dziecko, dziewczynka, okulary, wzrok

Komputerowe badanie wzroku u dziecka

Do wykrycia wad wzroku wystarcza najprostszy sprzęt okulistyczny. Warto sprawdzić czy dziecko nie kłopotów ze wzrokiem.
dziecko, dziewczynka, okulary, wzrok
W przedszkolu mojej 4-letniej córki będą robione komputerowe badania wzroku. Czy powinnam się na nie zdecydować?
 
Odpowiedź: Tak, to doskonała okazja, by zorientować się, czy dziecko nie ma kłopotów ze wzrokiem. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w badaniu komputerowym może być sygnałem, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Trzeba jednak pamiętać, że takie badanie jest tylko pomocnicze i nie zastąpi wizyty u okulisty. Tym bardziej, że prawidłowe wykonanie badania wymaga współpracy dziecka z lekarzem. Maluch musi przez krótką chwilę skupić wzrok na przyrządzie. Tylko wówczas wynik jest wiarygodny.
W dodatku rozpoznanie wad wzroku u dzieci tą metodą może być znacznie trudniejsze niż u dorosłych. Ich oczy mają bowiem zdolność silnej akomodacji („nastawiania” ostrości w zależności od odległości od widzianego przedmiotu). Mechanizm ten może maskować wady, zwłaszcza nadwzroczność. Okulista bada natomiast wzrok przy użyciu specjalnych kropli, które czasowo porażają akomodację oka, potem – o ile to konieczne –dobiera odpowiednie okulary.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy