cykl miesiączkowy, wykres cyklu, dni płodne, dni niepłodne
fot. materiały prasowe

Jak wygląda twój cykl miesiączkowy?

Dziś o orgazmie i pozycjach łóżkowych możemy czytać wszędzie. W tym wyzwoleniu seksualnym kobiecie brakuje jednak podstawowej wiedzy o swoim organizmie.
cykl miesiączkowy, wykres cyklu, dni płodne, dni niepłodne
fot. materiały prasowe

Zmiany zachodzące w ciele, samopoczuciu i wyglądzie kobiety są nieuchronnie związane z jej kobiecym cyklem. I żadne średnie, statystyki czy odkrycia naukowe nam nie pomogą, dopóki każda z nas nie będzie wiedziała, co w niej drzemie.

Znajomość cyklu miesiączkowego to większa świadomość

Mając świadomość własnego cyklu miesiączkowego, wiesz, że napad złości, jaki przed momentem miałaś, to nie kryzys w twoim związku, a PMS. Chęć błogiego leżenia na kanapie to niekoniecznie skutek twojego lenistwa, a... działanie progesteronu. Mnóstwo energii i przenikliwość umysłu może być charakterystyczne dla okresu przedowulacyjnego, podobnie jak wzmożona czujność czy poddenerwowanie. Drażliwe piersi tuż po owulacji, bądź przed okresem, mogą udaremnić ci zakupy w sklepie z bielizną, a niewielki wzrost wagi to niekoniecznie wina późnej kolacji w dniu poprzedzającym, a nadchodzącej miesiączki.

Polecamy: Kalendarz miesiączki
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Kobiecy cykl na wykresie

Moment owulacji można obliczyć w kalkulatorze dni płodnych. Dobry wgląd we własny cykl daje też  wydruk (na zdjęciu) z własnego komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly. Jednym kobietom wydruk przydaje się w gabinetach lekarskich, inne po prostu chcą wzmocnić świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów.  

  • Początek cyklu. – Na podanym fragmencie wydruku widać dwa pełne cykle miesiączkowe tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – Patrząc od góry, widzimy ostatnie dni 34-dniowego cyklu, obserwujemy charakterystyczny dla nadchodzącej miesiączki spadek temperatury. W momencie gdy rozpoczyna się nowy cykl, użytkowniczka wprowadza "M" do komputera i liczenie dni cyklu odbywa się na nowo. Pamiętajmy, że pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki (a nie ostatni).
  • Dni niepłodne. – Komputer Lady-Comp, którego używa pani z przykładu, zna już charakterystykę jej cyklu, dlatego też możemy zaobserwować osiem "zielonych dni" na początku cyklu, czyli dni niepłodne, w których uprawianie stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia nie spowoduje zajścia w ciążę. Uwaga, u każdej kobiety może to wyglądać nieco inaczej, u tej mającej krótsze cykle ósmy dzień cyklu będzie już dniem płodnym.
  • Dni płodne. Po tym czasie komputer wyświetli żółte światło, a następne 10 czerwonych świateł świadczących o tym, że zaczęły się dni płodne – to czas wysokiej płodności kobiety. Tuż przed owulacją oraz w ósmym i dziewiątym dniu cyklu użytkowniczka pominęła poranny pomiar co widzimy poprzez przerwany wykres.
  • Dni niepłodne. – Jak widać po odnotowanym skoku temperatury i upewnieniu się, że owulacja miała miejsce, komputer cyklu Lady-Comp znów zaczął świecić zielonymi światłami, umożliwiając stosunek bez dodatkowych zabezpieczeń. Rozpoczęła się faza lutealna, w której poziom progesteronu jest wysoki, obserwujemy zatem wyższe temperatury podstawowe. Faza lutealna na załączonym przykładzie ma książkową długość czyli 13–14 dni. Ważne, aby faza ta trwała ponad 10 dni – mówi specjalistka.
ZOBACZ TEŻ: prolaktyna – normy i objawy kłopotów– W kolejnym cyklu, tym razem 30-dniowym, użytkowniczka nie pominęła pomiaru, temperatury były bardziej wyraźnie, zatem komputer cyklu jeden dzień wcześniej dał zielone światło. Jak widać na wykresie, komputer bierze pod uwagę zarówno długość życia plemników, jak i charakterystykę cyklu miesiączkowego danej kobiety oraz monitoruje zachodzące zmiany na bieżąco. Przy stosowaniu się do wskazań komputera mamy 99,36 proc. skuteczności antykoncepcji przy braku jakichkolwiek skutków ubocznych tej metody – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk.

Obserwacja cyklu

Warto obserwować siebie, swój cykl i charakterystyczne dla jego różnych etapów zachodzące zmiany. Znając swój organizm, możemy szybciej wyłapać anomalie czy zasięgnąć konsultacji lekarskiej, gdy coś wzbudzi nasz niepokój. Często też stajemy się dla siebie bardziej wyrozumiałe, zaczynamy rozumieć działanie poszczególnych hormonów i możemy się przygotować na „gorsze” dni. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak wygląda twój cykl, zacznij obserwację od dziś!

ZOBACZ TEŻ: karta obserwacji cyklu miesiączkowego do druku
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy