Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń w sprawie noszenia maseczek na koronawirusa
fot. AdobeStock

Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Od kiedy nie będą potrzebne i gdzie?

Resort zdrowia już od jakiegoś czasu rozważał złagodzenie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że najpóźniej jutro zostanie wydana decyzja w tej sprawie.
Milena Oszczepalińska
Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń w sprawie noszenia maseczek na koronawirusa
fot. AdobeStock
Dziś lub jutro dowiemy się, kiedy zostanie złagodzony obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. W wielu rejonach kraju sytuacja epidemiczna jest stabilna i spada poziom rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z tym już niedługo możliwe będzie wyjście na ulicę bez konieczności zasłaniania nosa i ust. Ostateczną decyzję w tej sprawie minister zdrowia ma podjąć w ciągu najbliższych dwóch dni.

Minister Łukasz Szumowski zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

„Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja. Są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać” – powiedział Łukasz Szumowski w poniedziałkowej porannej rozmowie z Polsat News.

Minister zdrowia już jakiś czas temu zapowiadał, że proces łagodzenia obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej będzie zależał od współczynnika R (reprodukcji wirusa). Obecnie w większości województw wynosi on mniej niż 1, co oznacza, że liczba zachorowań spada, dlatego w tych województwach możliwe jest zniesienie lub ograniczenie obowiązku noszenia maseczek. Szczegóły na ten temat wciąż nie są jednak znane.

Zobacz też: Kto nie musi nosić maseczki? Te grupy są wyłączone z obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Nie wiadomo na razie, czy maseczki trzeba będzie zakładać tylko w pomieszczeniach (np. biurach, sklepach, środkach transportu), czy może zupełnie nie będą nam już potrzebne. Minister zastrzegł jednak, że decyzja o zniesieniu tego obowiązku może nie dotyczyć całego kraju. Obecnie w trzech województwach wskaźnik R wciąż jest na tyle wysoki, że być może tam obowiązek noszenia maseczek zostanie utrzymany nieco dłużej.

Uważacie, że luzowanie obostrzeń w tym zakresie jest słuszne, czy za wcześnie na tego typu decyzje? Piszcie w komentarzach!

Źródło: gazeta.pl. onet.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy