Kopalnia wiedzy

Fakt, że babcie czy dziadkowie wychowali nas, nie oznacza, iż są nieomylni. Poza tym sam fakt, że nas wychowali, nie oznacza, iż nie mogli zrobić tego lepiej!
Czy dorastali Państwo w atmosferze szacunku dla osób starszych? Zapewne tak. Owszem, dziadkom należy się szacunek, wszyscy powinniśmy się szanować nawzajem, jednak dziadkowie nie powinni się lenić. Na szacunek u młodszych trzeba sobie zapracować. Znam kilka powodów, dla których opinie i metody wychowawcze dziadków warto kwestionować.

Niektórzy dziadkowie i babcie niewiele pamiętają z czasów, gdy nas niańczyli i wychowywali. Nie mogą zatem uchodzić za kopalnie wiedzy na temat rodzicielstwa. Gdy zbliżał się mój poród, pytałam ojca o „porodowe wspomnienia”. Zapamiętał jedynie, że mojej matce na porodówce wypomnieli wiek: „O, ma się już 36 wiosenek” – z przekąsem stwierdził położnik. Choć tata był z mamą w szpitalu, nie pamiętał, czy się denerwował, a czas porodu spędził na… pisaniu felietonu.Dziś w dużych miastach tak sędziwa mamuśka dziwi już mniej, ale wtedy to musiało szokować i stresować lekarzy.

Mój ojciec uaktywnił się w roli dziadka dopiero, gdy Kubuś zaczął dobrze mówić i chodzić. O przewijaniu, szykowaniu papek i zasypywaniu poradami nie było mowy. W temacie pielęgnacji niemowlaka, choć ojciec zajmował się mną dużo aktywniej od matki, też nic nie pamiętał. „Kolki? Nie pamiętam, a co to są te kolki? Gluten? A co jest ten gluten? Remedium na bolesne ząbkowanie?”. Tata pamiętał jedynie, że gdy w końcu zęby mi urosły, to były krzywe i godzinami czekał ze mną w kolejce w przychodni ortodontów. Nauczył nas jednak metody „na łokieć”, czyli sprawdzania temperatury wody do kąpieli niemowlaka.

Mam cudowne wspomnienia związane z moją zmarłą przed laty babcią, ale teraz, gdy sama stałam się mamą, trudno uznać jej sposób na wychowanie wnuczki za godny polecenia. Babcia paliła przy mnie jak smok – Klubowe bez filtra. Słodycze mogłam jeść bez końca. Krówki ciągutki i kocie języczki nawet przed zaśnięciem, a babcia nie pilnowała w ogóle mycia zębów. Na obiad serwowała dania tak tłuste, że dziś dietetycy na sam ich widok dostaliby miażdżycy. Surowych warzyw babcia nie jadała, twierdziła, że boli ją od nich żołądek, więc też wnuczkę chowała na kluskach śląskich i rosole z oczkami.

U teściów nasz dwuletni syn głównie oglądał TVN24, zamiast czytać książeczki czy kolorować rysunki. W dodatku teściowie uwielbiają spać z wnukiem w jednym pokoju, gdyż „mają go wtedy na oku”. Zatem po powrocie Kuba twierdzi, że nie lubi swojego łóżka. Zamiast próbować nadrobić pewne niedociągnięcia, babcie często spoczywają na laurach, do współczesnej literatury psychologicznej podchodzą ze sceptycyzmem, którego nie potrafią wyjaśnić. Zdarzają się też babcie, które uwierzyły w slogany typu „jesteś tego warta” i zupełnie nie zauważają, że mają wnuki. Zamiast tego wakacje spędzają na zagranicznych podróżach, weekendy u fryzjera, na jodze bądź w kościele na pracy charytatywnej. Jasne, dziadkom należy się od wnuków szacunek, ale warto chociaż dobrze poznać tego dziadka, którego tak szanujemy.


Tekst: Agata Passent/Syndykat Autorów.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy