Jak ułatwić dziecku zasypianie?
fot. AdobeStock

Nasz patent na dziecięce kłopoty z zasypianiem (sprawdzony i skuteczny!)

Co zrobić, aby dziecko spało... jak dziecko? Jest taka jedna rzecz, która może mu w tym znacznie pomóc. Zasypianie może być naprawdę przyjemne!
Milena Oszczepalińska
Jak ułatwić dziecku zasypianie?
fot. AdobeStock
Marzy ci się dzień, w którym dziecko dostanie buziaka na dobranoc, położy się do łóżka, przeczytasz mu bajkę i szybko zaśnie spokojnym, długim snem? Tymczasem każdy wieczór jest bardzo trudny, ty sama już zasypiasz przy łóżeczku, a maluch kręci się i nie może zasnąć lub budzi się co kilka godzin, żeby się przytulić?

A może spraw mu coś, co je ucieszy i spowoduje, że poczuje się w łóżku wygodnie i bezpiecznie? Może to być np. nowa, kolorowa pościel w ulubiony dziecięcy wzór. W wielu przypadkach to naprawdę działa!

Dziecięca pościel to coś więcej niż wygląd

Chociaż może ci się wydawać, że nie ma większego znaczenia, czy dziecko śpi w pięknej, bajkowej pościeli, czy w zwykłej pościeli w kratę lub inny „dorosły” wzór, wcale tak nie jest. Dzieci lubią otaczać się tym, co znają, za czym przepadają. Owszem, nawet najbrzydsza pościel może być wygodna, jeśli wykonana jest z bawełny dobrej jakości, ale tu nie o taką wygodę chodzi, a o komfort psychiczny malucha.

Widząc łóżko nakryte kolorową, dziecięcą pościelą, od razu z uśmiechem wskoczy do niego i poczuje się niemal tak, jakby spał z najlepszym przyjacielem.

Przeczytaj także: Jak wybrać łóżko dla dwulatka
Redakcja poleca: Dlaczego rytuały pomagają dziecku zasnąć? [WIDEO]
Czy wiesz, że dzięki stałemu grafikowi uda ci się szybciej położyć dziecko spać? Zobacz na filmie, na czym polega rytuał trzech kroków do usypiania niemowlaka. Obejrzyj porady eksperta.

Im więcej spokoju przed snem, tym lżejsza cała noc

W głowie śpiącego dziecka przetwarzają się różne sytuacje z danego dnia. Te ostanie z wieczora, z racji tego, że są najświeższe, mogą być najintensywniej przeżywane, zwłaszcza jeśli były jakieś burzliwe. Nie dziwne jest to, że dziecko budzi się w nocy z płaczem i nie chce spać samo w łóżku, tylko wędruje do pokoju rodziców, jeśli śnią mu się trudne rzeczy, których być może się boi.
  [content:2_1284,0_25971,0_16969,0_25960:CMNews]
Dlatego tak ważne jest, by przed snem nie tylko wyciszać malca przez przyciemnianie światła, wspólne czytanie bajek zamiast ruchliwych zabaw, ciepłą kolację, kakao… ale też zadbać o jego komfort psychiczny, o spokój i wyciszenie emocji, zwłaszcza tych negatywnych. Błogi uśmiech na widok wymarzone pościeli z pewnością mu w tym pomoże. Zgadzacie się?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy