40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zajmuje się programami edukacyjnymi poświęconymi m.in. bezpiecznemu korzystaniu dzieci z internetu. Zobacz film, z którego dowiesz się o kampanii fundacji "Mama, tata, tablet", powstałej z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Przestrzega ona przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, ale też wskazuje, kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju maluchów.

Maluchy bez kontaktu?

Zalecenia pediatrów są jasne – do dwóch lat dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dotyczy to także telewizorów. Takie są ustalenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mówi Ćwiek.
Jednak, jak pokazuje życie, takie wytyczne bardzo trudno zrealizować na co dzień. "Dajemy dziecku urządzenia, aby mieć chwilę spokoju, żeby móc coś zrobić, kiedy dziecko jest zbyt mocno absorbujące, a chciałoby się chwile porozmawiać spokojnie"- mówi Ćwiek.

Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Poland dla Fundacji Dzieci Niczyje w 2015 roku wynika, że ponad 40 proc. dzieci w wieku do 2 roku życia korzysta z tabletów i smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Z reguły zajmuje to godzinę czasu.

Dajemy dla świętego spokoju

69 proc. rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18 proc. – żeby dziecko zasnęło. Dzieci najczęściej oglądają na urządzeniach elektronicznych filmy, ale również bardzo często grają, czy po prostu bawią się tego typu urządzeniami bez specjalnego celu. Około 65 proc. rodziców deklaruje, że dzieci korzystają z urządzeń mobilnych zawsze lub prawie zawsze w ich obecności.

Analiza wykazuje też sporą różnicę w dostępie do urządzeń między rocznym a dwuletnim dzieckiem. W przypadku dzieci rocznych kontakt z urządzeniami mobilnymi jest często przez rodziców limitowany, to już dzieci o rok starsze korzystają z nich dużo więcej. Dla dzieci rocznych udział oglądających filmy nie przekracza 50 proc., a dla dzieci dwuletnich odsetek ten oscyluje wokół 84 proc. 

34 proc. dwulatkom rodzice pozwalają korzystać z urządzeń mobilnych, żeby zjadły posiłek, podczas gdy dla dzieci ogółem odsetek wynosi ten 19 proc. Zdaniem autorów badania, może to pokazywać, że dzieci dwuletnie stanowią dla rodziców dużo większe wyzwanie wychowawcze, a urządzenia elektroniczne "stanowią pewną asekurację w obliczu braku czasu lub kompetencji wychowawczych".

Nie bądź tabletowym rodzicem

Socjoterapeutka zachęca rodziców dzieci do 6 roku życia do zapoznania się z kampanią Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ""Mama, tata, tablet". "Są w niej szczegółowe porady, co należy zrobić w momencie kiedy mamy ochotę udostępnić dziecku tablet, ale też w momencie, kiedy dziecko już tego tabletu domaga się" – opisuje Ćwiek.

Komórki to oczywiście nie samo zło - odpowiednio dobrane treści internetowe mogą pozytywnie wpływać na rozwój dzieci. Jednak jak podkreślają autorzy kampanii, zbyt wczesne i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

"W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata" – napisano w kampanii.

Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu - tablet może ograniczać liczbę połączeń neuronowych dziecka mózgu.

Jaki jest wasz stosunek do dawania dzieciom tabletów i smartfonów? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy