kompleks Edypa
fot. Adobe Stock

Kompleks Edypa: na czym polega, objawy, leczenie

Kompleks Edypa jest pojęciem psychologicznym określającym pociąg seksualny syna do matki. U podłoża tego zaburzenia leży lęk przed utratą miłości matki, co może przełożyć się na rywalizację z ojcem o jej względy. Kompleks Edypa naturalnie mija w wieku dziecięcym, niekiedy jednak może przeobrazić się w zaburzenia w wieku dorosłym, które należy leczyć.
Joanna  Biegaj
kompleks Edypa
fot. Adobe Stock
Pojęcie kompleksu Edypa wywodzi się z mitologii greckiej. Edyp – król Teb, nie znał swoich biologicznych rodziców. Zrządzenie losu sprawiło jednak, że zabił swojego ojca i ożenił się z własną matką, która urodziła mu dzieci. 

Do psychologii pojęcie kompleksu Edypa wprowadził Zygmunt Freud. On również nawiązał do mitologicznych wydarzeń, które jego zdaniem są pierwowzorem takiej relacji syna z matką.

Kompleks Edypa – psychologia

Kompleks Edypa początkowo opisywany był jako pragnienie seksualnego związku z rodzicem przeciwnej płci. Według Freuda pojawienie się tego zjawiska jest zupełnie naturalne na pewnym etapie rozwoju dziecka. Dotyczy ono chłopców od 3. do 5. roku życia. To okres w rozwoju psychoseksualnym, w którym dziecko zaczyna odkrywać swoją seksualność i kieruje związane z nią uczucia na najbliższą chłopcu osobę płci przeciwnej, czyli matkę.

Aktualnie w psychologii kompleks Edypa postrzegany jest raczej jako lęk dziecka przed utratą miłości matki, niż erotyczny pociąg i pragnienie w stosunku do niej. Dziecko w tym okresie zaczyna zdawać sobie sprawę z własnej fizyczności, a co za tym idzie – odrębności od matki.

Kompleks Edypa występuje u chłopców, jednak analogicznie u dziewczynek pojawia się podobna relacja z ojcem, określana jako kompleks Elektry.

Kompleks Edypa – objawy

Objawy kompleksu Edypa u dziecka:
  • nieuświadomione pragnienie seksualnego związku z rodzicem płci przeciwnej, 
  • złość, zazdrość, niechęć skierowana do ojca,
  • manifestacja zazdrości o ojca, np. niegrzeczne zachowanie w jego obecności,
  • potrzeba rywalizacji z ojcem i postrzeganie go jako rywala,
  • próba odseparowania ojca od matki, 
  • oczekiwanie, że uwaga matki będzie skierowana wyłącznie na niego. 

Ab y chłopiec rozwijał się prawidłowo, a kompleks Edypa nie przetrwał do wieku dorosłego, rodzice powinni w tym czasie:
  • jasno wyznaczać granice,
  • okazywać dziecku miłość,
  • zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Kompleks Edypa w życiu dorosłym

Kompleks Edypa zazwyczaj zostaje naturalnie rozwiązany w dzieciństwie, gdy dziecko dostaje wystarczająco dużo miłości od obojga rodziców. To sygnał dla dziecka, że oddzielenie od matki jest czymś naturalnym i wcale nie musi wiązać się z brakiem miłości z jej strony. Jeżeli jednak chłopiec w wieku dziecięcym nie zrozumie i nie zaakceptuje tych zmian – może borykać się z problemami w życiu dorosłym. Ich powodem może być także rozwód rodziców, trudne relacje rodzinne, zaobserwowanie przez dziecko poczucia niespełnienia matki w relacji z ojcem. W takiej sytuacji chłopiec może czuć się wygranym w rywalizacji z ojcem. Dodatkowo matka często całą swoją miłość przelewa wtedy na syna.

Mężczyzna z kompleksem Edypa będzie miał problem, by wejść w relację z kobietą i stworzyć prawidłowo funkcjonujący związek. Niekiedy objawem kompleksu Edypa w życiu dorosłym jest chęć podporządkowania się matce, uzależnienie od niej i jej opieki (np. niechęć opuszczenia rodzinnego domu).

Nierozwiązany kompleks Edypa może także stanowić podłoże zaburzeń narcystycznych. Mężczyzna z kompleksem Edypa może ciężko reagować na krytykę ze względu na przeświadczenie o swojej wyjątkowości.

Kompleks Edypa – leczenie

Występowanie kompleksu Edypa w dorosłym życiu wymaga pomocy specjalisty. Nie można oczekiwać, że problem sam się rozwiąże. Nie wystarczy też wsparcie najbliższej osoby. Mężczyzna z kompleksem Edypa, aby poradzić sobie ze swoimi problemami, powinien podjąć psychoterapię (najlepiej terapię psychoanalityczną). W trakcie terapii specjalista wraz z pacjentem przeanalizuje jego dzieciństwo, pomoże dojść do sedna problemu, a w efekcie – przepracować dawne konflikty.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy