Karmienie piersią
fot. Grihalakshmi

Nie gapcie się! Chcemy karmić piersią [FOTO]

Choć jest to zupełnie naturalna czynność, to wciąż budzi ogromne emocje. Ta fotografia wywołała potrzebną debatę na całym świecie.
Dominika Bielas
Karmienie piersią
fot. Grihalakshmi
Jak bumerang wraca temat publicznego karmienia piersią za sprawą indyjskiego magazynu "Grihalakshmi". Dwutygodnik wydawany w języku malayalam w południowym stanie Kerala zdecydował się na sesję zdjęciową z kobietą karmiącą piersią, jedno ze zdjęć pojawiło się także na okładce z podpisem "Matki mówią mieszkańcom Kerala – nie gapcie się! Chcemy karmić piersią." W numerze znalazły się również historie kobiet, które na co dzień doświadczają dyskryminacji właśnie z powodu publicznego karmienia dziecka.

To przywilej, a nie powód do wstydu

Specjalne wydanie magazynu ukazało się z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Inicjatorzy akcji, pragną podnosić świadomość społeczeństwa na temat karmienia piersią. Choć sprawa tyczy się konserwatywnych Indii, to temat jest niezwykle aktualny także w Europie czy Ameryce. - Co złego może być w tym, że karmisz swoje dziecko? Karmienie dziecka to przywilej matki, nie powód do wstydu - tłumaczy modelka, która bez wahania zgodziła się na udział w tej "kontrowersyjnej" dla niektórych sesji. Kobieta nie jest matką, a karmienie piersią było inscenizowane na potrzeby sesji, ponieważ nie udało się znaleźć odpowiedniej osoby. Przeciwnicy akcji zdążyli już nawet wytoczyć magazynowi sprawę. Okładka została skrytykowana za seksualizację macierzyństwa i "szukanie taniej sensacji". Jak całą sytuację komentuje naczelna "Grihalakshmi"? - Problem nie leży w fotografii, tylko w umysłach ludzkich - tłumaczy Moncy Joseph.

Udowadniają, że to naturalna czynność

To nie pierwsza okładka, na której pojawia się kobieta karmiąca piersią. Równie duże poruszenie wywołała np. okładka australijskiego "Elle", która ukazała się w 2015 roku. Ostatecznie ze względu na kontrowersje w części nakładu można było zobaczyć Nicole Trunfio, która karmi piersią swego syna, a w pozostałej zdjęcie ubranej modelki trzymającej na rękach niemowlę.

Z kolei 2016 roku w Brazylijskim Vogue na okładce można było zobaczyć karmiąca piersią modelkę Carol Trentini, co także wywołało publiczną dyskusję na temat karmienia piersią. Ale czy jest nad czym debatować? Tak! Niestety, mimo iż karmienie piersią jest czymś normalnym, nadal wiele kobiet jest szykanowanych za robienie tego w publicznych miejscach.
 

Post udostępniony przez @breastfeedingart

Coraz więcej mam nie tylko sławnych za pomocą mediów społecznościowych pokazje, że kamienie piersią jest naturalną czynnością, do której ma prawo zarówno mama, jak i dziecko. W gronie celebrytek, które są dumne z publicznego karmienia piersią, są m.in. Anna Lewandowska, Natalia Kukulska, Maja Bohosiewicz, Alicja Janosz, Gisele Bündchen, Doutzen Kroes, Pink, Alanis Morissette, Olivia Wilde, Angelina Jolie, a także wiele wspaniałych anonimowych mam, które po prostu karmią! Bez względu na pochodzenie, kolor skóry, status społeczny, czy wiek żadna kobieta nie powinna się ukrywać, czy wstydzić, że chce  swojemu dziecku napełnić brzuszek, niestety ciągle należy o tym przypominać!

Czy to skuteczny sposób na podnoszenie świadomości na temat karmienia piersią? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: npr.org​

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy