (nie gorącym) albo podać dziecku preparat na kolkę, ułatwiający wydalenie gazów z brzuszka.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

Sprawdź: Znamy sposoby na najczęstsze dolegliwości noworodka - sprawdź!

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt