bon turystyczny do kiedy
fot. Adobe Stock

Bon turystyczny: do kiedy przedłużony, jak skorzystać

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także to urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, jak i do kiedy trzeba aktywować bon, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Uwaga, w tym i w przyszłym roku obowiązują nowe zasady korzystania z bonu turystycznego.
bon turystyczny do kiedy
fot. Adobe Stock
Aktualizacja 04.11.2021 

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie przyznawane na każde dziecko o wartości 500 zł. Ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Od 1 sierpnia 2020 każda uprawniona osoba może pobrać bon. 

Wyjaśniamy, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2021 i 2022 roku. Do kiedy został przedłużony, jak pobrać bon turystyczny, kiedy można go aktywować, gdzie i jak płacić bonem turystycznym. Wyjaśniamy, kiedy upływa termin jego ważności.

Bon turystyczny 2021:

Bon turystyczny 2021: nowe przepisy

Nie wszyscy rodzice wykorzystali cały bon turystyczny w 2020 czy 2021 roku. Ponadto z powodu obostrzeń związanych z pandemią hotele i pensjonaty pozostawały zamknięte na czas ferii zimowych i świąt wielkanocnych, nie było więc możliwości opłacenia noclegów dziecka poza domem za pomocą bonu turystycznego. To dlatego Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna zainicjowały zmiany w zakresie możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego. Już w grudniu 2020 roku do Sejmu trafiła poprawka do ustawy, zgodnie z którą bonem turystycznym można opłacać jednodniowe wyjazdy, np. wycieczki szkolne, młodzieżowe, sportowe oraz półkolonie organizowane w reżimie sanitarnym. Warunkiem jest jedynie skorzystanie z minimum dwóch usług.

Nowelizacja w programie bonu turystycznego zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. W taki sposób pomoc zostanie zaoferowana większej liczbie pracowników branży turystycznej – m.in. pilotom wycieczek czy kierowcom autokarów. 

Do kiedy można pobrać bon turystyczny?

Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność do końca marca 2022 roku i że będzie można wykorzystać go podczas wycieczek jednodniowych, wyjazdów weekendowych, ferii lub w wakacje. Informowano, że można aktywować go w dowolnym momencie, np. przed planowanym wyjazdem i że świadczenie nie przepadnie, nawet jeśli bon nie został aktywowany. 

Ze względu na przedłużający się lockdown i trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w ramach bonu turystycznego w zaplanowanym terminie. Spekulowano, że termin ten prawdopodobnie zostanie wydłużony o kolejny rok. Na początku listopada 2021 stało się jasne, że z bonu turystycznego będzie można korzystać do 30 września 2022.

Według danych z października 2021 roku – z 4 mld przeznaczonych na realizację programu, wydano dopiero zaledwie niecałe 1,9 mld. 

Dla kogo bon na wakacje 1000 plus?

Dzieci niepełnosprawne otrzymują większe wsparcie (w kwocie 1000 złotych). Oprócz jednego bonu turystycznego w wysokości 500 zł przysługuje im jeszcze dodatkowy bon turystyczny również na kwotę 500 zł.
 

Jak można pobrać bon turystyczny?

Aby pobrać bon turystyczny, należy zarejestrować się w portalu PUE ZUS (opisujemy procedurę szczegółowo w tekście, jak pobrać bon turystyczny). Nie trzeba składać wniosku. Bon na wakacje 500 plus ma formę elektroniczną. Zostanie wygenerowany po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Szefowa ZUS wyjaśniała, że po rejestracji musimy szukać specjalnej zakładki dla osób korzystających z bonu. Tam zostanie zweryfikowane, czy bon nam się należy. W trakcie rejestracji trzeba podać lub uaktualnić dane kontaktowe – email, numer telefonu komórkowego. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością mają możliwość wypełnienia oświadczenia, na podstawie którego otrzymają drugi bon.

Jeśli przejdziemy procedurę pomyślnie, bon zostanie aktywowany i przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego.

Bon turystyczny: do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny jest ważny od 1 sierpnia 2020 roku do 31 września 2022 roku. Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba złożyć wniosek i pobrać bon turystyczny.

Wcześniej spekulowano, że bon turystyczny może być ważny przez kolejny rok, czyli do marca 2023 roku. Na razie jednak objął swoją ważnością przyszłoroczne wakacje.

Bon turystyczny – lista hoteli, firm i miejsc

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej powstała specjalna baza firm, w których można realizować bon na wakacje. Ma ona postać wyszukiwarki. Możemy w niej znaleźć np. hotel, w którym zechcemy zrealizować nowe świadczenie. Miejsc przyjmujących płatność bonami można szukać, wpisując nazwę podmiotu turystycznego lub miejscowość (wtedy otrzymujemy pełną listę firm zgłoszonych do programu i działających na danym obszarze). Warto o tym pamiętać, gdyż zdarzały się już oszustwa na bon wakacyjny.

Uruchomiono również infolinię, pod którą możemy uzyskać informacje o bonach turystycznych – nr tel. 22 11 22 111.

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Zastanawiasz się, gdzie płacić bonem? Bon turystyczny możemy wykorzystać do opłacenia m.in. pobytu:
 • w hotelu,
 • w pensjonacie,
 • w gospodarstwie agroturystycznym,
 • na koloniach,
 • na obozie harcerskim,
 • na obozie sportowym,
 • na obozie rekreacyjnym.

Od 2021 roku z bonu można korzystać także do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. W praktyce oznacza to, że możemy opłacić nim organizowane przez biura podróży bądź organizacje publiczne usługi turystyczne. Mogą one obejmować m.in. usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

To ważne – usługi, za które zapłacimy bonem, muszą być realizowane na rzecz dziecka. Jeśli mieszkamy w hotelu, w którym pobyt dziecka jest bezpłatny, wówczas możemy bonem zapłacić za pobyt osoby dorosłej, z którą mieszkało uprawnione do świadczenia dziecko.

Jak płacić bonem turystycznym

Istotne jest też pytanie, jak płacić bonem turystycznym. Aby zapłacić bonem turystycznym, najpierw musimy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (ZUS PUE). Unikalny, 16-cyfrowy numer, który otrzymujemy na podany numer telefonu lub e-mail, posłuży nam przy płaceniu za hotel czy inne usługi turystyczne.

Zasady programu Polski Bon Turystyczny

Bon na wakacje jest wypłacany jednorazowo. Przyznaje się go na każde dziecko do 18. roku życia, które korzysta ze świadczenia 500 plus, niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie. Jeśli w rodzinie jest dwójka uprawnionych dzieci, świadczenie wynosi 1000 zł, jeśli trójka – 1500 zł.
Bon turystyczny przysługuje również na dzieci, które urodziły się w 2021 roku (do końca grudnia). Można go wykorzystać nawet wtedy, gdy dziecko ma już skończone 18 lat. Warunkiem otrzymania bonu było bowiem nieukończenie 18. roku życia w chwili, gdy ustawa wprowadzająca bony wchodziła w życie w 2020 roku.
Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano szczegóły programu. Bon turystyczny jest wsparciem dla rodzin, które ma przynieść korzyść również branży turystycznej. Lista przedsiębiorców, u których można zrealizować bon, znajduje się w Katalogu Bazy Turystycznej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. 
 
 • Bon na wakacje to nie są pieniądze w gotówce.
 • Bon ma formę elektroniczną.
 • Jest wysyłany SMS-em lub pocztą elektroniczną.
 • Można nim zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.
 • Nie można wymienić go na gotówkę.
 • Jest ważny do 31 marca 2022 roku.

Bon należy okazać podczas rezerwacji wycieczki, pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon turystyczny: jak powstawał program?

Bon na wakacje od samego początku miał na celu wsparcie dla polskiej turystyki, która mocno ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa. Według pierwszej koncepcji miał mieć wartość 1000 zł. Potem program uległ zmianie. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w Radiu Plus, że bony były krytykowane przez środowisko związane z turystyką, dlatego rząd zastanawiał się nad udzieleniem takiego wsparcia sektorowi turystycznemu, z którego będą mogły skorzystać przede wszystkim firmy rzeczywiście dotknięte skutkami pandemii.

Kolejna informacja, która trafiła do opinii publicznej, dotyczyła kwoty, na którą mają opiewać bony. Mówiło się, że zamiast 1000 złotych bon może mieć o wiele niższą wartość – np. niespełna 300 złotych. 

Bon turystyczny − szczegóły wcześniejszych propozycji:

Bon na wakacje: kto miał otrzymać pieniądze?

Pierwotnie bon w kwocie 1000 zł miał być przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, których miesięczny dochód nie przekracza przeciętnych zarobków. Obecnie średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi ok. 5200 zł brutto. Jeśli pensja pracownika nie przekraczała tej kwoty, miał mieć prawo do wystąpienia z wnioskiem o rządowe dofinansowanie.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Jak można zrealizować bon na wakacje?

Według wcześniejszych informacji bon wakacyjny miał mieć formę prepaidowej karty elektronicznej lub aplikacji na smartfona, którą będzie można realizować tylko w ośrodkach wyposażonych w terminale i tylko na terenie Polski. Mówiło się o tym, że bon można będzie przeznaczyć na:
 • opłacenie miejsc noclegowych w Polsce (pensjonatów, hoteli, hosteli),
 • atrakcje turystyczne, np. bilety wstępu do muzeów,
 • pokrycie kosztów przewozu krajowy,
 • wykupienie wycieczki na terenie Polski.

Gdzie złożyć wniosek o bon wakacyjny?

Na etapie tworzenia programu nie wiadomo było, czy otrzymanie bonu na wakacje będzie wymagało składania specjalnego wniosku. 

Bon nie dla osób na umowach cywilnoprawnych i własnej działalności

Z rządowego projektu mieli korzystać wyłącznie pracownicy etatowi. To było odbierane jako wyraźna niesprawiedliwość, bo od lat polski rynek sprzyja wypychaniu pracowników na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie. Osoby te często też nie mają dochodów przekraczających średnie wynagrodzenie krajowe, ale wsparcie w postaci bonu turystycznego na wakacje im się nie należy. 

Finansowanie bonu na wakacje

Zgodnie z wcześniejszymi koncepcjami bony wakacyjne miały być traktowane jak świąteczne bony zakupowe. W pierwszym roku 90 proc. wartości bonu miało płacić państwo, a 10 proc. pracodawca. W kolejnych latach finansowanie z budżetu państwa miało spadać, a przez pracodawców – rosnąć. Firmy dofinansowujące w ten sposób wakacje swoim pracownikom miały odliczać ten koszt od podstawy opodatkowania. W tym roku budżet państwa miał przeznaczyć na bony ok. 7 mld złotych. 

Co o bonach na wakacje mówili pracodawcy?

Po ogłoszeniu rządowego pomysłu dotyczącego bonu na wakacje pracownicy zacierali ręce i planowali wakacyjny wypoczynek z dziećmi – przy dwóch osobach pracujących na etacie na pensjach poniżej 5200 zł brutto to byłby finansowy zastrzyk w wysokości 2000 zł. Pieniądze te można by przeznaczyć na rodzinny wyjazd lub kolonie dla dzieci. Jednak pracodawcy nie kryli niezadowolenia. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm walczy o przetrwanie i próbuje ratować miejsca pracy. Mniejsze firmy liczą każdą złotówkę i perspektywa dopłacania do wypoczynku każdemu pracownikowi 100 zł (czyli 10 proc. wartości bonu) budzi ich irytację. W firmach, w których pracodawcy nie zdecydowaliby się na dopłacanie do bonu, świadczenie nie byłoby wypłacane.

Źródło: money.pl, gazetaprawna.pl, biznesinfo.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 57 głosy

Zobacz także

Popularne tematy