GRY
 
 

10 sposobów na kolkę

Napady kolki są gwałtowne i bardzo bolesne. Maleństwo krzyczy wtedy przeraźliwie, ma buźkę czerwoną od płaczu i wzdęty brzuszek. Jak mu pomóc?

1. Ugniataj i prostuj nóżki

To dobre ćwiczenie na pozbycie się gazów. Chwyć obie łydki, zegnij nóżki dziecka w kolanach i delikatnie dociskaj do jego brzuszka. Powtórz to kilka razy. Połóż malca na brzuszku Ułóż go na swoim przedramieniu, tak by główka opierała się w zagłębieniu twojego łokcia, brzuszek spoczywał na dłoni, a nóżki zwisały swobodnie – drugą ręką przytrzymuj plecki szkraba. Albo połóż maluszka na swoim brzuchu, gdy sama leżysz na plecach. Jedną ręką podtrzymuj jego pupkę, bujaj się rytmicznie i spokojnie.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

2. Noś maluszka na rękach

Jeśli maleństwo płacze, bo boli je brzuszek, nie wpadaj w panikę, tylko narzuć sobie spokój – dziecko szybko wyczuje, że jesteś zdenerwowana. Weź je na ręce, tul i szepcz do niego czule. Maluch poczuje się bezpiecznie. Jeżeli będziesz miała już dość płaczu malca, poproś o pomoc jego ojca (by on utulił smyka).

3. Czekaj, aż się odbije

Po każdym karmieniu przytrzymaj bobaska w pozycji pionowej lub półpionowej i poczekaj, aż usłyszysz odbijanie. Łykanie powietrza w czasie jedzenia to jeden z powodów kolki.

4. Sprawdź, co jesz

Jeśli karmisz malca piersią, to, co jesz, powinno być lekkostrawne. Dlatego na czas, gdy dziecko ma kolkę, wyklucz z jadłospisu mocną kawę, herbatę, słodycze, potrawy smażone, fasolę, kapustę, groch, czosnek. Jeśli to nie pomaga, zrezygnuj też z produktów mlecznych (sery, jogurty, żółty ser), a także alergizujących (orzechy, pomarańcze, truskawki). Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta karmiącej mamy - jadłospis.
Malec dostaje mleko modyfikowane i ma kolkę? Sprawdź, czy przyrządzasz je dobrze (instrukcja na opakowaniu).

5. Masuj brzuszek

Natrzyj ręce oliwką, by nie podrażnić skóry dziecka (sprawdź, czy dłonie są ciepłe). Połóż dziecko na plecach i delikatnie oraz spokojnie masuj brzuszek – zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Polecamy: Masaż na kolkę u niemowlaka

6. Przygotuj kąpiel

Ciepła woda może przynieść ulgę, bo rozluźnia i uspokaja. Trzymaj malca na przedramieniu częściowo zanurzonego w wodzie, polewaj brzuszek wodą. Jeśli smyk nie przepada za kąpielą, zrób ciepły okład z wyprasowanej pieluszki tetrowej (ma być ciepła, nie gorąca!).

Polecamy: Kąpiel krok po kroku - ZDJĘCIA

7. Odciągnij nieco mleka

Często przyczyną kolki jest to, że malec na początku karmienia nie daje sobie rady z szybkim wypływem mleka z piersi. Dlatego przed każdym posiłkiem odciągnij trochę mleka i dopiero wtedy podaj pierś dziecku.

8. Pilnuj stałego rytmu dnia

Niemowlę czuje się bezpieczniej, gdy dzień płynie stałym i znajomym rytmem. Niespodzianki w stylu „dziś śpimy u cioci, a jutro u koleżanki” mogą wytrącić je z równowagi. Podobnie jak głośna muzyka czy przeraźliwy dzwonek u drzwi. Spokój jest najlepszym lekarstwem.

9. Zrób herbatę ziołową

Podaj dziecku herbatkę z kopru włoskiego albo mieszankę ziół (lipa, melisa i rumianek). Niektórym malcom pomagają leki pochłaniające gazy (Espumisan, Bobotic – kupisz je w aptece), lekarz może przepisać też syrop poprawiający perystaltykę jelit.
10. Układaj dziecko na brzuszku
Już od narodzin powinnaś układać niemowlaka na brzuszku. Dziecko leżąc w takiej pozycji masuje sobie brzuszek, a dodatkowo wzmacnia mięśnie.

Zobacz także: Dlaczego warto układać niemowlę na brzuszku

Ocena (8 ocen)

5.5
Doładuj
Przeładuj