GRY

Końcówka ciąży - blaski i cienie, na które warto się przygotować

Obniżenie się brzucha to tylko jeden ze zwiastunów zbliżającego się porodu. Jest ich więcej – uważnie obserwuj swój organizm.
Dolegliwości w końcówce ciąży

Twardy brzuch przed porodem może oznaczać, że zaczęły się skurcze - albo przepowiadające, albo już porodowe. Brzuch robi się wtedy twardy jak piłka, odczuwasz ból i napięcie w podbrzuszu. W 9 miesiącu ciąży twój ciążowy brzuszek jest spory, spiczasty lub rozlany na boki, wyższy albo niższy. Wszystko zależy od twojej sylwetki oraz rozmiarów i ułożenia dziecka. Uważaj, żeby się nie przewrócić (szczególnie podczas wchodzenia do wanny, bo to w takiej sytuacji ciężarnym najczęściej zdarza się upaść).

2 do 4 tygodni przed rozwiązaniem brzuch wyraźnie się obniży, co oznacza kolejną zmianę środka ciężkości. To tylko jeden ze zwiastunów zbliżającego się porodu. Jest ich znacznie więcej – uważnie obserwuj swój organizm i bądź coraz bardziej czujna gdy zbliża się 40. tydzień ciąży.

Lista ciążowych dolegliwości, które mogą dawać ci się we znaki w ostatnich tygodniach ciąży, jeszcze bardziej się wydłuży. O niektórych z nich powinnaś porozmawiać z lekarzem.

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.   

Twardy brzuch przed porodem - czy to skurcze?

Twoje mądre ciało już teraz zaczyna się przygotowywać do porodu i karmienia. Skurcze Braxtona-Hicksa, które mogłaś odczuwać już po 20. tygodniu ciąży, pojawiają się teraz częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają miej więcej pół minuty, zdarza się, że nieco dłużej. Brzuch robi się twardy. Im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że twój malec chce przyjść na świat przed czasem. Jeśli jednak pojawiają się często (kilkakrotnie w ciągu godziny), są regularne, towarzyszy im ból pleców lub podbrzusza, na wszelki wypadek jedź do lekarza, który stwierdzi, czy na pewno poród się nie rozpoczął.

Przygotowania na tym się nie kończą. Hormony nadal rozluźniają więzadła i stawy – dzięki temu dziecku łatwiej będzie przecisnąć się przez miednicę. Po 36. tygodniu ciąży twoje ciało zaczyna gromadzić wodę. To żelazny zapas, który może się przydać podczas porodu, np. przy utracie krwi. Nieraz zdarza się też, że siara (pierwsze wodniste mleko) pojawia się już przed narodzinami dziecka.
Redakcja poleca: Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)
Marka Huggies z okazji Dnia Ojca stworzyła specjalny pas umożliwiający mężczyźnie czucie ruchów swojego nienarodzonego dziecka. Zobacz, jak to działa.

Typowe dolegliwości przed porodem

Choć pewnie trudno czasem w to uwierzyć, natura nie zafundowała ci ich z czystej złośliwości. Są skutkiem ubocznym arcyważnych zmian, które zachodzą w twoim ciele.

• Zmęczenie. Korzystaj z każdej okazji, by się zrelaksować. W ciągu dnia prześpij się godzinkę albo zrób sobie krótką przerwę: połóż się na kwadrans, pospaceruj itd. Jeśli jesteś coraz bardziej zmęczona i nie czujesz się lepiej nawet po odpoczynku, porozmawiaj o tym z lekarzem. Takie objawy wiążą się z anemią. Wątpliwości rozwieje morfologia krwi.

Ból pleców. Staraj się nie garbić i nie wypychać do przodu brzucha, by nie obciążać dodatkowo odcinka lędźwiowego. Unikaj długiego stania, a jeśli to niemożliwe, przenoś ciężar ciała z nogi na nogę, oprzyj się o coś (np. o ścianę albo drzewo), przespaceruj. Gdy musisz stać np. przy blacie kuchennym, podstaw pod jedną nogę stołeczek. Nie opieraj się całym ciężarem na piętach, bo zaczną cię boleć. Gdy zamierzasz długo siedzieć (np. przy biurku), podeprzyj dolny odcinek kręgosłupa niewielką poduszką. Gdy musisz coś podnieść, kucaj i prostuj nogi, zamiast się schylać i prostować plecy. Pomóc ci może także masaż albo ciepły okład. Czujesz silny ból promieniujący do pośladków i nogi? To tzw. rwa kulszowa, efekt ucisku macicy na sploty nerwowe. Jeśli nie pomagają odpoczynek oraz leżenie z wysoko podniesionymi i zgiętymi w kolanach nogami (ułożonymi np. na ustawionym na łóżku krześle), idź do lekarza, który zaleci ćwiczenia.
 

• Bóle podbrzusza. Nieregularne, krótko trwające kłucia są normalne. Zgłoś się do lekarza, jeśli pojawiają się regularnie, trwają długo, przypominają ból miesiączkowy, a brzuch podczas nich robi się twardy jak piłka.

• Nasilające się upławy. Są normalnym zjawiskiem na tym etapie ciąży, jednak bywa, że myli się je z sączącym się płynem owodniowym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem. Zrób to także wówczas, gdy wydzielina zmieniła zapach lub barwę, np. jeśli są to brązowe upławy, albo jeśli czujesz dyskomfort w obrębie krocza.

• Płytki, przyspieszony oddech. Twoje maleństwo (a co za tym idzie – chroniąca je macica) jest już spore, więc uciska przeponę i płuca. Nie garb się, śpij w pozycji półsiedzącej na spiętrzonych poduszkach i spokojnie czekaj, aż brzuch się obniży. Jeśli jednak nie możesz złapać tchu, czujesz ucisk w klatce piersiowej, zgłoś się do lekarza.

Objawy porodu - objaśnia ginekolog:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu