GRY
 
 

Kolka – możesz do niej nie dopuścić

Pamiętasz o herbatce koperkowej albo kropelkach? A może weźmiesz pod uwagę inne sposoby na kolkę. Mogą sprawić, że dolegliwości się nie pojawią albo będą słabsze.

Sposoby na kolkę
fot. Fotolia

Pamiętaj o odbijaniu

Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia połykają dużo powietrza podczas ssania. Ich wargi nie mają jeszcze na tyle silnych mięśni, by szczelnie obejmować brodawkę piersi. Wraz z mlekiem do żołądka trafia powietrze. Gdy się przemieszcza, powstają przykre dolegliwości. By do nich nie doszło, powietrze powinno szybko opuścić brzuch tą samą drogą, którą tam trafiło.

Sprzyja temu pionowa pozycja ciała maluszka. Dlatego po karmieniu trzymaj przez kilka minut dziecko oparte na ramieniu, aż usłyszysz, że mu się odbija. Jeśli do tego nie dojdzie, nie ma sensu czekać dłużej, bo być może powietrze wcale nie zostało połknięte. Niektóre niemowlęta potrzebują także przerwy na odbicie w trakcie karmienia. 

Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?


Układaj na brzuszku

Ta pozycja ułatwia usuwanie gazów z jelit. Kładź na brzuszku dziecko od pierwszych dni po urodzeniu. Wtedy maluszek łatwiej te pozycję zaakceptuje. Staraj się jednak nie zostawiać go bez opieki, aby nie wyrządził sobie krzywdy. Na brzuszku łatwiej o zachłyśnięcie. Taka pozycja zwiększa też dwukrotnie ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), dlatego dziecko nie powinno spać w tej pozycji.
 

Stosuj kangurowanie

To nic innego tylko kontakt dziecka z ciałem rodzica (skóra do skóry). Niemowlę całą powierzchnia brzuszka – od pępka do szyi – dotyka twojego ciała, a nóżki ma zgięte. Aby było bezpieczne, podtrzymujesz jego plecki i pupę ręką. Kontakt z twoim ciałem jest formą masażu dla brzuszka.

Czy wiesz, że: Kangurowanie to wielka korzyść dla całej rodziny?
 

Noś dziecko w chuście

Noworodka od pierwszych dni po narodzinach możesz nosić na piersiach w chuście wiązanej. Dziecko jest ułożone pionowo, więc łatwo może pozbyć się powietrza, które połknęło podczas karmienia (zwykle robi to też bardziej dyskretnie niż podczas odbijania), a przez kontakt z ciałem rodzica masowany jest jego brzuszek.  


Układaj maluszka na prawym boku 

Jeśli dziecku zdarza się ulewać i po karmieniu układasz je w łóżeczku na boku, wybieraj prawą stronę. Gdy niemowlę leży w tej pozycji, łatwiej jest mu się pozbyć powietrza. Maluszka leżącego na boku nie możesz zostawiać bez opieki. Bo choć obroty z jednej strony na drugą podczas leżenia nie są specjalnością noworodków, może się jednak zdarzyć, że dziecko przekręci się na brzuszek, co – jak wiesz – może być dla niego niebezpieczne.


Otocz dziecko spokojem

Kolka może być reakcją na nadmiar wydarzeń w ciągu dnia. Podstawą do tej teorii jest m.in. fakt, że często pojawia się późnym popołudniem. Delikatny system nerwowy maluszka nie radzi sobie z natłokiem różnych bodźców – dźwięków (np. głośno grającego telewizora), zapachów (kuchennych czy kosmetyków), głosów (np. odwiedzających was osób), zmian otoczenia (wychodzenie na spacer).

Dla maluszka, który dopiero od kilku tygodni oswaja się z życiem po drugiej stronie brzucha, może to być mieszanka wybuchowa. Podenerwowane dziecko płacze, często głośno i długo. A płacz to – podobnie jak ssanie piersi – okazja, by wprowadzić do brzuszka dużo powietrza, które może wywołać ból. Ogranicz wizyty, ścisz telewizor, radio. I zadbaj o swój spokój. Maluszki wyczuwają napięcie emocjonalne mamy, o które łatwo po całym dniu opieki nad dzieckiem i z tego powodu też mogą płakać.

Poznaj: 8 najczęstszych powodów płaczu niemowlęcia

 

 
Doładuj
Przeładuj