czy to koniec 500 plus
fot. Adobe Stock

Koniec 500 plus? Program NIE DZIAŁA, głos zabrał Jarosław Kaczyński

Program 500 plus nie działa i coraz częściej słychać głosy, że w 2021 roku skończą się wypłaty 500 zł na każde dziecko. W sprawie 500 plus głos zabrał Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości co do przyszłości 500 plus.
Magdalena Drab
czy to koniec 500 plus
fot. Adobe Stock
Program 500 plus miał zwiększyć dzietność w Polsce, a tymczasem dzieci w kraju rodzi się coraz mniej. Czy w obliczu kryzysu politycy zdecydują o likwidacji 500 plus na każde dziecko? Sprawę skomentował Jarosław Kaczyński.

Koniec 500 plus? Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego

Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wypłaty 500 plus na każde dziecko nie sprawiły, że Polki zaczęły rodzić więcej dzieci − wręcz przeciwnie, dzietność spada. W 2019 roku zmarło o 35 tys. osób więcej niż się urodziło, a do tego zarejestrowano 375 tys. urodzeń żywych, czyli o 13 tys. mniej niż w roku poprzednim. Dlatego nie cichną spekulacje, że program 500 plus w 2021 roku zostanie wycofany. Sprawę likwidacji 500 plus skomentował Jarosław Kaczyński.

„To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news” − powiedział Kaczyński w rozmowie z PAP.

Na razie nie ma więc powodów, by obawiać się zakończenia wypłat 500 plus. To jednak nie koniec wątpliwości związanych z tym świadczeniem. Choć program 500 plus znacznie poprawił sytuację wielu rodzin z dziećmi, to Polacy oczekują, że w ramach pomocy finansowej od państwa będą dostawać jeszcze więcej pieniędzy, np. 600 plus dla pracujących rodziców. Poza tym ceny wciąż rosną, czy zatem można spodziewać się waloryzacji 500 plus? Wg Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej możliwe byłoby podniesienie kwoty 500 plus zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Rząd nie ma jednak obecnie takich planów.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy