koronawirus a spacer z dzieckiem
fot. AdobeStock

Koronawirus: Można iść z dzieckiem na spacer do lasu i parku. Co z maseczką?

Przed nami pierwszy etap łagodzenia wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Czy możemy już bez przeszkód korzystać z ładnej pogody i pojechać na wycieczkę do lasu lub spacerować po parku?
Małgorzata Wódz
koronawirus a spacer z dzieckiem
fot. AdobeStock
Aktualizacja 20 kwietnia 2020

Rząd zapowiedział zmiany we wprowadzonych wcześniej obostrzeniach. Zgodnie z nimi od 20 kwietnia przywrócono możliwość wychodzenia na spacery do lasu i parku. To bardzo dobra wiadomość, bo niczego bardziej niż ruchu na świeżym powietrzu nam teraz wszystkim potrzeba. Co bardzo ważne – zgodnie z nowymi przepisami
  • w lesie nie trzeba nosić maseczki (jest natomiast konieczna na parkingu leśnym, gdy wysiadamy z samochodu i w innych miejscach, w których jest więcej osób)
  • nie można korzystać z wiat, miejsc przeznaczonych na biwakowanie czy zabawę dla dzieci
  • w lesie obowiązuje zakaz grupowania się – na spacer do lasu powinniśmy iść jedynie w towarzystwie domowników
  • zamknięte mogą być niektóre szlaki.

Nadal obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw, ale złagodzony zostanie zakaz dotyczący samodzielnego wychodzenia dzieci z domu – dzieci powyżej 13 roku życia mogą znów przebywać poza domem bez opieki osoby dorosłej. Przy wychodzeniu na spacer należy – jak dotychczas – zwracać uwagę na unikanie kontaktów z innymi ludźmi i zachowanie bezpiecznej odległości.

Zgodnie z tym, co mówił premier na konferencji prasowej z lasów i parków powinniśmy korzystać bez przesady i możliwość przebywania w nich traktować jako formę dbania o zdrowie psychiczne. Pamiętajmy o tym, bo nadal nie możemy zapominać, że wszelkie obostrzenia nie mają nam jedynie utrudnić życia, ale chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusa. 

Wychodzenie z domu – najważniejsze zasady

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wychodzenie z domu najlepiej ograniczać do niezbędnego minimum. Powinniśmy:

  • Pozostawać w domu (nadal nieczynne są żłobki, przedszkola, szkoły).
  • Opuszczać mieszkanie, gdy jest to konieczne, zgodnie z zaleceniem, które widnieje na rządowej stronie gov.pl: „Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy."
  • Musimy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych (maseczka dla dzieci do 4 roku życia nie jest wymagana)
  • Nie wychodzimy, jeśli mamy objawy infekcji (pamiętajmy, że wirusa mogą przekazywać również osoby, które przechodzą infekcję bezobjawowo).
  • Jeśli spotykamy kogoś na swojej drodze, zachowujemy bezpieczną odległość (minimum 2 metry).
  • Pamiętamy, że obowiązuje zakaz korzystania nie tylko z placów zabaw, ale też z ogrodów zoologicznych.
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy zdrowotne kilkulatków - film
Ile razy w roku dziecko może chorować? Jak radzić sobie z infekcjami i innymi dolegliwościami u dzieci i kiedy koniecznie odwiedzić lekarza?

Koronawirus a wyjście z domu – komentarz lekarza

Dr n. med. Marek Pleskot, pediatra od 30 lat. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od ponad 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej.

Podstawowa sprawa dotyczy tego, by bezpiecznie przemieścić się w strefę, gdzie nie ma kontaktu z kaszlącymi i kichającymi ludźmi – mówi dr Pleskot. – Gdy wychodzimy, starajmy się nie dotykać klamek, poręczy i innych przedmiotów, na których mogą być pozostawione wirusy. Samo dotknięcie nie jest groźne. Koronawirusy nie dostają się do organizmu przez skórę. Problem pojawia się wtedy, kiedy przeniesiemy zarazki do naszych ust, oka czy nosa – tłumaczy lekarz.

Koronawirusem zarażamy się w bliskiej odległości od chorego człowieka, głównie drogą kropelkową i dotykając zakażonych powierzchni – wyjaśnia dr Pleskot. – Ewentualnie niebezpieczne może być dla nas powietrze w małych pomieszczeniach, jak np. w windzie. Jeśli ktoś jechał przed nami windą i kaszlał lub kichał, to aerozol, który pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, może być ryzykowny. Jeśli mamy możliwość opuszczenia mieszkania bez korzystania z windy, idźmy schodami, tak będzie zdecydowanie bezpieczniej – mówi dr Pleskot.

Jak sobie radzić w domu?
Na naszej stronie znajdziesz wiele propozycji przydatnych w organizowaniu dziecku czas spędzanego w domu. Podpowiadamy, w co grać, czego uczyć, jakie programy oglądać, jak rozmawiać, gdy pojawią się trudne emocje. Jeśli brakuje ci pomysłów, przejrzyj załączone linki.
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 35 głosy

Zobacz także

Popularne tematy