kontrola rodzicielska
fot. Adobe Stock

Kontrola rodzicielska: jaki program do ochrony rodzicielskiej na telefon dla dziecka (Android i iOS)

Kontrola rodzicielska to program do kontroli telefonu lub tabletu, z którego korzysta dziecko. Pozwala ustalić limity czasowe korzystania z urządzeń elektronicznych i zablokować dostęp do treści niedozwolonych dla dzieci. Jakie programy do blokady rodzicielskiej są dostępne na urządzenia z systemem android, a jakie do iOS?
Karolina Stępniewska
kontrola rodzicielska
fot. Adobe Stock
Aplikacja z kontrolą rodzicielską ogranicza dziecku dostęp do określonych treści i programów oraz pomaga ustawić limity czasowe korzystania z urządzeń. W ten sposób chronimy dziecko przed zagrożeniami z sieci i uczymy właściwych zachowań dotyczących mądrego korzystania z technologii.

Kontrola rodzicielska

Jeśli udostępniasz dziecku urządzenie z dostępem do internetu, musisz zadbać o to, by nie miało dojścia do treści nieodpowiednich dla dzieci. Mogą być nie tylko szkodliwe dla rozwoju, ale stanowić też zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Programy do kontroli rodzicielskiej to aplikacje, które instaluje się na urządzeniu rodzica i telefonie (tablecie, komputerze) dziecka, dzięki czemu możemy sprawdzać, do jakich treści dziecko ma dostęp, blokować te niepożądane oraz ustalać czas, przez jaki dziecko może spędzać przed ekranem
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Ochrona rodzicielska: zasady korzystania z aplikacji

Małemu dziecku wytłumacz, na czym polega program do kontroli rodzicielskiej i po co go instalujesz. Ze starszym dzieckiem wspólnie zainstaluj aplikację ochrony rodzicielskiej i razem wybierzcie zakres korzystania z jego funkcji. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach swojej kampanii Domowe Zasady Ekranowe, proponuje takich 5 punktów dotyczących kontroli rodzicielskiej:
 • Z urządzeń ekranowych korzystamy razem.
 • Rozmawiamy o zagrożeniach online.          
 • Dbamy o to, aby treści, do których dostęp ma dziecko, były dostosowane do jego wieku.          
 • Ustalamy wspólnie zakres korzystania z programów kontroli rodzicielskiej.          
Ważne! Aplikacje kontroli rodzicielskiej bywają zawodne, a co sprytniejsze dzieci potrafią obejść zabezpieczenia. Dlatego nic nie zastąpi edukacji na temat zagrożeń w sieci i mądrego korzystania z zasobów internetu.

Blokada rodzicielska

Zainstalowanie blokady rodzicielskiej jest też bardzo ważne, kiedy dziecko korzysta z naszego smartfona czy telefonu. Dzięki programowi do kontroli rodzicielskiej możemy upewnić się, że nie dziecko nie zainstaluje w naszym urządzeniu niepożądanych programów, nie usunie plików, które są nam potrzebne, nie ogołoci konta rodziców, robiąc zakupy w internecie

Kontrola rodzicielska: android

Jednym z najpopularniejszych darmowych programów do ochrony rodzicielskiej jest Google Family Link stworzony przez Google. Pobierasz go ze sklepu Google Play, a potem aplikacja prowadzi cię krok po kroku przez instalację. Po uruchomieniu programu w swoim urządzeniu instalujesz wersję dla dzieci na ich smartfonie czy innym sprzęcie elektronicznym i znowu podążasz za wskazówkami apki. Cała instalacja zabiera około 10--15 minut. 
W telefonie z systemem android można też wejść w ustawienia, a następnie:
 • użytkownicy
 • dodaj nowego użytkownika
 • profil z ograniczonym dostępem.
Klikając w nowy profil, wybierasz, z których programów może korzystać dziecko.
W samym sklepie Google Play również możesz w ustawieniach zaznaczyć, jakie gry i aplikacje mogą być dostępne dla twojego dziecka poprzez ustawienie ograniczeń wiekowych.

Kontrola rodzicielska iPhone  (iOS)

Jeśli twoje dziecko korzysta z urządzenia Apple (iPhone, iPad i inne urządzenia Apple), a sklepie App Store też możesz pobrać aplikacje kontroli rodzicielskiej (w tym Family Link), ale możesz też ustawić rodzicielską ochronę na urządzeniu dziecka. Funkcja Czas przed ekranem pozwala ograniczać treści, aplikacje i funkcje, do których dziecko ma dostęp. Podobnie jak w Androidzie możesz zablokować możliwość pobrania aplikacji z App Store, jeśli ich kategorie wiekowe są nieodpowiednie dla twojego dziecka.

Blokada rodzicielska: operatorzy telefonii komórkowej

Także sieci komórkowe oferują (odpłatnie) ochronę rodzicielską. Są to usługi, które można aktywować sms-em lub poprzez aplikację (w przypadku T-mobile):
 • Orange - Chroń Dzieci w Sieci 
 • Play - Ochrona Internetu
 • T-Mobile - Ochrona Internetu
 • Plus - Dzieci w Sieci 

Ile czasu przed ekranem?

Od kiedy telefon? Na jak długo? Oto dylematy współczesnych rodziców. Dzieci do 2 roku życia nie powinny w ogóle mieć dostępu do telefonu, komputera czy telewizora. Później nie powinno to być więcej niż 1 godzina dziennie. Kiedy dziecko pójdzie do szkoły, można zwiększyć ten czas do 2 godzin, pod warunkiem stosowania ciągłego nadzoru treści, do których dziecko ma dostęp.
Przykładowe zasady dotyczące czasu korzystania z urządzeń ekranowych, wg zaleceń Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
 • Ustalamy limity czasu spędzanego przed ekranem.     
 • Wspólnie korzystamy z urządzeń ekranowych (dotyczy rodziców i dzieci w wieku 2−12 lat).      
 • Wspólnie określamy aplikacje, programy i strony, z jakich korzystają dzieci.          

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Popularne tematy