5 pytań o komputer cyklu

Już wiesz, że chcesz być mamą. Mijają kolejne miesiące waszych prób... i nic. Tymczasem współczesna technologia wychodzi naprzeciw parom, które chcą zostać rodzicami. Na rynku dostępne są komputery cyklu, dzięki którym można bardzo precezyjnie określić dni płodne.
Joanna Karwat
W poczęciu upragnionego dziecka skutecznie pomaga komputer cyklu, np. Baby-Comp, który po porodzie równie dobrze może służyć jako metoda antykoncepcji.

1. Co to jest Baby-Comp?

Baby-Comp to tzw. komputer cyklu - urządzenie medyczne precyzyjnie określające fazy płodności kobiety i moment owulacji. Jest to możliwe poprzez porówanie zmiany temperatury w przebiegu cyklu, do bazy danych ponad 1 miliona cykli znajdującej się w pamięci urządzenia.

„Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i algorytmicznym porównaniom otrzymanych wyników, następuje określenie momentu cyklu oraz precyzyjne wskazanie fazy płodności” - mówi dr med. Przemysław Binkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa.
Analizując uzyskane dane, komputer cyklu Baby-Comp może wskazać datę owulacji z wyprzedzeniem i obliczyć najlepszy czas na poczęcie dziecka, co ma ogromne znaczenie w przypadku par, które z różnych względów (np. praca związana z częstymi wyjazdami) nie są codziennie razem.

Poznaj 5 sposobów na poczęcie dziewczynki

Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

2. Czy komputer typu Baby-Comp wykryje nieprawidłowości cyklu?


Jeżeli twoje problemy z zajściem w ciążę są spowodowane np. cyklami bezowulacyjnymi czy niewydolnością ciałka żółtego, komputer cyklu Baby-Comp umożliwi rozpoznanie tych problemów.
Problemy spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi mogą, zostać zdiagnozowane dzięki wydrukowanym danym z urządzenia. Wydruki te są również bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza ginekologa, gdyż dokładnie obrazują twój cykl miesiączkowy, który może być cyklem bezowulacyjnym.

3. Do czego jeszcze może służyć komputer cyklu Baby-Comp?

W czasie owulacji szansa na zapłodnienie wynosi około 40%. Dzięki stosowaniu komputera cyklu Baby-Comp, możesz dokładnie śledzić swój cykl i poznać moment owulacji, ponieważ komputery cyklu są urządzeniami „inteligentnymi”. Oznacza to, że uczą się rozpoznawać płodność swojej użytkowniczki. W pierwszych cyklach, urządzenie gromadzi dane o charakterystyce cyklu  kobiety, a w następnych cyklach - korzystając ze zgromadzonych informacji - rozpoznaje i wskazuje dni płodne oraz dni niepłodne. Dlatego też po urodzeniu dziecka, komputer cyklu może być równie dobrze stosowany w celu zapobiegania ciąży (skuteczność 99,36%, czyli na poziomie antykoncepcji hormonalnej) – wystarczy, że poczekasz do pierwszej miesiączki po porodzie.
Na rynku dostępne są także komputery cyklu Lady-Comp i Pearly, działające na takiej samej zasadzie, jednakże to właśnie Baby-Comp jest polecany wszystkim parom starającym się o dziecko, ze względu na najbardziej rozbudowane funkcje komputera cyklu. 


4. Jak używać komputera cyklu Baby-Comp?

Wystarczy, że codziennie rano, za pomocą specjanego sensora, który umieszczasz pod językiem, zmierzysz temperaturę. Po około 30 sekundach, Baby-Comp przeanalizuje twój cykl i otrzymasz informację w jakim momencie cyklu się znajdujesz. Kolorowe lampki wskażą ci dni płodne, bądź niepłodne, a także moment owulacji.

Ponadto, komputer cyklu Baby-Comp określa dni, w których zwiększona jest możliwość poczęcia chłopca lub dziewczynki, ma również możliwość wprowadzenia informacji o współżyciu. O tym czy jesteś w upragnionej ciąży także dowiesz się od swojego komputera cyklu - Baby-Comp już po 15 dniach od poczęcia jest w stanie zidentyfikować ciążę, a także wskazać datę poczęcia i narodzin.

5. Ile kosztuje komputer cyklu?

Około 2400 zł.

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp oraz Pearly uzyskały w listopadzie 2010 pozytywną opinię ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Sprawdź, czy jesteś gotowa na dziecko

Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy