GRY

9 sposobów na kolkę

Co robić, gdy nie pomaga noszenie na rękach ani picie herbatek z koperku i rumianku? Maluszek jak krzyczał z bólu, tak krzyczy. Oto sposoby na kolkę polecane przez inne mamy.
Sposoby na kolkę u niemowlaka
fot. AdobeStock
Kolka u niemowlaka bywa trudnym etapem w życiu rodziców. Stale noszą dziecko, przytulają i próbują wszystkich możliwych metod, by uspokoić malca. Twoje dziecko też cierpi z powodu kolek, a ty nie wiesz już, jak mu pomóc? Przede wszystkim powinnaś postarać się znaleźć źródło płaczu. Przyczyn kolki jest wiele: może to być alergia, nietolerancja pokarmowa lub po prostu stres albo jeszcze niedoskonała praca przewodu pokarmowego. Jeśli odkryjesz, co jest przyczyną kolki u twojego maluszka, łatwiej będzie ci z nią waczyć. Przedstawiamy 8 skutecznych sposobów!

Odciągnij trochę mleka z piersi

Często przyczyną kolek jest to, że dziecko nie daje sobie rady ze zbyt szybkim wypływem pokarmu podczas ssania. Jeśli masz bardzo dużo mleka, na początku karmienia zaczyna ono wręcz tryskać, a maluszek nie potrafi tak szybko go pić (i jednocześnie oddychać). Łyka wtedy dużo powietrza, które zalega w brzuszku i powoduje potem bóle brzuszka i nawet bardzo silne kolki. Warto wtedy przed karmieniem odciągnąć trochę mleka i dopiero potem przystawiać dziecko.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Gimnastykuj mały brzuszek

Nagromadzenie gazów w jelitach i kłopoty ze zrobieniem kupki też mogą powodować kolki. Dlatego poleca się, by niemowlęta, gdy nie śpią, układać na brzuszku – łatwiej wówczas odchodzą gazy i jelita się rozkurczają. Nie wszystkie maluszki lubią jednak taką pozycję. Dlatego czasem trzeba wypróbować na maluszko nieco inne sposoby.
  • Noszenie na jednej ręce. Wyjmij malca z łóżeczka, ale noś go w nieco inny sposób niż zwykle. Połóż szkraba na swojej ręce (dziecko leży na brzuszku). Oczywiście musisz zadbać, by było mu wygodnie (główka nie powinna opadać).
  • „Wałkowanie” brzuszka. Możesz położyć dziecko na brzuchu na swoich kolanach i poruszać nimi tak, by masować jego brzuszek. 
  • Zginanie nóżek i lot samolotem. Maluszka, który wyjątkowo nie lubi leżeć na brzuszku, połóż na pleckach, ale w taki sposób, by widział twoją twarz. Zginaj mu nóżki w kolanach, lekko dociskaj do brzuszka, a potem rozprostowuj.

Pediatra radzi, jak rozpoznać i leczyć kolkę u niemowląt:


Bujaj dziecko na rękach, w wózku, w foteliku

Doświadczone w bojach mamy polecają łagodne kołysanie. Maluszka może to uspokoić, bo przypominają mu się miłe chwile z okresu, gdy przebywał w twoim brzuszku. Kołysz go na rękach lub w wózku. Płynnie i delikatnie. Niektóre mamy twierdzą też, że ich dzieciom pomaga bujanie w... foteliku samochodowym!

Skorzystaj z pomocy bliskich

Zdarza się, że gdy dziecko bierze na ręce mama, płacze ono wniebogłosy. Wystarczy jednak, że zrobi to tata lub babcia, pokołysze, pośpiewa, i malec... prawie natychmiast się uspokaja! Nie myśl, że z tobą coś jest nie w porządku lub maluszek cię nie lubi. Kochasz go, za wszelką cenę chcesz pomóc, tak bardzo, że... za bardzo! On doskonale wyczuwa twoje napięcie. Dlatego gdy jesteś zmęczona i zestresowana, oddaj dziecko tacie, a sama wyjdź do drugiego pokoju. Ten sposób może być skuteczny, ale pod jednym warunkiem: że nie będziesz wbiegać do pokoju i wyrywać malca z ramion taty (lub babci), gdy tylko zapłacze.

Nie przesadzaj z herbatkami na laktację

Pijesz napary z anyżku, kopru włoskiego i rumianku, bo chcesz w ten sposób zwiększyć laktację, a poza tym wiesz, że te zioła pomagają w trawieniu. To prawda, jest jednak jedno „ale” – eksperci nie są zgodni, co do tego, czy zioła przenikają do mleka matki w stopniu, który może szkodzić dziecku.  Czasami zbyt duża ilość ziołowych naparów może wręcz zwiększyć dolegliwości związane z kolkami u maluszków. 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt