ciąża, badania, ekspert radzi
fot. Fotolia

Groźne objawy w ciąży – co to jest ciąża zagrożona?

Niektóre objawy ciąży budzą niepokój i lekarz może uznać ją jako ciążę zagrożoną. Jednak odpowiednia opieka ginekologa i dbanie o siebie sprawią, że twoje dziecko urodzi się zdrowe i o czasie. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży zagrożonej.
Katarzyna Imiołek
ciąża, badania, ekspert radzi
fot. Fotolia
Kiedy słyszysz od lekarza „Ciąża zagrożona”, oznacza to, że pojawiły się niepokojące objawy i ciąża nie przebiega prawidłowo. Taka diagnoza sprawiła, że martwisz się o dziecko jeszcze bardziej. Jednak niespodziewane kłopoty nie muszą oznaczać, że dziecko urodzi się przed terminem czy będzie chore. Oznacza to tylko, że dotyczy cię ciąża pod specjalnym nadzorem. Bo jeśli twoja ciąża ma komplikacje, musisz stosować się do zaleceń lekarza i bardzo o siebie dbać. Wtedy zazwyczaj ciążę udaje się zakończyć z pełnym sukcesem.

Ciąża zagrożona: „Musi pani leżeć...”

Gdy specjalista stwierdzi ciążę zagrożoną, czyli zwiększone ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, niezbędne są zwykle częstsze wizyty u lekarza i wykonywanie dodatkowych badań. W ten sposób można bowiem wcześniej wykryć ewentualne zagrożenia i odpowiednio na nie zareagować. Należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, które w okresie ciąży nie zdarzały się dotychczas: Te objawy w ciąży nie muszą oznaczać poważnych komplikacji, ale lepiej zachować czujność – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik ze szpitala Medicover. Dlatego jeśli tylko coś cię zaniepokoi w twoim stanie zdrowia, nawet jeśli będzie to błahostka, nie lekceważ jej. Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w czasie ciąży nawet z drobnostką warto udać się do lekarza. – Jeśli kobieta ciężarna zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – dodaje.
Redakcja poleca: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza - film
Jesteś w ciąży i martwisz się, że za rzadko czujesz ruchy dziecka? Zobacz, w jakich sytuacjach dziecko chętniej się rusza.

Co może powodować zagrożenie ciąży

Wiele kobiet, u których ciąża jest zagrożona, zarzuca sobie, że niewłaściwie o siebie dbały lub niedostatecznie się oszczędzały. – Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska w ciąży. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele i wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover.
Na uwadze trzeba mieć wiek ciężarnej: kobiety w późnej ciąży, czyli te, które spodziewają się dziecka po 40-tce, jak i te, które w ciążę zaszły nie ukończywszy 16. roku życia, należą do „grupy ryzyka”. Istotna jest również budowa narządów rodnych kobiety, bo niektóre wady anatomiczne mogą na przykład zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Do takich wad anatomicznych należy np. skracająca się w ciąży szyjka macicy, czyli niewydolność szyjki macicy. Oznacza to przedwcześnie skracającą się i rozwierającą szyjkę macicy wiele tygodni przed terminem porodu, a to może prowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia.

Zobacz też: Seks w ciąży – czy wolno się kochać, kiedy rośnie brzuszek?

Inne czynniki sprzyjające problemom w ciąży:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • Niektóre choroby przewlekłe – cukrzycę, astmę, nadciśnienie tętnicze czy problemy z sercem, nerkami lub wątrobą
  • Choroby zakaźne przechodzone w trakcie ciąży, jak chociażby różyczka bądź ospa, bo mogą wywołać groźne powikłania
  • Infekcje okolic intymnych
  • Cukrzyca ciężarnych
  • Cholestaza
  • Upadki czy urazy
  • Silny stres w ciąży
[content:8_1064,0_4033,0_7452,,0_4733:CMNews]  

Zalecenia medyczne przy ciąży zagrożonej

Jeśli ciąża jest zagrożona, lekarz może zalecić ograniczenie aktywności fizycznej lub leżenie w łóżku przez dłuższy czas, a nawet aż do porodu. W takim przypadku dobrze jest dopytać, czy trzeba leżeć w określonej pozycji i jak często oraz na jak długo można wstawać. – Czasami konieczne jest skierowanie ciężarnej na szpitalny oddział patologii ciąży. Naszym pacjentkom zapewniamy możliwość trzytygodniowego pobytu na nim zupełnie bezpłatnie – mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog ze szpitala Medicover. Na takim oddziale specjaliści przez cały czas monitorują stan zdrowia przyszłej mamy i dziecka, więc w razie potrzeby mają możliwość natychmiastowej reakcji.
Wytrwanie tygodniami czy miesiącami w pozycji leżącej nie jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i powtarzać sobie, że robimy to dla dobra dziecka. Warto też pamiętać, że nie zawsze trzeba leżeć do końca ciąży – w wielu przypadkach jest to konieczne tylko przejściowo, do czasu aż sytuacja się unormuje.

Zobacz, czy można brać leki przeciwbólowe w ciąży?

Badania, jakie powinna zrobić każda ciężarna – FILM











Doładuj
Przeładuj