GRY
 
 

500 zł na dziecko: zgłoś uwagi i zmień projekt!

Masz uwagi do projektu 500 zł na dziecko? Przeczytaj projekt ustawy i zgłoś poprawki. Premier Beata Szydło obiecuje, że wszystkie maile zostaną przeczytane, a uwagi będą brane pod uwagę przy opracowaniu ostatecznej wersji projektu. Czy tak będzie – zobaczymy, ale warto próbować.

500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Do 21 stycznia 2016 każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu Rodzina 500 plus, czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie (oraz pierwsze w przypadku niskich dochodów).
Premier Beata Szydło, prezentując na Facebooku program Rodzina 500 plus i odpowiadając na pytania dotyczące projektu, zapowiedziała bardzo szerokie konsultacje społeczne programu. Uwagi mogą zgłaszać nie tylko instytucje publiczne i stowarzyszenia, ale także wszystkie osoby zainteresowane projektem.
Warto przeczytać projekt ustawy i zgłosić uwagi na adres mailowy: rodzina500plus@kprm.gov.pl.
- Uwagi są dla nas niezwykle ważne, chciałabym, żeby ten program był realizowany przy pomocy polskich rodzin, żeby był praktyczny, skuteczny. Chcemy, by wszystkie rodziny miały w nim swój udział - mówiła premier Beata Szydło.
Wszystkie uwagi mają zostać przeanalizowane, a następnie projekt zostanie skierowany do Rady Ministrów i do prac parlamentarnych. Prace w parlamencie mają zostać ukończone do kwietnia 2016 r. Program miałby wejść w życie od kwietnia lub maja 2016 roku.

Program Rodzina 500 plus: kto dostanie świadczenia

Według projektu, świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie ma być wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie może otrzymać ponad 2,7 mln rodzin na ok. 3,8 mln dzieci.
Rodzice bez względu na dochody otrzymają po 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny o dochodach nie wyższych niż 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym) także na pierwsze dziecko.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Premier Szydło odpowiada na najważniejsze pytania

Na Fecebooku premier Beata Szydło odpowiadała na pytania o program 500 Plus: - Jest bardzo duże zainteresowanie programem, dostaliśmy blisko 1000 pytań, czytając je, miałam wrażenie, że czytam historie poszczególnych polskich rodzin. Te historie będą tworzyć program Rodzina 500 plus.
Beata Szydło odniosła się do kilku kwestii, które budzą największe kontrowersje.

Czy świadczenie z programu Rodzina 500 plus będą mogły dostać samotne matki i ojcowie?

Tak, program jest kierowany do wszystkich rodziców, bez względu na to, czy wychowują dzieci samotnie, czy są w związku małżeńskim. Tak samo w przypadku pierwszego dziecka będzie obowiązywać próg dochodowy, w przypadku kolejnych dzieci - nie.

Czy jest górne kryterium dochodowe?

- Nie, ponieważ ten program ma dwa cele. Pierwszy to pomoc materialna dla rodzin o niższych dochodach, drugi zaś: prodemograficzny. Zależy nam na tym, by w Polsce rodziło się więcej dzieci - mówiła premier Szydło.

Czy świadczenie będzie przysługiwało na dziecko powyżej 18. roku życia?

- Nie. Świadczenie jest kierowane do 18. roku życia. Dziecko studiujące i niepracujące jest za to liczone przy ustalaniu dochodu na osobę - mówiła Beata Szydło. Oznacza to, że jeśli rodzice mają dwoje dzieci, w tym pierwsze powyżej 18 lat, a drugie młodsze, dostaną 500 zł miesięcznie tylko wówczas, gdy dochód na osobę będzie niższy niż 800 zł (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
Jednocześnie premier powiedziała, że program Rodzina 500 plus jest początkiem budowania kompleksowego programu prorodzinnego, który będzie obejmował też propozycje innych świadczeń dla rodziny. Podkreśliła, że czeka na wnioski i uwagi, bo chce, żeby program najbardziej odpowiadał oczekiwaniom polskich rodzin.

Ulga podatkowa na dzieci: czy nadal będzie obowiązywała?

Projekt ustawy nie przewiduje likwidacji ulgi podatkowej na dzieci.

Czy świadczenie dostaną rodziny zastępcze?

- Na razie rodziny zastępcze nie mają być objęte tym programem, jednak czekamy na uwagi w tej sprawie. Ten program ma spełnić oczekiwania i wypełnić potrzeby wszystkich polskich rodzin - deklarowała Beata Szydło.

Jak można będzie składać wnioski?

Przyznawanie świadczenia ma się odbywać na wniosek osób zainteresowanych. Wniosek będzie można składać elektronicznie. Pieniądze rodzice mogą dostać albo na konto albo bezpośrednio - np. przyniesie je listonosz do domu.

Czy świadczenie będzie wliczane do dochodu i czy przez to najbiedniejsze rodziny nie stracą zasiłku z ośrodka pomocy społecznej?

Ta sprawa nie jest jeszcze do końca określona.
- My skłaniamy się do tego, żeby to świadczenie nie było to wliczane do dochodu. W tej chwili w tej sprawie spływają opinie ekspertów, dla mnie najważniejsze będą jednak opinie od rodzin - mówiła Beata Szydło.

500 zł to będzie kwota brutto czy netto?

500 zł jest kwotą netto. Rodzina ma otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko (plus na pierwsze w rodzinach najbiedniejszych).
 

Masz uwagi? Wyślij mailem na adres: rodzina500plus@kprm.gov.pl

Czy świadczenie dostaną Polacy za granicą i uchodźcy?

Według projektu, świadczenie mają otrzymać polskie rodziny za granicą. Program Rodzina 500 Plus ma nie obejmować uchodźców, bo dla tych grup są przeznaczone inne programy pomocy.
Czytaj też: 500 zł na dziecko: wiemy, co o tym myślicie

Rodzina 500 plus i co dalej

Zgodnie z zapowiedziami premier Beaty Szydło, program Rodzina 500 Plus ma być pierwszym z programów wsparcia rodzin. Premier zapowiedziała, że już w pierwszym półroczu 2016 roku chciałaby zgłosić projekt programu mieszkaniowego dla rodzin, dzięki któremu rodziny miałyby realną szansę na własne mieszkanie.

Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać
Doładuj
Przeładuj