GRY
 
 

8 sposobów na kolkę

Co robić, gdy nie pomaga noszenie na rękach ani picie herbatek z koperku i rumianku? Maluszek jak krzyczał z bólu, tak krzyczy. Oto sposoby na kolkę polecane przez inne mamy.

noworodek, płacz
fot. RF
Kolka u niemowlaka to duże zmartwienie dla rodziców. Spróbowałaś już wszystkich sposobów na kolkę? Podałaś już maluszkowi wodę koperkową, sama wypiłaś herbatkę z rumianku, pilnujesz, by po jedzeniu dziecku za każdym razem się odbiło i na pewno go nie przekarmiasz. Ale, niestety, to nie zawsze pomaga. Gdy nadchodzi wieczór, niemowlę często znów dopada kolka. Twoje dziecko nie jest wyjątkiem – większość niemowląt miewa bóle brzuszka i kolki. I nie zawsze kończą się one, gdy maluch ma trzy miesiące. Przyczyn kolki jest wiele: może to być alergia, nietolerancja pokarmowa lub po prostu stres albo jeszcze niedoskonała praca przewodu pokarmowego.

Kolka u niemowlaka: sposoby na kolkę

Mamy, które przeżyły takie pełne płaczu wieczory, podzieliły się swoimi sposobami, jak walczyć z kolką. Ułożyliśmy z nich miniporadnik. Dzięki niemu łatwiej wam będzie przetrwać kolejny wieczór.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

1. Karmisz piersią? Odstaw mleko i wołowinę

Może to nie kolka, tylko skaza białkowa? Jeśli karmisz piersią, bóle brzuszka często są też pierwszymi objawami alergii pokarmowej. Mamy (i dietetycy) radzą, by w czasie laktacji, jeśli zauważymy objawy alergii, nie jeść tego, co pochodzi „od krowy”. – Po dwóch tygodniach takiej diety synek nie miał już kolki ani razu – wspomina Beata, mama czteromiesięcznego Kuby. – Pomogło, jak ręką odjął!
Taką dietę trzeba jednak stosować co najmniej dwa, trzy tygodnie i tylko po konsultacji z lekarzem. Skrupulatnie jej przestrzegaj, bo nawet najmniejsze ilości białka krowiego mleka mogą spowodować kłopoty maluszka.

2. Odciągnij trochę mleka z piersi

Często przyczyną kolek jest to, że dziecko nie daje sobie rady ze zbyt szybkim wypływem pokarmu podczas ssania. Jeśli masz bardzo dużo mleka, na początku karmienia zaczyna ono wręcz tryskać, a maluszek nie potrafi tak szybko go pić (i jednocześnie oddychać). Łyka wtedy dużo powietrza, które zalega w brzuszku i powoduje potem bóle brzuszka i nawet bardzo silne kolki.
– Położna poradziła mi, żebym przed karmieniem odciągała trochę mleka i dopiero potem podawała pierś córeczce  – opowiada Julita, mama rocznej Oli. – Pomogło! Mała zaczęła ssać znacznie wolniej. Wkrótce kłopoty z brzuszkiem skończyły się.

Pediatra radzi, jak rozpoznać i leczyć kolkę u niemowląt:


3. Ostrożnie z herbatkami na laktację

Pijesz napary z anyżku, kopru włoskiego i rumianku, bo chcesz w ten sposób zwiększyć laktację, a poza tym wiesz, że te zioła pomagają w trawieniu. To prawda, jest jednak jedno „ale” – eksperci nei są zgodni, co do tego, czy zioła przenikają do mleka matki w stopniu, który może szkodzić dziecku.  – Piłam codziennie ponad litr ziół, bo bałam się, że będę miała za mało mleka. Tymczasem, gdy odstawiłam koper, pokarmu wcale nie było mniej. Za to Antka rzadziej bolał brzuszek – wspomina Zuzanna.

4. Na kolkę: bujanie w foteliku

Doświadczone w bojach mamy polecają łagodne kołysanie. Maluszka może to uspokoić, bo przypominają mu się miłe chwile z okresu, gdy przebywał w twoim brzuszku. Kołysz go na rękach lub w wózku. Płynnie i delikatnie. Jedna z czytelniczek przyznaje, że pomagało wyłącznie bujanie w... foteliku samochodowym!

Polecamy: Dlaczego dzieci lubią się bujać

Doładuj
Przeładuj