Bon 1000 zł na wakacje

Bon 1000 plus na wakacje: dla kogo? Czy na pewno będzie? Szczegóły programu

Bon 1000 zł na wakacje to rządowa propozycja, która ma wesprzeć etatowych pracowników oraz polską branżę hotelarską. Osoby, które mogłyby z niego skorzystać muszą spełnić określone warunki. Czy realizacja bonów dojdzie do skutku?
Ewa Janczak-Cwil
Bon 1000 zł na wakacje
Rośnie zainteresowanie rządową propozycją wakacyjnego wsparcia dla Polaków. Do tej pory poznaliśmy jedynie ogólne zarysy nowego programu i czekaliśmy na konkretne szczegóły. Tymczasem zamiast nich, pojawiają się informacje o nowych pomysłach branych pod uwagę przez rząd, które mają na celu pomocy dla branży turystycznej

Rzecznik rządu, Piotr Müller kilka dni temu mówił w Radiu Plus, że bony były krytykowane przez środowisko związane z turystyką, dlatego rząd zastanawia się nad udzieleniem takiego wsparcia sektorowi turystycznemu, z którego będą mogły skorzystać przede wszystkim firmy rzeczywiście dotknięte skutkami pandemii.

Kolejna informacja, która trafiła do opinii publicznej, dotyczyła kwoty, na którą mają opiewać bony. Mówi się, że zamiast 1000 złotych bon może mieć o wiele niższą wartość – może wynieść niespełna 300 złotych. 

Oficjalne decyzje w sprawie bonów wakacyjnych od rządu jeszcze nie zapadły. Do tej pory nie opublikowano projektu ustawy. Nie wiemy zatem, czy Polacy planując wakacje, mogą liczyć na obiecane wsparcie wakacyjnego budżetu i jaka to będzie kwota. A wakacje tuż-tuż.

Co do tej pory mówiono o bonach?

Bon na wakacje w wysokości 1000 zł to nowy pomysł rządu na wsparcie polskiej turystyki, która mocno ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z wcześniejszymi planami rządu ma mieć formę prepaidowej karty elektronicznej lub aplikacji na smartfona. Będzie można go realizować tylko w ośrodkach, które mają terminale i tylko na terenie Polski. 

Szczegóły programu:
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Bon 1000 plus na wakacje: kto otrzyma pieniądze?

Bon o wartości 1000 zł przeznaczony jest dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, których miesięczny dochód nie przekracza przeciętnych zarobków. Obecnie średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 5200 zł brutto. Jeśli pensja pracownika nie przekracza tej kwoty, może on wystąpić z wnioskiem o rządowe dofinansowanie. 
Z bonu będą mogli skorzystać oboje małżonkowie, jeśli każde z nich spełnia warunki. Osoba, której przysługuje 1000 plus, otrzyma pieniądze niezależnie od wysokości zarobków drugiego członka rodziny.

Sprawdź: Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje nad morzem 

Jak można zrealizować bon 1000 zł?

Bon wakacyjny można przeznaczyć na:
  • opłacenie miejsc noclegowych w Polsce (pensjonatów, hoteli, hosteli),
  • atrakcje turystyczne, np. bilety wstępu do muzeów,
  • pokrycie kosztów przewozu krajowy,
  • wykupienie wycieczki na terenie Polski.

Sprawdź: Przepis na udane wakacje z dzieckiem

Gdzie złożyć wniosek o bon wakacyjny 1000 zł?

W tej chwili nie są znane szczegóły programu, który jest w fazie tworzenia. Wnioski o przyznanie dofinansowania w postaci 1000 zł na wakacje będzie można składać prawdopodobnie w czerwcu, aby móc wykorzystać przyznane środki jeszcze na wyjazdy wakacyjne w lipcu i sierpniu tego roku. 

Bon nie dla osób na umowach cywilnoprawnych i własnej działalności

Z rządowego projektu mogą skorzystać wyłącznie pracownicy etatowi. To wyraźna niesprawiedliwość, bo od lat polski rynek sprzyja wypychaniu pracowników na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie. Osoby te często też nie mają dochodów przekraczających średnie wynagrodzenie krajowe, ale wsparcie w postaci bonu turystycznego na wakacje im się nie należy. 

Finansowanie programu 1000 zł na wakacje

Bony wakacyjne mają być traktowane jak świąteczne bony zakupowe. W pierwszym roku 90 proc. wartości bonu zapłaci państwo, a 10 proc. pracodawca. W kolejnych latach finansowanie z budżetu państwa ma spadać, a przez pracodawców – rosnąć. Firmy dofinansowujące w ten sposób wakacje swoim pracownikom będą mogły odliczać ten koszt od podstawy opodatkowania. W tym roku budżet państwa miałby przeznaczyć na bony ok. 7 mld złotych.

Co o bonach na wakacje mówią pracodawcy?

Pracownicy już zaczynają zacierać ręce i planować wakacyjny wypoczynek z dziećmi – przy dwóch osobach pracujących na etacie na pensjach poniżej 5200 zł brutto to byłby finansowy zastrzyk w wysokości 2000 zł. Pieniądze te można by przeznaczyć na rodzinny wyjazd lub kolonie dla dzieci. Jednak pracodawcy nie kryją niezadowolenia. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm walczy o przetrwanie i próbuje ratować miejsca pracy. Mniejsze firmy liczą każdą złotówkę i perspektywa dopłacania do wypoczynku każdemu pracownikowi 100 zł (czyli 10 proc. wartości bonu) budzi ich irytację. „Nas na podobne fanaberie w tej chwili zwyczajnie nie stać” – mówi wprost właściciel biura rachunkowego jednej z lokalnych gazet. W firmach, w których pracodawcy nie zdecydują się na dopłacanie do bonu, świadczenie nie będzie wypłacane.

Źródło: gazetaprawna.pl, dziennikwschodni.pl, eska.pl, biznesinfo.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 39 głosy

Zobacz także

Popularne tematy