Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Krew pępowinowa do tej pory była deponowana w bankach rodzinnych, co wiązało się z kosztami. Od pewnego czasu można skorzystać z możliwość bezpłatnego zdeponowania 
komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym.
Krew pępowinowa: możliwość pobrania (komówrki macierzyste) i zdeponowania krwi pępowinowej

Zanim odpowiemy, co trzeba zrobić, by zdeponować krew pępowinową w banku publicznym, postaramy się przybliżyć temat. Bo co to są komórki macierzyste i dlaczego pobiera się je z krwi pępowinowej? Kto może korzystać z tak pobranych komórek macierzystych? I jak pobierana jest krew pępowinowa?

Co to jest krew pępowinowa?

Układ krążenia rozwijającego się płodu wypełniony jest krwią. Po urodzeniu dziecka pewna ilość krwi noworodka (krew pępowinowa) pozostaje w łożysku oraz w naczyniach krwionośnych (dwóch tętnicach i jednej żyle) znajdujących się w pępowinie (sznurze pępowinowym).

Krew pępowinowa stanowi bogate źródło komórek macierzystych. Dawniej łożysko i sznur pępowinowy wraz z zawartą w nich krwią traktowano jako zbędny odpad. Obecnie coraz częściej zabezpiecza się krew i komórki macierzyste w specjalnych bankach komórek macierzystych – publicznych lub niepublicznych (tzw. bankach rodzinnych).

Redakcja poleca: Czy warto przechowywać krew pępowinową dziecka? [WIDEO]
O plusach i minusach przechowywania krwi pępowinowej rozmawiamy z dr Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne komórki, zdolne m.in. do samoodnowy i różnicowania, dające początek wszystkim komórkom organizmu, np. komórkom tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej 
i komórkom krwi. Krwiotwórcze komórki macierzyste (multipotencjalne) mają zdolność samoregeneracji i różnicowania, dając początek kolejnym generacjom komórek, z których powstają następnie dojrzałe krwinki.

Komórki krwi pępowinowej są podobne do komórek macierzystych znajdujących się w szpiku kostnym i mobilizowanej w sposób farmakologiczny krwi obwodowej.

ZOBACZ TEŻ: kiedy podjąć decyzje o zdeponowaniu krwi pępowinowej i czy warto zdecydować się na bank krwi pępowinowej


Czym charakteryzują się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są młodsze od komórek macierzystych ze szpiku czy krwi obwodowej – szacuje się, że mają one wielokrotnie większą zdolność regeneracyjną. Łatwiejsze jest dobranie do przeszczepienia zgodnych komórek z krwi pępowinowej niż ze szpiku, a powikłania po przeszczepieniu są rzadsze.

Jak pobierana jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa pobierana jest tuż po porodzie ze sznura pępowinowego. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny dla matki oraz noworodka:
  • krew pępowinowa pobierana jest przez położną przy wykorzystaniu specjalnego zestawu pobraniowego
  • pojemnik z krwią jest transportowany do laboratorium, gdzie dodaje się do niego środek krioochronny (chroniący komórki podczas zamrażania).
  • następnie pojemnik z krwią jest zamrażany i przenoszony do zbiornika z ciekłym azotem o temperaturze -190°C, w którym może być przechowywany przez ponad 50 lat.
Pobranie krwi jest możliwe w szpitalach współpracujących z bankami krwi pępowinowej, których zasięg działania może być lokalny lub ogólnopolski. Przeciwwskazaniami do pobrania krwi pępowinowej są choroby matki, takie jak:
  • HIV
  • HPV (więcej o wirusie brodawczaka ludzkiego)
  • WZW
  • zakażenie
  • infekcja
  • choroby nowotworowe
  • niektóre leki przyjmowane przez ciężarną (np. immunosupresyjne).

W jakich sytuacjach wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej najczęściej wykorzystuje się do leczenia chorób nowotworowych (m.in. białaczki, chłoniaki, szpiczak mnogi i inne) oraz nienowotworowych wrodzonych (defekty układu krwiotwórczego i niedobory odporności) lub nabytych (aplazja szpiku). Trwają badania nad szerszym zastosowaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej 
(np. w leczeniu uszkodzeń tkanki nerwowej czy mięśnia sercowego).

ZOBACZ TEŻ: 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed zajściem w ciążę


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy