kółko graniaste
fot. Adobe Stock

Kółko graniaste - zabawa ruchowa dla dzieci

Gdy maluch zaczął już chodzić, chwyć go za rączki i chodźcie powoli w kółeczko, recytując znaną rymowankę... Śmiechu będzie co niemiara!
kółko graniaste
fot. Adobe Stock
Kółko graniaste to bardzo prosta zabawa także dla najmłodszych dzieci. Najlepiej się w nią bawić w większej grupie, dlatego często wykorzystywana jest do zajęcia dzieciom czasu w żłobkach i przedszkolach. Jednak nawet wtedy, gdy tylko ty i twoja pociecha w nią się pobawicie, malec będzie miał mnóstwo frajdy.

Zobacz też: 23 zabawy ruchowe dla dzieci

Aby była bezpieczna, trzeba zadbać o to, by dziecko wywracając się, nie uderzyło się o mebel lub twardy przedmiot. Idealnym miejscem do zabawy są sale gimnastyczne, duże pokoje lub otwarta przestrzeń, np. czysty trawnik.

Gdy maluch zacznie samodzielnie chodzić, chwyć go za rączki i chodźcie powoli w kółeczko, recytując rymowankę: "Kółko graniaste, czterokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!". Na "bęc" przewróćcie się razem na podłogę.

Co daje ta zabawa? Dużo śmiechu, rozwijanie umiejętności zabawy, przewidywanie następstwa zdarzeń, trochę gimnastyki. [content:0_26974,0_27055,0_26898:CMNews]  
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
Dziecko zaczyna siadać wtedy, gdy jest do tego gotowe. Pierwsze próby siadania podejmuje, gdy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 6-7 miesiąca, ale norma rozwojowa jest szersza. Zastanawiasz się, czy warto pomagać niemowlakowi w siadaniu, czy sadzać dziecko, które jeszcze tego nie potrafi, czy korzystać z leżaczka? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania? Sprawdź, co o nauce siadania mówi lekarz i kiedy należy zgłosić się do pediatry, jeśli rozwój twojego dziecka przebiega zbyt wolno.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy