BLW: Co można dać dziecku do jedzenia? [WIDEO]

Czy zupa jest zakazana przy metodzie BLW i jakie jedzenie oraz w jakiej formie podawać na początku rozszerzania diety? Kiedy można coś smażonego i czy w ogóle? Na wszystkie pytania odpowiadają autorki bloga alaantkowe.pl - Anna Piszczek i Joanna Anger.

Zobacz inne z serii: BLW - ala'antkowe (7)

Często rodzice pytają, co właściwie przygotować takiemu maluchowi na samym początku, by mógł sam sobie z tym poradzić i się nie zniechęcił? Jak powinno wyglądać jedzenie i co podajemy dziecku zaczynając je karmić według Bobas Lubi Wybór (BLW)? Dziecko, które dopiero uczy się samodzielnego jedzenia metodą BLW powinno dostawać bardzo proste produkty, np. gotowane i miękkie surowe owoce, gotowane warzywa, kasze, mięso. Nie zaczynamy rozszerzania diety od produktów smażonych czy pieczonych w dużej ilości tłuszczu. To stanowczo za wcześnie!

Gotowane warzywa w plasterkach, owoce ze skórką i fantazyjne makarony

Podajemy i komponujemy na początku dania i produkty w najprostszych formach, konsystencjach, np. ugotowany burak pokrojony w plasterki, banan w całości z kawałkiem skórki, która ułatwi trzymanie w rączce (obcinamy te zwisające kawałki skórki, które przeszkadzają dostać się do środka, zostaje tylko dolna część – to znakomity pomysł!). Możemy również podawać i proponować dziecku makarony z różnymi zdrowymi sosami, np. takie które dziecko chwyci w rączkę – typu rurki, świderki lub o zabawnych kształtach przeznaczonych dla dzieci.

Czy papka jest zabroniona przy BLW?

Można spokojnie też podawać zupy. Zupy nie są zakazane, tylko warto dostosować sposób ich podania do tego, by maluch mógł ją samodzielnie zjeść. Najlepiej płynną część wlać do kubeczka, a gęstą, np. kawałki warzyw wyłożyć na talerzyk czy tacę. Forma potraw, produktów powinna być dostosowana do możliwości i umiejętności manualnych dziecka – to cały sekret i zasada BLW. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dziecko może się szybko zniechęcić, jeśli na samym początku takiemu np. sześciomiesięcznemu maluchowi damy groszek, którego nie będzie w stanie uchwycić precyzyjnym ruchem szczypcowym. Za dwa miesiące już tak, ale nie teraz. Czy na początku doprawiać potrawy niemowlęciu? Nie używamy cukru i soli! Stosujemy za to zamienniki w postaci ziół, owoców suszonych itp.

Zobacz też: BLW - zdrowe rozszerzanie diety czy moda?

Biszkopciki, kulki, pulpeciki na początek

Pamiętajmy też, że możemy od razu gotować dla całej rodziny dając dziecku z tego to, co będzie mogło chwycić w rączkę lub dostosowujemy formę, by dziecko mogło spróbować. Oczywiście musi to być zdrowy posiłek, np. gotowane ziemniaki, warzywa i mięso, a do tego zupa. Wszystkie to maluch może spróbować i chwycić rączką. Na początku mogą to być także dla urozmaicenia, np. biszkopciki, kulki warzywno-ziemniaczane, jaglane, gotowane pulpeciki rybne, mięsne. Z czasem dopiero pieczone, np. muffinki czy smażone placuszki.

Zobacz też: Najczęstsze pytania rodziców o metodę BLW

Co jeszcze można przygotować do jedzenia dla całej rodziny?

leczo z ciecierzycą BLW przepis

Przepisy BLW znajdziecie w książce "Nowe alaantkowe BLW" (Wydawnictwo Mamania) autorstwa Anny Piszczek i Joanny Anger z bloga alaantkowe.pl. Piękne zdjęcia i proste instrukcje krok po kroku to prawdziwa pomoc i skarbnica informacji o metodzie Baby Led Weaning (Bobas Lubi Wybór).

Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala`Antkowe BLW: "Nie mamy czasu, by stać przy garach!"
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy