GRY
 
 

Coca-Cola usunie ze swoich napojów kontrowersyjny składnik

Koncern Coca-Cola zdecydował, że usunie ze swoich napojów do końca roku kalendarzowego bromowane oleje roślinne (BVO). Składnik ten zdaniem naukowców może mieć negatywny wpływ na zdrowie i wydajność organizmu. Podobnie postąpił koncern Pepsi wycofując ten związek z napoju Gatorade.

napój gazowany, coca-cola
fot. Fotolia
Bromowane oleje roślinne, czyli BVO, są używane jako stabilizator napojów o smaku owocowym, ponieważ uniemożliwiają wytrącanie się poszczególnych składników i rozwarstwianiu napojów.
Naukowcy udowodnili jednak, że nadmierne spożywanie napojów zawierających BVO może prowadzić do utraty pamięci, problemów skórnych i neurologicznych, uszkodzenia tarczycy.
BVO został usunięty z amerykańskiej listy FDA (Food and Drug Administration). Jednak w tym kraju dopuszczalne jest stosowanie tego składnika w proporcji 15 do miliona. Natomiast w Japonii i Unii Europejskiej stosowanie BVO jest niedozwolone.
Coca-Cola będzie musiała wymienić składnik na izomaślan octanu sacharozy lub ester glicerolowy kalafonii, który powszechnie stosowany jest w gumach do żucia.
Kampania przeciwko użyciu BVO została zapoczątkowana przez Sarah Kavanagh, nastolatkę z Mississippi, która podniosła kwestię zastosowania kontrowersyjnego składnika w napojach dla sportowców dbających o zdrowie. W ślad za jej protestem popłynęły petycje od kilkuset tysięcy internautów.
Zobacz także: Coca-cola dla malucha?

Źródło: BBC NEWS
Redakcja poleca: Czego nie powinny pić małe dzieci? [WIDEO]
Oto zakazana lista napojów dla małych dzieci. Produkty z niej nie powinny znaleźć się w diecie malucha do trzeciego roku życia - w trosce o jego zdrowie. Zobacz, czy przypadkiem nie dajesz dziecku do picia czegoś niezdrowego.

Ocena (3 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci