porada telemedyczna, e-wizyta z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Koronawirus a choroba dziecka: jak szybko skorzystać z e-wizyty u lekarza [PORADNIK]

Jeśli nie musisz, nie idź z dzieckiem do przychodni! Wiele problemów ze zdrowiem można rozwiązać online – to proste i bezpieczne. Sprawdź, jak skorzystać z porady telemedycznej i umówić e-wizytę z dzieckiem krok po kroku.
Magdalena Drab
porada telemedyczna, e-wizyta z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Większość Polaków zaraża się koronawirusem w przychodniach i szpitalach – te dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego jasno pokazują, że aby w czasie pandemii uniknąć choroby Covid-19, trzeba przede wszystkim trzymać się z daleka od placówek medycznych, tym bardziej że wiele przychodni po prostu przestało przyjmować pacjentów. Nie zawsze da się uniknąć wizyty, bo przecież zdarzają się sytuacje awaryjne, ale telemedycyna daje dziś mnóstwo możliwości leczenia online. 

Spis treści:

Jak umówić się na e-wizytę z dzieckiem?

Z teleporad medycznych można korzystać już od listopada 2019 r., ale dopiero teraz, w czasie pandemii koronawirusa, doceniamy dostęp do telemedycyny. W jakich sytuacjach umówić wizytę u lekarza online? Zrób to, jeśli dziecko źle się czuje, jest przeziębione, ma katar lub gorączkę. Być może wizyta w przychodni nie będzie konieczna i unikniecie niepotrzebnego kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi koronawirusem. Lekarz rozwieje twoje wątpliwości, a w razie potrzeby skieruje dziecko do innego specjalisty albo zasugeruje wizytę w placówce. 

Jak skorzystać z teleporady medycznej dla dziecka?

Aby uzyskać medyczną poradę przez telefon, skontaktuj się z placówką POZ (listę placówek, które oferują teleporady – z podziałem na województwa i numerami telefonów, znajdziesz na stronie internetowej NFZ nfz.gov.pl). Jeżeli twoja przychodnia rejonowa, pod której opieką jest dziecko, nie udziela takich porad, możesz zadzwonić do innej placówki. Podczas rozmowy dowiesz się, jakie terminy i godziny teleporad oferuje dana przychodnia.

Jak umówić się na e-wizytę?

E-wizytę lekarską dla dziecka możesz także zaplanować, korzystając z internetowego konta pacjenta (IKP). Założysz je na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Wcześniej stwórz profil zaufany online, np. za pośrednictwem swojego banku.
Ważne! Jeśli nie jesteś pewna, gdzie zadzwonić, albo stan dziecka nagle się pogorszył, zawsze możesz zadzwonić na numer bezpłatnej całodobowej infolinii dla pacjenta: 800 190 590.
Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?

Jacy lekarze udzielają porad telemedycznych?

Dzięki telemedycynie możesz korzystać ze wszystkich usług placówek POZ – umówisz więc dziecko na e-wizytę u pediatry czy lekarza rodzinnego, przyjmują też specjaliści. Teleporady w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) zostały zarezerwowane dla pacjentów poradni kardiologicznych, neurologicznych i onkologicznych, którzy wymagają okresowej kontroli.
 

Jak przebiega e-wizyta u lekarza?

Lekarze udzielają e-porad przez telefon, za pomocą czatu albo rozmowy wideo. W trakcie takiej e-wizyty warto przekazać lekarzowi wszystkie informacje na temat dolegliwości i objawów choroby u dziecka. Możesz też przygotować zdjęcia i filmy (sfotografuj np. wysypkę u dziecka, nagraj na wideo zachowania, które cię niepokoją) – wszystkie pliki pokażesz lub prześlesz lekarzowi drogą elektroniczną. 

Lekarz podczas e-wizyty:
  • udzieli porady i odpowie na twoje pytania, powie, jak pielęgnować chore dziecko i jakie leki podawać
  • wystawi e-receptę
  • wystawi e-skierowanie do specjalisty, jeśli to konieczne
Ważne! Jeśli dziecko ma nawet niewielkie, ale niepokojące objawy, nie czekaj na zakończenie pandemii i umów e-wizytę już teraz. Uzyskasz szybką pomoc i wskazówki, co robić dalej.

Czy za e-wizytę lekarską z dzieckiem trzeba zapłacić?

Nie musisz płacić za e-wizytę lekarską z dzieckiem, jeśli korzystasz z telemedycyny na NFZ (czyli umówisz e-poradę dla dziecka poprzez kontakt z placówką POZ). Może jednak być problem z dostępnością specjalisty. Płatne usługi telemedyczne oferują prywatne placówki, a jeśli posiadasz prywatną opiekę medyczną, umówisz dziecko na e-wizytę w ramach opłacanego abonamentu. 

Źródło: gis.gov.pl, nfz.gov.pl
 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy