mama, tata, ciąża

Pokochaj je w ciąży, a rozwinie się szybciej

Dziecko, które od samego początku otoczone jest miłością, rozwija się szybciej i lepiej. Jak nawiązać kontakt z maluszkiem w brzuchu?
mama, tata, ciąża

Dlaczego nawiązanie kontaktu z nienarodzonym dzieckiem jest takie ważne? Ponieważ dziecko, które od samego początku otoczone jest miłością, rozwija się szybciej. Sprawdź, jak możesz okazać swoje uczucie dziecku, które jeszcze zamieszkuje twój brzuch. 

Gdy jesteś szczęśliwa, w twojej krwi zaczynają krążyć endorfiny – hormony szczęścia. Już od szóstego tygodnia życia są one również obecne w organizmie dziecka. Ono doskonale wyczuwa otaczającą je atmosferę. Dobrze wie, czy pojawia się na tym świecie jako oczekiwany gość, czy intruz. Nieobojętne mu to, czy od samego początku jest kochane i akceptowane.
 

Jak wyglądają pierwsze próby kontaktu z dzieckiem w brzuchu?

Możesz próbować nawiązać kontakt z dzieckiem już od chwili poczęcia! Kobieta często jeszcze zanim odczyta wynik ciążowego testu, wie, że nosi w sobie nowe życie! Zwykle czuje wtedy, jak rozpiera ją energia. Chce jej się śpiewać, działać, żyć. Od chwili, w której dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, otaczaj maleństwo dobrymi myślami.
Dziecko już brzuchu bardzo lubi, gdy próbujesz z nim nawiązać kontakt. Naukowcy spostrzegli, że w takich sytuacjach stymulacji zmienia się ciśnienie krwi, rytm pracy serca i fal mózgowych dziecka. Gdy będzie już większe, językiem swojego ciała – kopaniem, przemieszczaniem się, zmianami położenia – da ci znać o swoich odczuciach.
 
 1. Jeszcze zanim odczujesz pierwsze kopnięcie i inne ruchy dziecka, uważnie wsłuchuj się w oznaki nowego życia, jakie przekazuje ci twoje ciało. Zmian samopoczucia, które może odczuwasz na początku ciąży, mdłości, nudności, zachcianek smakowych nie traktuj jak przykrych ciążowych dolegliwości. Myśl o nich jak o znakach płynących od dziecka. Bo to przecież jego organizm wysyła je do twojego, ten zaś reaguje na nie przestawieniem całego swojego funkcjonowania, tak aby podtrzymać nowe życie.

  Polecamy: Zmiany nastroju w ciąży - jak poprawić sobie humor?
   
 2. Zapewnij sobie chwilę spokoju. Usiądź wygodnie, włącz cichą, relaksującą muzykę. Wprowadź się w dobry nastrój. Spróbuj wyobrazić sobie dziecko zanurzone w płynie owodniowym. Wyobraź sobie, co teraz robi. Może śpi (pomyśl, o czym może śnić). Jeśli czuwa, wyobraź sobie, czy ma otwarte oczy, czy ssie paluszek, robi grymasy, łyka płyn owodniowy (czytaj też: Co robi dziecko w brzuchu?)
   
 3. Moja Ania, Bartek, Karolinka... z chwilą, gdy obdarzysz dziecko imieniem, stanie się dla ciebie bardziej konkretną osobą. Jeśli nie wiecie jeszcze, czy to chłopiec, czy dziewczynka, lub nie zdecydowaliście się na imię, nazwij maleństwo ciepłym przezwiskiem, np. Kropeczka, Misiaczek, Bąbelek, Kruszynka.

  Polecamy: Ranking najpiękniejszych imiona dla dzieci - jaką wybrane imię zajmuje pozycję?


   
 4. Gdy czujesz już ruchy dziecka, zastanawiaj się, co one oznaczają: czy bobas w danym momencie próbuje się bawić, czy jest czymś zaciekawiony. Spróbuj rozpoznać, kiedy jest z czegoś zadowolony, a kiedy coś go zdenerwowało. Traktuj maleńkiego człowieka od początku jak niezależną osobę, staraj się wyobrazić sobie, co może myśleć i jak może się czuć w określonych sytuacjach.
  Czytaj też: Kiedy powinnam poczuć pierwsze ruchy dziecka?
   
 5. Wyobrażaj sobie, jak będzie wyglądać wasze życie po narodzinach: mieszkanie wspólnie z maleństwem, spędzanie czasu we troje, wakacje. W ciąży myśl optymistycznie. Powtarzaj maluchowi: „Będziesz mądry, dobry i dzielny. Jesteś śliczny i kocham cię codziennie coraz bardziej. Będziemy szczęśliwą rodziną”. Mów też: „Urodzisz się silny i zdrowy”.
   
 6. Twoje dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówisz? Nic bardziej błędnego! Dziecko w brzuchu nie zna jeszcze sensu wypowiadanych słów, ale rozumie cię na poziomie emocji. Dobrze wie, czy jesteś zdenerwowana, czy też spotkało cię coś dobrego. Słuchając, co do niego mówisz, uczy się też rytmu i melodii mowy. Rozmawiać z dzieckiem w brzuchu możesz właściwie w każdej chwili: w czasie przerwy w pracy, oczekiwania na przystanku autobusowym, jazdy pociągiem. Najlepiej jednak, gdy znajdziesz taką chwilę tylko dla dziecka, wieczorem, kiedy będziesz spokojna i zrelaksowana. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, swoje myśli skieruj na maleństwo. Możesz mu czytać na głos pogodną książkę, bajkę, wiersz lub mówić do niego własnymi słowami to, co czujesz. 
   
 7. Jeśli wstydzisz się w obecności innych ludzi na głos rozmawiać z dzieckiem w brzuchu, spróbuj prowadzić z nim taki dialog w myślach. Możesz to robić, gdy sprzątasz, gotujesz, spacerujesz po parku lub odpoczywasz. Śpiewaj to, co lubisz, najlepiej kołysanki lub piosenki pogodne, melodyjne, spokojne. Możesz też do znanych sobie melodii układać własne słowa i w ten sposób sama komponować piosenki tylko dla swojego dziecka. Śpiew wpływa bardzo korzystnie zarówno na mamę, jak i na dziecko. Ponieważ podczas śpiewania wydłuża się też faza wydechu, takie ćwiczenia przydadzą ci się potem w czasie porodu (dotlenią dziecko).
   
 8. Okazuje się, że masaż stymulujący dziecko można stosować jeszcze przed narodzinami! Taką specjalną technikę masażu brzucha mamyhaptonomię – opracował holenderski terapeuta F. Veldman (czytaj też: Czy można masować brzuch w ciąży?). Usiądź wygodnie, rozluźnij się, oddychaj swobodnie i powoli. Połóż ręce na brzuchu z czułością, jakbyś dotykała ukochanej osoby. Staraj się rozpoznać, gdzie znajduje się twoje dziecko. Próbuj oddechem i poruszeniami ręki kołysać je, jak w hamaku. Taki masaż ułatwia potem młodym, niedoświadczonym rodzicom zmniejszenie lęku przed kontaktem fizycznym z dzieckiem tuż po urodzeniu.

Autorka przy pracy nad tekstem korzystała z książki Doroty Kornas-Bieli "Wokół początków życia ludzkiego".

Polecamy: Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy