Karmienie piersią
fot. Fotolia

Konkurs z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią „Mamy wspierają mamy”

Weź udział w konkursie i wygraj laktator Philips Avent lub 1 z 50 chust do karmienia.
Karmienie piersią
fot. Fotolia
WHO zaleca karmienie piersią jako jedyny sposób żywienia dziecka począwszy od urodzenia aż do końca szóstego miesiąca i potem w trakcie rozszerzania diety nawet do drugiego roku życia. Nic dziwnego, gdyż mleko mamy zapewnia dziecku naturalną ochronę przed infekcjami i pomaga zdrowo się rozwijać. Niestety wiele mam zbyt wcześnie przestaje karmić dziecko mlekiem własnym, mimo że wcale tego nie chce. Jak przedłużyć możliwość karmienia piersią? Zastosować się do sprawdzonych porad!

Zadanie konkursowe

Nagrody

  • 1 x nagroda główna – laktator ręczny SCF330
  • 50 x nagroda dodatkowa – chusta do karmienia

Dlaczego mamy przestają karmić piersią?

W badaniu przeprowadzonym przez Philips Avent okazało się, że niemalże połowa mam, które przestały karmić w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia dziecka, zrobiła to, gdyż czuła, że nie ma odpowiedniej ilości mleka1. Inne powody, dla których mamy przestają karmić to: bolesność, problemy medyczne i powrót do pracy. Warto jednak wypróbować sprawdzone metody, które mogą przedłużyć karmienie mlekiem własnym.

Philips Avent radzi jak przedłużyć karmienie naturalne

Mleko mamy podczas karmienia piersią chroni maluszka przed infekcjami, a w późniejszych etapach przed chorobami takimi jak cukrzyca czy astma. Przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent przypomina, jak ważne dla dziecka jest mleko matki i radzi jak przedłużyć naturalne karmienie.

1. Przede wszystkim spokój
Gdy masz problem z ilością pokarmu, przede wszystkim postaraj się zrelaksować. Zostało udowodnione, że ilość pokarmu i jego przepływ jest ściśle związany z Twoim samopoczuciem i poziomem stresu2. Znajdź więc spokojne miejsce i przed karmieniem spróbuj przez 10-15 minut wykonywać ćwiczenia oddechowe i włącz relaksującą muzykę.

2. Dobry laktator
Jeśli jednak karmienie dziecka jest dla Ciebie zbyt bolesne, pomyśl o odciąganiu pokarmu i skorzystaniu z laktatora. Aby ułatwić karmienie mlekiem własnym i ułatwić łączenie karmienia piersią i butelką, Philips Avent stworzył linię butelek i komfortowych laktatorów z serii Natural. Dostępne są dwa modele: laktator manualny i elektryczny. Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Z kolei laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Dzięki j wyjątkowej konstrukcji laktatorów mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby cały pokarm znalazł się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Dodatkowo nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się odprężyć i uzyskać więcej pokarmu.

3. Udogodnienia dla karmiących mam
Prawdą jest także, że karmienie piersią podczas prowadzenia aktywnego trybu życia może być trudne. Nadal zdarzają się tacy, którym przeszkadza widok matki karmiącej w miejscach publicznych. Tutaj przydać się mogą specjalne bluzki do karmienia piersią, rozpinane koszule i chusty do karmienia. A co zrobić, jeśli myślisz o powrocie do pracy? Przede wszystkim pamiętaj, że zgodnie z kodeksem pracy, mamie pracującej co najmniej 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie, każda po 30 minut. Możesz więc wyjść z pracy, by nakarmić dziecko, połączyć przerwy i wyjść godzinę wcześniej lub ktoś może ci przynieść maluszka. Coraz częściej pracodawcy idą karmiącym mamom na rękę i w biurowcach dostępne są specjalne pokoje dla matek. Twoim sprzymierzeńcem również w tym wypadku będzie laktator i możliwość karmienia butelką przez tatę, babcię czy nianię, którzy podadzą pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom Twojego maluszka.

4. Odpowiednia butelka
Butelki Philips Avent Natural sprawiają, że karmienie mieszane lub przejście do karmienia butelką staje się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka. Przede wszystkim butelki mają szeroki smoczek, który kształtem przypomina kobiecą pierś, przez co sprawiają, że dziecko ssie z butelki w niemal identyczny sposób jak z piersi. Miękki silikonowy smoczek, poza tym, że jest dobrze tolerowany przez dziecko, dodatkowo posiada w środku wyjątkowe, wygodne płatki, które zwiększają jego elastyczność i rozciągliwość oraz zapobiegają zapadaniu się, co zapewnia wygodne i naturalne karmienie. Ponadto dzięki wyjątkowemu kształtowi butelkę można łatwo chwycić i skierować w dowolną stronę, co zapewnia maksymalną wygodę nawet malutkim rączkom dziecka.

5. Zapytaj o radę inną mamę, bo kto lepiej zrozumie matkę niż druga matka? Dlatego my, mamy, powinnyśmy się wspierać w tych najważniejszych dla nas i naszych dzieci momentach.

Przypisy
1 De Jager M, et al. 2012; Li R., et al. 2008;
2Lau C. Pediatr Clin North Am 2001; 48:221–234; Newton M, et al. J Pediatr 1948;33:698–704; Ueda T, et al. Obstet Gynecol 1994;84:259–262.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy