GRY
 
 

Koniec z solarium przed pierwszą komunią

Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął walkę o zakaz korzystania z solariów przez dzieci.

dziecko, solarium, pierwsza komunia
W Polsce nie istnieją przepisy ograniczające dzieciom możliwość korzystania z solariów. Rzecznik Praw Dziecka postanowił to zmienić. Zwrócił się z apelem do Ministra Zdrowia o całkowity zakaz korzystania przez dzieci z solariów.

Dziecko na solarium za zgodą rodziców

Posłowie wspierani przez onkologów stworzyli projekt ustawy umożliwiający nieletnim korzystanie z solariów jedynie za pisemną zgodą rodziców. Zgodnie z nim w solariach musiałyby znaleźć się:
  • informacje o skutkach i ryzyku związanym z korzystaniem z solarium przez dzieci,
  • oznaczenia informujące o zakazie korzystania z solarium przez nieletnich
W przypadku nieprzestrzegania przez przedsiębiorcę przepisów groziłaby mu kara pieniężna do 100 tys. zł nałożona przez inspektora sanitarnego.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Zakaz korzystania z solariów dla dzieci

Czy to powstrzyma bezmyślnych rodziców, którzy zamiast posłać dziecko na plac zabaw, zaprowadzają je do solariów, by zyskało opaleniznę przed pierwszą komunią? Rzecznik Praw Dziecka twierdzi, że to za mało i oczekuje od Ministerstwa Zdrowia bezwzględnego zakazu korzystania z solariów przez nieletnich.
- Odpowiedź na pismo Rzecznika Praw Dziecka zostanie przygotowana bez zbędnej zwłoki i przekazana nie później jednak niż w terminie 30 dni – deklaruje Krzysztof Bąk, Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia.

Ustawowe ograniczenie dostępu do korzystania z solariów dla nieletnich obowiązuje m.in. w Niemczech, Francji, na Litwie, Belgii, Wielkiej Brytanii, Finlandii,, Holandii, na Islandii, w Norwegii, Szkocji, Walii, Kanadzie, oraz wielu stanach USA.

Dlaczego mimo alarmowania przez Światową Organizację Zdrowia o niebezpieczeństwie korzystania z solariów przez osoby poniżej 18-tego roku życia (u nieletnich korzystających z solarium ryzyko czerniaka w wieku 20 i 30 lat wzrasta o 75 proc.) wciąż nie wprowadzono odpowiednich ograniczeń?

Zobacz też: Wszystko na temat pierwszej komunii.
Doładuj
Przeładuj