RoActemra lek na koronawirusa
fot. Adobe Stock

Koronawirus a leczenie – lek dla najciężej chorych

Lekarze zastosowali jeden z leków u osób zakażonych w stanie krytycznym. Wystarczyło kilkanaście dni, aby 19 z 20 chorych wróciło do zdrowia.
Ewa Janczak-Cwil
RoActemra lek na koronawirusa
fot. Adobe Stock
Ponieważ koronawirus (SARS-CoV-2) wywołujący COVID-19 jest nowym patogenem, ludzkość nie dysponuje lekiem skierowanym do walki z chorobą przez niego wywoływaną. Wyprodukowanie takiego farmaceutyku musi potrwać, więc lekarze i naukowcy koncentrują się na poszukiwaniu remedium na koronawirusa wśród już istniejących substancji farmaceutycznych. I zaczynają odnosić sukcesy.

Koronawirus a leczenie przeciwwirusowe

W lutym 2020 roku opublikowano badania, które ujawniły, że sprawdzano skuteczność siedmiu substancji przeciwwirusowych (rybawiryny, pencyklowiru, nitazoksanidu, nafamostatu, chlorochiny, remdesiwiru i favipiraviru).

Zaobserwowano, że najmniej skuteczne były: favipavir, rybawiryna i pencyklowir.

Nafamostat i nitazoksanid hamowały zakażenie nowym koronawirusem. Szczególnie obiecujący wydał się naukowcom ten drugi preparat, którego niewielkie dawki okazały się skuteczne w zwalczaniu objawów koronawirusa. Dlatego lek ten będzie dalej testowany, tym razem na żywych organizmach.

Najskuteczniejsze okazały się remdeswir i chlorochina, o której już pisaliśmy. Remdeswir to lek do zwalczania wirusa Ebola. Okazuje się, że skutecznie hamuje w ludzkich komórkach także infekcję wywołaną nowym koronawirusem. Badania były prowadzone in-vitro, ale jest nadzieja, że obie substancje okażą się też skuteczne w przypadku ludzkich organizmów.

W leczeniu infekcji wywołanej koronawirusem stosuje się też leki używane w leczeniu HIV. Stosuje je od 13 marca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu wraz z lekami stosowanymi do zwalczania malarii.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Koronawirus a leczenie lekiem na RZS

W Chinach u 20 chorych na COVID-19 w stanie krytycznym zastosowano lek Actemra, zawierający tocilizumab – lek używany do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Po 14 dniach 19 z tych 20 osób wyzdrowiało, mogły wyjść ze szpitala.

Te bardzo obiecujące doniesienia wystarczyły do tego, aby FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) dopuściła Actemrę do III fazy badań klinicznych – do stosowania leku u chorych na koronawirusa w USA. W chinach lek został oficjalnie dopuszczony do leczenia pacjentów z COVID-19.

Sprawdź: Kiedy skończy się epidemia koronawirusa?

Producentem Actemry jest szwajcarska firma Roche. Jej przedstawiciele właśnie ogłosili, że lek RoActemra zostanie bezpłatnie udostępniony na czas kryzysu epidemicznego wszystkim regionom Włoch, które zgłoszą na niego zapotrzebowanie.
W Polsce RoActemra wydawana jest na receptę. Lek jest refundowany dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Cena przed refundacją to ok. 440 zł za 1 fiolkę do sporządzenia roztworu do infuzji.

Sprawdź: Statystyki śmiertelności z powodu koronawirusa w różnych grupach wiekowych

Ważne: Actemra i zawarty w nim tocilizumab nie zwalczają samego wirusa! Lek jest inhibitorem receptora interleukiny 6, która jest substancja prozapalną. A tak po ludzku: Actemra hamuje rozwój i zwalcza stany zapalne. U ich podłoża leży zarówno reumatoidalne zapalenie stawów, jak i niewydolność oddechowa wynikająca z zapalenia płuc wywołanego koronawirusem. Dlatego może pomóc chorym na COVID-19, ale jest nieprzydatna w zapobieganiu zakażeniu nowym koronawirusem. Do tego nadal najlepszym środkiem jest stosowanie zasad higieny w dobie pandemii oraz unikanie kontaktów z innymi.

Źródło: pulsmedycyny.pl, dailymail.co.uk, tecnoscienze.com, sluzbazdrowia.com

 

Więcej o koronawirusie:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy