sale zabaw moga byc niebezpieczne dla dzieci
fot. Fotolia

UOKiK alarmuje: uwaga na sale zabaw dla dzieci!

Twoje dziecko uwielbia zabawę w kulkach? Lepiej uważnie wybieraj miejsca, w których zostawiasz dziecko – przestrzega UOKiK. Wiele z nich jest niebezpiecznych!
Karolina Stępniewska
sale zabaw moga byc niebezpieczne dla dzieci
fot. Fotolia
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa, w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, skontrolowali sale zabaw dla dzieci w Polsce. Inspektorzy przyjrzeli się regulaminom tych miejsc i przeprowadzili kontrolę bezpieczeństwa w 84 salach zabaw. Co odkryli? Nie jest dobrze!

Regulaminy do poprawki

Wszystkie sprawdzone regulaminy sal zabaw budziły zastrzeżenia, najczęściej dlatego, że wyłączały przedsiębiorców z odpowiedzialności za szkody na osobie lub za szkody materialne. Zastrzeżenia budziły najczęściej takie zapisy: W 40 proc. przypadków rodzice w ogóle nie otrzymywali regulaminu do przeczytania przed pozostawieniem w sali zabaw dziecka. 
Redakcja poleca: Plac zabaw to najlepsza szkoła pod słońcem [WIDEO]
Plac zabaw to o wiele więcej niż miejsce, w którym dzieci mogą się wyszaleć i nabić sobie guza. Nie wierzysz? Zobacz!

Niebezpieczne sale zabaw

W 27 proc. sal zabaw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową, znajdowały się przedmioty, które mogły stwarzać zagrożenia dla dziecka (zabawki, urządzenia). Inspektorzy zwracali uwagę na ostre krawędzie, wystające fragmenty, niezabezpieczone kontakty, kable, otwory, w których mogła zakleszczyć się np. głowa lub palce.  W niektórych miejscach dziecko mogło nawet niezauważone opuścić salę zabaw.

Zostawiając dziecko w sali zabaw, upewnij się, że regulamin nie budzi wątpliwości, że miejsce jest sprawdzone i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, nie zostawiaj tam dziecka. Nawet jeśli miałoby głośno protestować

Dbaj o czyste powietrze, dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy