zasiłek dla samotnej matki
fot. Adobe Stock

Jaki zasiłek dla samotnych rodziców w 2019 roku? I dla kogo – dla mamy czy taty?

Nie wszyscy rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą liczyć na wsparcie państwa. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby dostać dodatkowe pieniądze.
Małgorzata Wódz
zasiłek dla samotnej matki
fot. Adobe StockBycie samotnym rodzicem jest sporym wyzwaniem finansowym zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz liczyć na alimenty lub pozostajesz bez pracy. Jeżeli jesteś samotną matką po rozwodzie, uczącą się lub bezrobotną, możesz ubiegać się o specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Potocznie nazywa się go zasiłkiem dla samotnej matki. Ale ta nazwa jest myląca, gdyż zasiłek przysługuje nie tylko mamie samotnie, a właściwie samodzielnie wychowującej dziecko, ale również tacie, tyle tylko, że w szczególnych sytuacjach.

Kiedy się należy?

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka otrzymuje rodzic, któremu przysługuje zasiłek rodzinny. Otrzymujesz go wtedy, gdy:

 • dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 złotych lub
 • 764 złotych – jeżeli dziecko jest niepełnosprawne.

Gdy dochód jest wyższy, dodatek do zasiłku rodzinnego oblicza się zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” (wysokość zasiłku rodzinnego jest pomniejszana o kwotę przekroczenia tzn. jeżeli wnioskodawca przekroczy kryterium dochodowe o 5 złotych, to dostanie zasiłek rodzinny pomniejszony o kwotę przekroczenia, czyli 5 złotych).
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Kto może się ubiegać?

O zasiłek dla samotnej matki mogą się ubiegać:

 • osoby samotnie wychowujące dziecko (mama lub tata), którym nie przysługują świadczenia alimentacyjne (drugi rodzic nie żyje, jest nieznany albo sąd nie zasądził alimentów);
 • prawni lub faktyczni opiekunowie dziecka;
 • pełnoletnie osoby uczące się, które nie ukończyły jeszcze 24 lat, pod warunkiem, że ich oboje rodzice nie żyją, nie jest im wypłacana renta.

Samotny rodzic – jaka jest definicja?

Za samotnego rodzica uważa się osobę, która rzeczywiście samodzielnie wychowuje dziecko, czyli pannę, kawalera, wdowę, wdowca lub osobę rozwiedzioną, która nie otrzymuje alimentów na dziecko i nie wychowuje swojej pociechy wspólnie z jej drugim rodzicem. Gdy pojawią się wątpliwości, urzędnicy mogą podjąć próbę sprawdzenia, czy rzeczywiście deklarowana sytuacja jest zgodna z prawdą.

Ile wynosi zasiłek dla samotnej matki?

Zasiłek dla samotnej matki to kwota 193 złotych na jedno dziecko. Jeżeli masz więcej dzieci, nie oznacza to, że zasiłek będzie proporcjonalnie większy. Otrzymasz taki sam, gdy wychowujesz dwoje, troje czy siedmioro dzieci. Co miesiąc na twoje konto może wpłynąć:

 • 193 złotych – na jedno dziecko;
 • 386 złotych – na wszystkie dzieci.


Jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność, zasiłek zostanie podwyższony o:

 • 80 złotych na jedno dziecko;
 • 160 złotych na wszystkie dzieci.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wypłacany jest co miesiąc, razem z zasiłkiem rodzinnym.
Jeżeli masz troje dzieci lub więcej możesz starać się o kolejny dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Wynosi 80 złotych na trzecie i kolejne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Jeżeli starasz się o przyznanie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, musisz złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Realizacja świadczenia może być przekazana do ośrodka pomocy społecznej (MOPS). Dokumenty, które będziesz musiała złożyć, uzależnione są od konkretnej sytuacji rodzinnej:

 • jeżeli rodzice są rozwiedzeni – kopia odpisu wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację (oryginał do wglądu);
 • jeżeli drugi z rodziców dziecka nie żyje – kopia skróconego aktu zgonu;
 • jeżeli ojciec dziecka jest nieznany – kopia odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka;
 • gdy rodzic żyje i jest znany – odpis wyroku oddalającego powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego.

  [content:0_18939,,1_2863,0_20749,2_1279:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy