koronawirus a dentysta
fot. Adobe Stock

Koronawirus a dentysta - co zrobić, gdy boli ząb, gdzie znaleźć pomoc [PORADNIK]

Podpowiadamy, jak w czasie walki z epidemią koronawirusa leczyć zęby, zwłaszcza, gdy potrzeba natychmiastowej pomocy stomatologa.
Agnieszka Majchrzak
koronawirus a dentysta
fot. Adobe Stock

Koronawirus rozchodzi się drogą kropelkową, co powoduje, że leczenie zębów w gabinecie dentystycznym jest teraz potencjalnie idealnym miejscem do jego rozprzestrzeniania się. Nie ma jasnych i jednoznacznych wytycznych co do leczenia stomatologicznego w warunkach epidemii koronawirusa. Gabinety same podjęły decyzję o zawieszeniu pracy.

Spis treści:

Koronawirus a dentysta - gabinety zawiesiły działalność

Mimo braku jasnych wytycznych ze strony Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego większość gabinetów dentystycznych zawiesiła lub znacząco ograniczyła świadczenie usług. Planowane wizyty pacjentów zostały odwołane.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zarekomendowała stomatologom ograniczenie wizyt do tych naprawdę niezbędnych. Decyzję o zawieszeniu pracy zostawiła jednak w gestii lekarzy. Szacuje się, że nawet 90 proc. gabinetów stomatologicznych zawiesiło planowane przyjmowanie pacjentów lub znacząco ograniczyła świadczenie usług.

"Decyzja o zawieszeniu przyjęć, wobec braku wydania stosownych decyzji przez władze publiczne, musi być z natury rzeczy decyzją autonomiczną lekarza - kierownika praktyki czy podmiotu leczniczego" - napisano na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z rekomendacją ograniczenia udzielania świadczeń wystąpili Konsultanci Krajowi w dziedzinach periodontologii i protetyki stomatologicznej. Zalecają wykonywanie tylko niezbędnych zabiegów ratujących życie lub zapobiegających ciężkiemu uszkodzeniu zdrowia.

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Koronawirus a dentysta - gdzie leczyć bolący ząb

Decyzja o zawieszeniu przyjmowania pacjentów nie oznacza, że zostaną oni pozbawieni możliwości leczenia. Gabinety stomatologiczne podkreślają, że zapewniają kontakt telefoniczny dla pacjentów wymagających pilnej interwencji.

Na podstawie rozmowy telefonicznej i po wstępnej ocenie problemu, dentysta może zdecydować o dalszym sposobie postępowania. Jeżeli okaże się, że wizyta w gabinecie jest konieczna, pacjent będzie umówiony na najbliższy możliwy termin. Przed wizytą dentysta poprosi o wypełnienie oświadczenia w związku z potencjalnym zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

Gabinety, które całkowicie zrezygnowały z przyjmowania pacjentów, zapewniają, że warto się z nimi kontaktować, aby uzyskać informacje, jak postępować w sytuacji wystąpienia nagłego przypadku, bólu, po urazach wymagających pilnej interwencji.

Koronawirus a dentysta - wykaz czynnych gabinetów stomatologicznych

Narodowy Funduszu Zdrowia zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację. Na stronach poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ mają być opublikowane pełne wykazy czynnych gabinetów stomatologicznych. NFZ zapewnia też, że "trwają prace nad wprowadzeniem dodatkowych dyżurów stomatologicznej pomocy doraźnej",

Koronawirus a dentysta - w gabinetach brakuje maseczek

Rezygnacja gabinetów dentystycznych z przyjmowania pacjentów jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia byłoby przyjmowanie pacjentów w specjalnych maskach, goglach i jednorazowych fartuchach. Jednak w gabinetach nie ma środków ochrony osobistej na czas walki z koronawirusem - fartuchów, czepków jednorazowych, specjalnych maseczek z filtrem hepa.

Warto podkreślić, że podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych, takich jak np. borowanie zęba, usuwanie z niego kamienia, a nawet jego suszenie, powstaje aerozol. Jest to niewidzialny spray złożony ze śliny pacjenta i kropelek wody z końcówki narzędzi stomatologicznych, utrzymujący się w powietrzu. To oznacza, że po każdym pacjencie należałoby zdezynfekować specjalnymi środkami cały gabinet, w tym również powietrze.

Większość gabinetów nie ma takich możliwości. Problemy z dostępem do podstawowych środków ochrony pracowników służby zdrowia spowodowały, że w gabinetach dentystycznych kończą się nawet zapasy zwykłych maseczek chirurgicznych, rękawiczek i płynów do dezynfekcji.

W tej sytuacji nie są w stanie zapewnić maksymalnej ochrony przed potencjalnym rozprzestrzenianiem się wirusa zarówno pacjentom, jak i lekarzom stomatologom wraz z personelem pomocniczym.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy