GRY
 
 

Czym jest konizacja szyjki macicy i po co się wykonuje ten zabieg?

Na czym polega zabieg konizacji szyjki macicy? Czy ten zabieg jest bolesny? Jak się przygotować do tego badania? Czy są jakieś przeciwwskazania? Na te pytania odpowiada ginekolog-położnik prof. Izabela Ulman-Włodarz.

Kobieta podczas badania ginekologicznego, badanie ginekologiczne
fot. Fotolia

Czym jest konizacja szyjki macicy i po co się wykonuje ten zabieg?

prof. Izabela Ulman-Włodarz: Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczny o charakterze diagnostyczno-leczniczym. Badanie to pozwala ustalić, czy w szyjce macicy rozwija się proces nowotworowy.
Konizację wykonuje się, w przypadku:
  • nieprawidłowego wyniku cytologicznego,
  • patologicznego obrazu histopatologicznego materiału pobranego w badaniu kolposkopowym,
  • dysplazji nabłonka płaskiego.
Ponadto konizację szyjki macicy można stosować leczniczo w stanach przedrakowych szyjki macicy  CIN1 CIN2, a także po usunięciu rozległych nadżerek. Podczas zabiegu usuwa się zmienione komórki dysplastyczne i w ten sposób kończy się leczenie tych zmian. Jeśli jednak dysplazja nawraca lub stwierdza się zmiany nowotworowe zaleca się dalsze leczenie według obowiązujących procedur.

Warto przeczytać: Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor

Na czym polega zabieg konizacji szyjki macicy?

Zabieg konizacji szyjki macicy wykonuje się na sali operacyjnej lub w wysokospecjalistycznym gabinecie zabiegowym w znieczuleniu (krótkotrwałym – u osób zdrowych, ogólnym – u osób obarczonych innymi schorzeniami), a więc jest bezbolesny. Cała procedura trwa około 20-30 minut. Podczas zabiegu wycina się stożek tkanki z części pochwowej szyjki macicy.

Czy po zabiegu pacjentka odczuwa jakiś dyskomfort? Czy są jakieś szczególne zalecenia po tym badaniu?

Po konizacji szyjki macicy pacjentka może odczuwać bóle podbrzusza czy skurcze. Ten stan może się utrzymywać przez kilka godzin. Później te dolegliwości powinny minąć.
Kilka dni po zabiegu konizacji kobieta nie powinna stosować tamponów, bo mogłoby to doprowadzić do stanu zapalnego. W tych dniach ważna też jest prawidłowa higiena intymna.
W przypadku pojawienia się upławów z pochwy o nieprawidłowym kolorze i zapachu, stanu podgorączkowego czy obfitego krwawienia,  pacjentka powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Te zmiany mogą świadczyć o stanie zapalnym. Lekarz w takich przypadkach wdroży antybiotykoterapię.
Jeśli po zabiegu nie wydarzy się nic niepokojącego, należy iść na wizytę kontrolną po 2 tygodniach od badania.

Zobacz także: Urlop z chorobą nowotworową - o czym trzeba pamiętać?

Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
Doładuj
Przeładuj