Kobieta podczas badania ginekologicznego, badanie ginekologiczne
fot. Fotolia

Konizacja szyjki macicy - czym jest i po co się wykonuje ten zabieg?

Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem chirurgiczno-ginekologicznym, który przeprowadza się u kobiet, u których wykryto nieprawidłowości w wyniku badania cytologicznego. Wiele kobiet zastanawia się czy ten zabieg jest bolesny, jak się do niego przygotować oraz czy są jakieś przeciwwskazania? Na te pytania odpowiada ginekolog-położnik prof. Izabela Ulman-Włodarz.
Monika Karbarczyk
Kobieta podczas badania ginekologicznego, badanie ginekologiczne
fot. Fotolia

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczny o charakterze diagnostyczno-leczniczym. Badanie to pozwala ustalić, czy w szyjce macicy rozwija się proces nowotworowy.

Spis treści:

Konizacja szyjki macicy - kiedy ją wykonać?

Konizację wykonuje się, w przypadku:
  • nieprawidłowego wyniku cytologicznego,
  • patologicznego obrazu histopatologicznego materiału pobranego w badaniu kolposkopowym,
  • dysplazji nabłonka płaskiego.
Ponadto konizację szyjki macicy można stosować leczniczo w stanach przedrakowych szyjki macicy  CIN1 CIN2, a także po usunięciu rozległych nadżerek. Podczas zabiegu usuwa się zmienione komórki dysplastyczne i w ten sposób kończy się leczenie tych zmian. Jeśli jednak dysplazja nawraca lub stwierdza się zmiany nowotworowe zaleca się dalsze leczenie według obowiązujących procedur.

Warto przeczytać: Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor

Konizacja szyjki macicy - na czym polega?

Zabieg konizacji szyjki macicy wykonuje się na sali operacyjnej lub w wysokospecjalistycznym gabinecie zabiegowym w znieczuleniu (krótkotrwałym – u osób zdrowych, ogólnym – u osób obarczonych innymi schorzeniami), a więc jest bezbolesny. Cała procedura trwa około 20-30 minut. Podczas zabiegu wycina się stożek tkanki z części pochwowej szyjki macicy.

Czy po zabiegu pacjentka odczuwa jakiś dyskomfort? Czy są jakieś szczególne zalecenia po tym badaniu?

Po konizacji szyjki macicy pacjentka może odczuwać bóle podbrzusza czy skurcze. Ten stan może się utrzymywać przez kilka godzin. Później te dolegliwości powinny minąć.
Kilka dni po zabiegu konizacji kobieta nie powinna stosować tamponów, bo mogłoby to doprowadzić do stanu zapalnego. W tych dniach ważna też jest prawidłowa higiena intymna.
W przypadku pojawienia się upławów z pochwy o nieprawidłowym kolorze i zapachu, stanu podgorączkowego czy obfitego krwawienia,  pacjentka powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Te zmiany mogą świadczyć o stanie zapalnym. Lekarz w takich przypadkach wdroży antybiotykoterapię.
Jeśli po zabiegu nie wydarzy się nic niepokojącego, należy iść na wizytę kontrolną po 2 tygodniach od badania.

Zobacz także: Urlop z chorobą nowotworową - o czym trzeba pamiętać?

 

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu? Czy może on wpływać na jakość życia seksualnego?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu w sensie ogólnym. Natomiast nie robi się tego badania podczas miesiączki oraz gdy pacjenta ma stan zapalny pochwy (konieczne jest wyleczenie infekcji). Nie powinien on także wpływać na jakość życia seksualnego (nie słyszałam o takich przypadkach). Niemniej jednak należy odczekać około 3 tygodnie, zanim ponownie zaczniemy uprawiać seks.
Warto również w tym miejscu przypomnieć, że kobiety powinny raz na rok wykonywać badanie cytologiczne oraz kolposkopię.

Prof. dr hab. n. med. Izabela Ulman Włodarz jest ginekologiem-położnikiem, wykłada na Akademii Techniczno-Humanistycznej, na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bielsku-Białej. Pracuje w Szpitalu Wojewódzkim na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym w Tychach.

Zobacz także:
Publikacja jest możliwa dzięki akcji "Jestem przy Tobie", w ramach której niesiona jest pomoc kobietom dotkniętym rakiem narządów płciowych oraz ich bliskim.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy