Ojciec z dzieckiem pracuje w domu
fot. Adobe Stock

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy WRÓCI? Premier przedstawia stanowisko rządu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał być przyznawany po 20 września, jednak z racji na ponowny wzrost zachorowań i wprowadzone obostrzenia, rząd rozważa wprowadzenie świadczenia ponownie.
Aleksandra Zaborowska
Ojciec z dzieckiem pracuje w domu
fot. Adobe Stock
Zapytany o zasiłek premier Morawiecki zadeklarował na czwartkowej konferencji, że „jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony”. 

Obecnie, szkoły podstawowe i przedszkola pozostają nadal otwarte i operują w trybie standardowym, jednak premier nie wyklucza możliwości, że przy postępujących zakażeniach, one również zostaną zamknięte. Podkreślił jednak, że z racji na poziom i efekty edukacji najmłodszych Polaków, rząd jak najdłużej chce „chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym”.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w pierwszej fali epidemii

20 września skończyła się możliwość wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego, która przysługiwała rodzicom w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły oraz wtedy, kiedy dzieci nie mogły pójść do placówki z uwagi na obostrzenia epidemiczne. Do zasiłku uprawnieni byli także rodzice dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności i do lat 18 – w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności oraz rodzice osób do 24. roku życia wymagających ustawicznego kształcenia.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Ogólny zasiłek opiekuńczy

Do czasu wprowadzenia dodatkowego zasiłku z racji na koronawirusa, rodzice mogą korzystać ze standardowego zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. To świadczenie, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani - przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 8. w wymiarze aż do 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Świadczenie opiekuńcze przysługuje również w przypadku poważnej choroby dziecka do lat 14.


Źródło: RMF FM

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy