GRY

Jaki zasiłek dla samotnych rodziców w 2018/19 roku? I dla kogo – dla mamy czy taty?

Nie wszyscy rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą liczyć na wsparcie państwa. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby dostać dodatkowe pieniądze.
zasiłek dla samotnej matki
fot. Fotolia
Bycie samotnym rodzicem jest sporym wyzwaniem finansowym zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz liczyć na świadczenia alimentacyjne lub pozostajesz bez pracy. Jeśli jesteś w samotną matką po rozwodzie, uczącą się lub bezrobotną, możesz ubiegać się o specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Potocznie nazywa się go zasiłkiem dla samotnej matki. Popularna nazwa świadczenia jest myląca. Zasiłek przysługuje nie tylko mamie samotnie, a właściwie samodzielnie wychowującej dziecko, ale również tacie, ale w szczególnych sytuacjach.

Kiedy się należy?

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka to dodatkowy zastrzyk gotówki tylko dla rodzica, który otrzymuje zasiłek rodzinny. Przypomnijmy, że zasiłek rodzinny możesz dostać wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 zł lub 764 zł – jeśli dziecko jest niepełnosprawne. Gdy dochód jest wyższy, dodatek do zasiłku rodzinnego oblicza się zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
Redakcja poleca: Kosiniakowe: Sprawdź, czy ci przysługuje? [WIDEO]
Pracujesz na umowie o dzieło, jesteś studentką, albo osobą bezrobotną? - zobacz jak otrzymać zasiłek na dziecko. Dowiedz się, dlaczego warto złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy po urodzeniu dziecka?

Kto może się ubiegać?

Przy spełnieniu kryterium dochodowego o zasiłek dla samotnej matki mogą się ubiegać:
 • osoby samotnie wychowujące dziecko (mama lub tata), którym nie przysługują świadczenia alimentacyjne (drugi rodzic nie żyje, jest nieznany albo nie sąd nie zasądził alimentów)
 • prawni lub faktyczni opiekunowie dziecka
 • pełnoletnie osoby uczące się, które nie ukończyły jeszcze 24 lat, pod warunkiem, że ich oboje rodzice nie żyją, nie jest im wypłacana renta.

Samotny rodzic – jaka jest definicja?

Za samotnego rodzica uważa się osobę, która rzeczywiście samodzielnie wychowuje dziecko, czyli pannę, kawalera, wdowę, wdowca lub osobę rozwiedzioną, która nie otrzymuje alimentów na dziecko i nie wychowuje swojej pociechy wspólnie z jej drugim rodzicem. Gdy pojawią się wątpliwości, urzędnicy mogą podjąć próbę sprawdzenia, czy rzeczywiście deklarowana sytuacja jest zgodna z prawdą.

Ile wynosi zasiłek dla samotnej matki? 

Zasiłek dla samotnej matki to kwota 193 zł na jedno dziecko. Jeśli masz więcej dzieci, nie oznacza to, że zasiłek będzie proporcjonalnie większy. Otrzymasz taki sam, gdy wychowujesz dwoje, troje czy siedmioro dzieci. Co miesiąc na twoje konto może wpłynąć:
 • 193 zł – na jedno dziecko
 • 386 zł – na wszystkie dzieci 
   
Jeśli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, zasiłek zostanie podwyższony o:
 •  80 zł na jedno dziecko
 • 160 zł na wszystkie dzieci
Jeśli masz troje dzieci lub więcej możesz starać się o kolejny dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Wynosi 80 zł na trzecie i kolejne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.


Jakie dokumenty należy przygotować? 

Jeśli chcesz starać się o przyznanie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, musisz złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Realizacja świadczeń rodzinnych może być przekazana do ośrodka pomocy społecznej. Dokumenty, które mogą być potrzebne, są uzależnione od konkretnej sytuacji rodzinnej:
 • jeśli rodzice są rozwiedzeni – kopia odpisu wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację (oryginał do wglądu)
 • jeśli drugi z rodziców dziecka nie żyje – kopia skróconego aktu zgonu 
 • jeśli ojciec dziecka jest nieznany – kopia odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka  
 • gdy rodzic żyje i jest znany – odpis wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego.Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Internetowa Szkoła Rodzenia Mamo To Ja

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Nie dajemy się chorobom!

Zimowy wypoczynek