kolor oczu dziecka
fot. Adobe Stock

Kolor oczu dziecka - jaki będzie po porodzie, kiedy się ustali

Kolor oczu dziecka nie jest loterią, gdyż jest dziedziczony po rodzicach lub dziadkach maluszka. Ale nie od razu wiadomo, jaki będzie.
Agnieszka Majchrzak
kolor oczu dziecka
fot. Adobe Stock
Większość noworodków po przyjściu na świat ma niebieskie oczy i trochę minie czasu, zanim ich oczy osiągną swój docelowy kolor. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje, w jaki sposób dziecko dziedziczy kolor oczu po rodzicach i kiedy ostatecznie się on ustala.

Spis treści:

Dlaczego niemowlęta mają niebieskie oczy

Większość dzieci po przyjściu na świat ma niebieskie oczy, granatowe lub szare. Wynika to z braku odpowiedniej ilości w organizmie melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację tęczówki oka, skóry i włosów.

Dopiero wraz ze wzrostem ekspozycji dziecka na światło, poziom melaniny w tęczówce otaczającej źrenicę zwiększa się. Dzięki temu od około pierwszego roku życia kolor oczu dziecka zaczyna się zmieniać. Największe zmiany dokonują się około 6-9 miesiąca życia niemowlaka.
Im jest więcej melaniny w tęczówkach dziecka, tym ciemniejsze oczy będzie miało dziecko.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak przewidzieć kolor oczu dziecka

Ogólna zasada polega na tym, że para rodziców o jasnych oczach będzie mieć dzieci również o jasnych oczach, z kolei rodzice o ciemnym kolorze tęczówki będą mieć potomstwo także o podobnym kolorze. Ale jest to ogólna zasada od której są wyjątki.

Wszystko zależy od tego, jaką kombinację genów przekażą dziecku rodzice. Za ciemny kolor oczu odpowiadają geny dominujące - w tym przypadku kolor brązowy dominuje nad zielonym i niebieskim kolorem. Geny recesywne są słabsze i odpowiadają za jasny kolor oczu.

Dziecko dostaje po dwie pary genów. Rodzic o ciemnym kolorze tęczówki może przekazać jedną parę genów: dwa geny dominujące lub dominujący ze słabszym, czyli recesywnym. Rodzic z jasnym kolorem oczu przekaże dziecku dwa geny recesywne.

To oznacza, że dziecko rodziców z ciemnymi oczami nie zawsze będzie także miało ciemną barwę tęczówki. Może otrzymać po jednym genie recesywnym i wówczas będzie miało jasne oczy.

Dziecko rodziców posiadających błękitną barwę tęczówki będzie także miało niebieskie oczy.
Nawet jeżeli mama i tata mają ciemne barwy tęczówek, dziecko może odziedziczyć jasnoniebieską barwę oczu po babci lub dziadku.

Kiedy stabilizuje się kolor oczu dziecka

Proces ustalania się koloru oczu dziecka może potrwać nawet kilka lat. Ostatecznie, dopiero, gdy maluch ma 3 lata, możemy być pewni, jaki jest kolor jego oczu.

Ludzie najczęściej mają brązowy kolor oczu. Zielony kolor oczu bardzo rzadko występuje - ma go jedynie dwa procent ludzi na całym świecie.

Czasami kolor tęczówki jest trudny do określenia, gdyż bo jest wynikiem działania wielu genów. Wówczas oczy mogą być jasnozielone, ciemnoszare, piwne, zielonopiwne lub bursztynowe.

Kalkulator koloru oczu dziecka

Można skorzystać z kalkulatora koloru oczu, który pozwala określić jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Wystarczy podać dane o barwie oczu rodziców i będziemy mogli je poznać.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy