Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Koper
fot. Fotolia

Koper

Należy do tej samej grupy alergenów co anyż, kminek, kolendra (należą do jednej rodziny selerowatych) oraz pieprz, papryka i przyprawa curry. Co je łączy? Zespół seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób, które są uczulone na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Mogą one wywoływać nie tylko objawy alergii pokarmowej, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Choć alergia na przyprawy nie występuje często, nie można jej lekceważyć, choćby dlatego, że są one niezbędnym składnikiem potraw. Dzieci również piją herbatkę z kopru, która zapobiega pojawieniu się kolki. Użycie niektórych ziół czasem może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.