Pokochaj je w ciąży, a rozwinie się szybciej

Dziecko, które od samego początku otoczone jest miłością, rozwija się szybciej i lepiej. Jak nawiązać kontakt z maluszkiem w brzuchu?
mama, tata, ciąża

Dlaczego nawiązanie kontaktu z nienarodzonym dzieckiem jest takie ważne? Ponieważ dziecko, które od samego początku otoczone jest miłością, rozwija się szybciej. Sprawdź, jak możesz okazać swoje uczucie dziecku, które jeszcze zamieszkuje twój brzuch. 

Gdy jesteś szczęśliwa, w twojej krwi zaczynają krążyć endorfiny – hormony szczęścia. Już od szóstego tygodnia życia są one również obecne w organizmie dziecka. Ono doskonale wyczuwa otaczającą je atmosferę. Dobrze wie, czy pojawia się na tym świecie jako oczekiwany gość, czy intruz. Nieobojętne mu to, czy od samego początku jest kochane i akceptowane.
 

Jak wyglądają pierwsze próby kontaktu z dzieckiem w brzuchu?

Możesz próbować nawiązać kontakt z dzieckiem już od chwili poczęcia! Kobieta często jeszcze zanim odczyta wynik ciążowego testu, wie, że nosi w sobie nowe życie! Zwykle czuje wtedy, jak rozpiera ją energia. Chce jej się śpiewać, działać, żyć. Od chwili, w której dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, otaczaj maleństwo dobrymi myślami.
Dziecko już brzuchu bardzo lubi, gdy próbujesz z nim nawiązać kontakt. Naukowcy spostrzegli, że w takich sytuacjach stymulacji zmienia się ciśnienie krwi, rytm pracy serca i fal mózgowych dziecka. Gdy będzie już większe, językiem swojego ciała – kopaniem, przemieszczaniem się, zmianami położenia – da ci znać o swoich odczuciach.
 
 1. Jeszcze zanim odczujesz pierwsze kopnięcie i inne ruchy dziecka, uważnie wsłuchuj się w oznaki nowego życia, jakie przekazuje ci twoje ciało. Zmian samopoczucia, które może odczuwasz na początku ciąży, mdłości, nudności, zachcianek smakowych nie traktuj jak przykrych ciążowych dolegliwości. Myśl o nich jak o znakach płynących od dziecka. Bo to przecież jego organizm wysyła je do twojego, ten zaś reaguje na nie przestawieniem całego swojego funkcjonowania, tak aby podtrzymać nowe życie.

  Polecamy: Zmiany nastroju w ciąży - jak poprawić sobie humor?
   
 2. Zapewnij sobie chwilę spokoju. Usiądź wygodnie, włącz cichą, relaksującą muzykę. Wprowadź się w dobry nastrój. Spróbuj wyobrazić sobie dziecko zanurzone w płynie owodniowym. Wyobraź sobie, co teraz robi. Może śpi (pomyśl, o czym może śnić). Jeśli czuwa, wyobraź sobie, czy ma otwarte oczy, czy ssie paluszek, robi grymasy, łyka płyn owodniowy (czytaj też: Co robi dziecko w brzuchu?)
   
 3. Moja Ania, Bartek, Karolinka... z chwilą, gdy obdarzysz dziecko imieniem, stanie się dla ciebie bardziej konkretną osobą. Jeśli nie wiecie jeszcze, czy to chłopiec, czy dziewczynka, lub nie zdecydowaliście się na imię, nazwij maleństwo ciepłym przezwiskiem, np. Kropeczka, Misiaczek, Bąbelek, Kruszynka.

  Polecamy: Ranking najpiękniejszych imiona dla dzieci - jaką wybrane imię zajmuje pozycję?

  Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
  Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy