Koniec z 500 plus? Szykują się wielkie zmiany
fot. Adobe Stock

Koniec programu 500 plus w obecnej formie? Zmiana może wykluczyć wiele rodzin

Szykuje się wielka rewolucja w programie „Rodzina 500 plus”. O planowanych zmianach mówiło się od dawna, teraz pojawił się oficjalny projekt ustawy.
Sylwia Arlak
Koniec z 500 plus? Szykują się wielkie zmiany
fot. Adobe Stock
Stało się. Na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy wprowadzający zmiany w popularnym programie „Rodzina 500 plus”. Najważniejszą zmianą ma być zakaz wypłaty gotówki do ręki.

500 plus już nie do ręki

O planowanych zmianach mówiło się już od dłuższego czasu. Jeśli projekt wejdzie w życie, za obsługę 500 plus nie będą już odpowiedzialne samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowa jest także forma składania wniosków. O świadczenie 500 plus będzie można starać się tylko drogą internetową. „Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz” – informowała w maju minister rodziny Marlena Maląg.

Największe emocje budzi jednak trzecia nowość – zmiana sposobu wypłaty. Beneficjenci 500 plus mieliby nie dostawać już gotówki od ręki, a otrzymywać pieniądze w formie przelewu.
  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w latach 2022-2032 łączne szacowane koszty obsługi wyniosą ok. 457 mln zł. W ciągu 10 lat budżet państwa ma zaoszczędzić ok. 3,1 mld zł. 

Problem z dostępem do 500 plus?

Przypominamy, że świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia. Aktualnie wnioski do programu można składać przez Internet (za pośrednictwem portalu Emp@tia, a także z wykorzystaniem serwisów transakcyjnych banków) oraz w formie papierowych formularzy.

Sceptycy podkreślają, że nowe rozwiązanie może utrudnić ubieganie się i pobieranie świadczenia osobom, które nie mają dostępu do Internetu lub konta bankowego. Podzielacie te obawy?

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy