GRY
 
 

4 łatwe kroki, jak bez płaczu zakończyć zabawę

Kiedy trzeba zakończyć zabawę, dzieci protestują. Najlepsza zabawa jest przecież zawsze na samym końcu. Musisz być stanowcza, ale jednocześnie możesz dziecku osłodzić moment końca zabawy. Zobacz, jak zrobić to bez płaczu.

dziecko płacze
fot. Fotolia

Gdy jesteś u znajomych i przychodzi czas, by wyjść, trudno jest ci nakłonić do tego dziecko. Stoisz nad nim i w kółko powtarzasz, że już idziecie i że trzeba zbierać zabawki. Wydaje się, że dziecko w ogóle tego nie słyszy. I rzeczywiście może tak być, bo jeśli dzieje się to nie pierwszy raz, twoje słowa przestały mieć dla niego znaczenie, jeśli powtarzasz w kółko: „idziemy”, a wcale nie idziecie. Dziecko szybko zauważa, kiedy za słowami rodzica nic się nie kryje i wykorzystuje to. Zmień taktykę.

Krok 1
Uprzedź, że za 10 minut koniec zabawy

Zamiast nagle przerywać dziecku świetną zabawę, na dziesięć minut wcześniej uprzedź o wyjściu. Potem przypomnij o tym raz jeszcze po 5 minutach.
Redakcja poleca: Co robić, gdy dziecko przeklina? Sprawdź porady naszego eksperta.
Jak reagować na brzydkie słowa wypowiadane przez przedszkolaka? Ignorować, a może tłumaczyć? Zobacz, co radzi psycholog Beata Chrzanowska - Pietraszuk.

Krok 2
Pozwól dokończyć dziecku zabawę

Gdy nadejdzie już czas – jeśli to możliwe – poczekaj, aż dziecko skończy to, co właśnie robi. Możesz też zastosować taktykę „ostatni raz”, jeśli dziecko zna to pojęcie. Ale wtedy musisz być bardzo konsekwentna i nie pozwalać na kilka kolejnych „ostatnich razów”.

Krok 3
Zapowiedz jakąś przyjemność

By złagodzić żal, wymyśl coś atrakcyjnego, co czeka na was w domu lub w drodze powrotnej. Może samochodzik już rozgrzewa silnik do wspólnej zabawy, a może ulubiona lala tęskni. Na drogę możesz dać też zdrową przekąskę.

Krok 4
Zrób to, co zapowiedziałaś, i zakończ zabawę

Gdy nic nie skutkuje, wyprowadź dziecko wbrew jego woli, ale czule (mimo jego złości) przemawiaj do niego: „Wiem, że chciałbyś jeszcze zostać, ale już czas wracać do domu. Przyjdziemy tu jutro (pojutrze, innym razem)”.

Nie jesteś pewna, czy twój dwulatek umie tyle, ile powinien? Zrób test, czy twoje dziecko dobrze się rozwija.


Doładuj
Przeładuj