Tablet dla dziecka
fot. AdobeStock

Taka zabawa może opóźnić rozwój mowy dziecka. Potwierdzają to badania!

Kolejne doniesienia naukowe ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.
Dominika Bielas
Tablet dla dziecka
fot. AdobeStock
Coraz więcej malutkich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów, zanim porządnie zacznie siadać, chodzić czy mówić. Liczne badania potwierdzają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, w tym prowadzić do uzależnień. Niestety wielu rodziców nie obawia się takich konsekwencji, a jest czego się bać.

Niewinna zabawa?

Specjaliści bija na alarm, że dzieci poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z wyświetlaczami. Zalecają także, by nie dawać dzieciom smartfonów i tabletów do zabawy. Mimo to statystyki są niepokojące. Według danych Pediatric Academic Societies, ponad jedna trzecia dzieci, które jeszcze nie ukończyły roku, bawiła się już smartfonem lub tabletem. Przed ukończeniem dwóch lat wszystkie dzieci, które wzięły udział w badaniu, używały urządzeń mobilnych i elektronicznych. Co gorsza, to sami rodzice dają te urządzenia maluchom. Niemal trzy czwarte rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, gdy ma coś do zrobienia w domu, 60% podczas robienia zakupów, 65% - żeby uspokoić dziecko, a 29% - używa komórki do usypiania dziecka. Tymczasem według Amerykańskiej Akademii Pediatrów oraz Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pediatrów, dzieci w wieku od 0 do 2 lat, nie powinny mieć żadnego kontaktu z nowymi technologiami, dzieci w wieku 3 do 5 lat winny mieć taki kontakt ograniczony do jednej godziny dziennie, a w przypadku dzieci w wieku 6 do 18 lat, kontakt ograniczony do 2 godzin na dobę.
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Specjaliści ostrzegają

Pierwsze dwa lata życia to bardzo intensywny rozwój mózgu maluszka, dlatego w tym okresie niezwykle ważne jest z jakimi bodźcami styka się dziecko. Badaczy niepokoi w tym czasie w wielu domach w opiece nad dzieckiem wykorzystywane są urządzenia mobilne. Liczne badania ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Potwierdzają to także badania przeprowadzonych przez naukowców z The Hospital for Sick Children (SickKids) w Toronto. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak obcowanie z nową technologią wpływ na rozwój mowy. W tym celu przyjrzeli się 894 maluszkom w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Okazało się, że 20 proc. dzieci przed 18 miesiącem życia korzystało ze smartfona lub tabletu średnio przez 28 minut dziennie. Kolejne lata obserwacji wykazały, że im więcej czasu dziecko spędzało z urządzeniem, tym większe było ryzyko opóźnień w rozwoju mowy. Z każdym wydłużeniem czasu spędzanego z tabletem lub smartfonem o 30 minut, ryzyko wolniejszego rozwoju mowy wzrastało aż o 49 proc. Co ciekawsze badacze nie zauważyli, by u tych dzieci nastąpiło opóźnienie w rozwoju kompetencji komunikacyjnych takich jak gesty czy interakcje społeczne. To nie koniec badań, autorzy chcą nadal zgłębiać ten temat lepiej zrozumieć wpływ tych urządzeń na inne aspekty wczesnego rozwoju. Trzeba przyznać, że te wyniki dają do myślenia, tym bardziej, że w Polsce nie jest lepiej.  Z danych Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że już 16% dzieci przed ukończeniem 1. roku życia korzysta z aplikacji mobilnych! Co piąte dziecko do 3. roku życia posiada urządzenie mobilne na własność.

A Wy dajecie tablety swoim pociechom? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: focus.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy