Koper włoski w ciąży
fot. Adobe Stock

Koper włoski w ciąży – czy można pić herbatkę koperkową w ciąży?

Zastanawiasz się czy koper włoski jest bezpieczny w ciąży? Dobrze, że szukasz informacji na ten temat. Herbatka koperkowa nie jest polecana kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. A jeszcze niedawno powszechnie piły ją nawet niemowlaki.
Ewa Janczak-Cwil
Koper włoski w ciąży
fot. Adobe Stock
Jeśli szukasz informacji, jakie zioła w ciąży są bezpieczne, a jakich należy w tym czasie unikać, koper włoski znajdziesz na liście ziół, których ciężarne nie powinny przyjmować.

Koper włoski (łac. Foeniculum vulgare) jest bardzo popularnym składnikiem używanym w ziołolecznictwie. Produkuje się z niego susz i granulat do zaparzania herbatek, a także kapsułki, tabletki i olejek. Przez wiele lat był uważany za zioło bezpieczne. Herbatkę koperkową stosowano np. powszechnie u niemowląt do uśmierzania wzdęć. Od pewnego czasu odradza się jednak podawanie jej małym dzieciom. Koper włoski nie jest już już również polecany dla ciężarnych – okazuje się bowiem, że może wywoływać skurcze macicy.

Koper włoski w ciąży – jakie ryzyko? 

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że koper włoski może między innymi przyczyniać się do poronienia (z oczywistych względów badań na kobietach w ciąży nie przeprowadzano). Ze względu na ryzyko poronienia lekarze zalecają znaczne ograniczenie ilości wypijanej herbatki z kopru włoskiego w ciąży lub całkowite zrezygnowanie z jej stosowania.

Nie oznacza to jednak, że jeśli kobieta w ciąży wypiła filiżankę herbatki z kopru włoskiego, to od razu zaszkodziła dziecku. W takich sytuacjach lekarze uspokajają, twierdząc, że sporadyczne wypicie naparu z kopru nie powinno wiązać się z ryzykiem.

Picia herbatki koperkowej powinny szczególnie unikać kobiety w I trymestrze ciąży. To czas, gdy istnieje największe ryzyko straty dziecka, warto więc zrezygnować ze wszystkiego, co podejrzewane jest o sprzyjanie poronieniu. 

Niekorzystne działanie kopru włoskiego 

Z badań naukowych wynika, że koper włoski imituje w organizmie działanie estrogenów, co może zakłócać prawidłową gospodarkę hormonalną w ciąży i podczas karmienia piersią. Dowiedziono także, że koper może niekorzystnie wpływać na płodność mężczyzn. Estargol, jeden ze składników kopru włoskiego, ten, który działa jak estrogeny, może mieć działanie kancerogenne, czyli sprzyjać powstawaniu raka. Mało jednak wiadomo, w jakiej dawce i w jakich okolicznościach to działanie jest nasilone.

Koper włoski może również wywoływać skórną reakcję alergiczną. Narażone są na nią zwłaszcza osoby, które maja alergię na selera, marchew, bylicę. Koper włoski może też zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne.

Właściwości kopru włoskiego

Działanie kopru włoskiego można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to korzyści wynikające z tradycji stosowania tego zioła, których nie udało się jednoznacznie potwierdzić badaniami naukowymi. Zgodnie z nimi koper włoski ma działanie:
 • moczopędne
 • pomagające obniżać wysokie ciśnienie krwi
 • poprawiające wzrok
 • przyspieszające metabolizm
 • przyspieszające trawienie
 • redukujące wzdęcia
 • obniżające poziom stresu.

W badaniach naukowych udało się natomiast potwierdzić, że olejki eteryczne zawarte w koprze włoskim działają:
 • przeciwzakrzepowo
 • antyoksydacyjnie
 • przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • przeciwcukrzycowo
 • zwiększają laktację
 • odstraszają roztocza.
Okazjonalne wypicie naparu z kopru włoskiego raczej nie wpłynie źle na ciążę. Ponieważ jednak przyszła mama powinna unikać wszelkich substancji, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu i życiu jej dziecka, w przypadków dolegliwości trawiennych, gazów w ciąży lepiej zastosować inne bezpieczne środki (np. napar z rumianku). 

Źródło:
1. Łuczak A., Nowak M., Szałek E.: Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży. Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146
2. Roja Rahimi  1 , Mohammad Reza Shams Ardekani Medicinal properties of Foeniculum vulgare Mill. in traditional Iranian medicine and modern phytotherapy, PMID: 23275017 DOI: 10.1007/s11655-013-1327-0
3. Medical News Today

4. Herbs to Avoid During Pregnancy, The University of Texas

Przeczytaj też:

Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy