Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Koper
fot. Fotolia

Koper

Należy do tej samej grupy alergenów co anyż, kminek, kolendra (należą do jednej rodziny selerowatych) oraz pieprz, papryka i przyprawa curry. Co je łączy? Zespół seler-bylica/brzoza-przyprawy. U osób, które są uczulone na pyłki bylicy i brzozy lub selera, może występować alergia krzyżowa na wymienione wyżej przyprawy. Mogą one wywoływać nie tylko objawy alergii pokarmowej, ale również problemy z oddychaniem czy skórne. Choć alergia na przyprawy nie występuje często, nie można jej lekceważyć, choćby dlatego, że są one niezbędnym składnikiem potraw. Dzieci również piją herbatkę z kopru, która zapobiega pojawieniu się kolki. Użycie niektórych ziół czasem może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy