04_BUTELKA2_tdz_03.jpg

Koniec z butelką - przestawiamy malucha na kubeczek

Masz dosyć wyparzania smoczków i butelek? Może już nadszedł czas, by dziecko jadło łyżeczką i piło z kubeczka? Jak i kiedy zacząć naukę picia z kubka i jedzenia rączkami lub łyżeczką? Oto nasze podpowiedzi.
04_BUTELKA2_tdz_03.jpg
Według większości pediatrów najlepszy czas na rozpoczęcie nauki jedzenia łyżeczką nadchodzi około 6. miesiąca życia. Niektóre niemowlaki są na to gotowe wcześniej – już ok. 4–5. miesiąca. Dzieci, które mają rozszerzaną dietę metodą BLW po prostu mogą zacząć jeść swoje dania rączkami.

Dobry moment na poznanie łyżeczki

Naukę jedzenia łyżeczką możesz rozpocząć, kiedy widzisz, że dziecko z upodobaniem wkłada sobie rączki do buzi, ale nie wywołuje to już odruchu wymiotnego (a tak się dzieje na początku).
Redakcja poleca: BLW, czyli jedzenie w sam raz do rączek dziecka [FILM]
Chcesz rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, ale nie wiesz, jakie produkty spożywcze będą najlepsze? Mamy dla ciebie ściągę! To jedzenie zmieści się w rączce dziecka!

Nowa technika

Kiedy maluch ssie, to tak naprawdę wykonuje trzy czynności równocześnie – ssie, połyka i oddycha. Później ta umiejętność zanika. Aby ułatwić mu jedzenie łyżeczką, wkładaj ją dziecku do buzi płytko i trzymaj ją poziomo (nie pod kątem!). Dzięki temu szybciej nauczy się zamykać buzię, gdy znajdzie się w niej porcja jedzenia. Albo pozwól, by smyk sam brał kawałki miękkiego jedzenia i sam decydował, jak głęboko pokarm wyląduje w buzi.

Okres próbny

Może się zdarzyć, że zaczęłaś podawać jedzenie łyżeczką, gdy dziecko nie było jeszcze na to gotowe. Jeśli po mniej więcej dwóch tygodniach jedzenie wypływa z buzi, a maluchowi wyraźnie nie odpowiada nowa technika, wróć do karmienia butelką i spróbuj za jakiś czas.

Ze słoika na łyżeczkę

Pierwsze stałe pokarmy (skrobane jabłko, zupka bez mięsa, przecier jarzynowy) możesz zacząć podawać butelkowemu dziecku już w 5. miesiącu życia. Najprościej, najwygodniej i najzdrowiej jest podawać je łyżeczką. Porcje papki (musi mieć ona jednorodną konsystencję) powinny być maleńkie. Warto też karmić malca metodą BLW – maluch wówczas je całe kawałki miękkiego jedzenia.

Ważny kształt

Do nauki nowego sposobu jedzenia wybierz niewielką, plastikową i dość płytką łyżeczkę. Najlepiej, by miała normalny kształt (zbliżony do tych, jakie mają zwykłe łyżki dla dorosłych). Jeśli dziecko umie już siedzieć, dawaj mu łyżeczkę do zabawy (ale tylko pod twoim czujnym okiem). Oczywiście nie nauczy się samodzielnie jeść ani nawet nie skojarzy, że służy ona do nabierania jedzenia, ale na pewno oswoi się z nowym przedmiotem. To duża pomoc.

Dzióbek zamiast smoczka

Jedzenie płynne zamiast butelką możesz podawać w kubku niekapku. Na początek wybierz elastyczny ustnik z silikonu, który maluch może ssać jak smoczek. Pamiętaj, by go dokładnie myć i wyparzać, bo bez tego stanie się siedliskiem bakterii.

Sprawne rączki

Gdy maluch jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi, pozwól mu jeść rączkami. W ten sposób nauczy się lokować porcje jedzenia w odpowiednim miejscu (znacznie płycej niż mleko z butelki). To również dobre przygotowanie do nauki gryzienia.

Bałagan konieczny

Przejście od butelki do łyżeczki i kubka musi wiązać się z kłopotami technicznymi. Uzbrój się więc w cierpliwość, bo na początku większa część jedzenia będzie lądowała na ubraniu. Ten etap po prostu trzeba przeczekać.

Zobacz też quiz: Czy twoje dziecko może jeść metodą BLW?


Konsultacja: dr Joanna Koralewska, pediatra neonatolog, przez 17 lat pracowała na Oddziale Fizjologii i Patologii Noworodka w Szpitalu im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.
 
td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy