Koronawirus: co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi w czasach pandemii?
fot. adobe stock

Koronawirus: co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi w czasach pandemii?

Zewsząd dobiegają nas informacje o tym, aby niepotrzebnie nie wychodzić z domu. Co jednak ze spacerami czy przejażdżką na świeżym powietrzu? Czy każde wyjście na dwór, zwłaszcza z dzieckiem, powinno być kategorycznie zabronione?
Katarzyna Gałązkiewicz
Koronawirus: co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi w czasach pandemii?
fot. adobe stock
Wiadomym jest, że podczas trwania pandemii należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ z dnia na dzień zakażonych przybywa. Warto przypomnieć, że koronawirus przedostaje się do organizmu drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z powierzchniami, na których może się utrzymywać. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie spacery rodziców z dziećmi wcale nie są zakazane. Jak zatem postępować, aby mimo opuszczenia domu, nie zakazić koronawirusem siebie i dziecka?

Spacery tak, ale nie wszędzie

Spacery nie tylko nie są zakazane, lecz wręcz wskazane. Pod warunkiem, że wybierzecie się z dziećmi do miejsc, w których nie ma tłumów. Pediatrzy zalecają, aby unikać również dotykania klamek czy poręczy. Dziecko ma tendencje do odruchowego wkładania rączek do buzi, a to może przyspieszyć, przedostanie się wirusa do organizmu.
Dobrym pomysłem na spacer według pediatrów są lasy, łąki czy mniej uczęszczane przestrzenie w twojej okolicy. Pamiętaj także, aby dziecko spacerowało w jak najmniejszych grupach — np. z mamą lub tatą.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Przejażdżka rowerowa

Zarówno spacer, jak i przejażdżka rowerowa jest dobrym rozwiązaniem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Warto, aby przejażdżki odbywały się w miejscach, gdzie nie ma ludzi.
Pamiętaj, aby nie wypożyczać rowerów z wypożyczalni miejskiej, ponieważ nie wiadomo czy sprzęt jest tam dezynfekowany. Na klamkach mogą czyhać siedliska bakterii, dlatego na czas trwania koronawirusa, wypożyczalni rowerów należy unikać.

Zakupy z dzieckiem

Jeśli musisz zrobić podstawowe zakupy, lepiej, abyś nie zabierała na nie dziecka. W sklepach nie powinno przebywać w tym samym czasie wiele osób. Pamiętaj, by unikać tłoku, ale i by go nie tworzyć. Jak chronić się przed wirusem w sklepie? Zamiast wózka, weź swoją torbę lub koszyk, a zamiast gotówką zapłać kartą, ponieważ banknoty także mogą rozprzestrzeniać wirusa.

Wizyta na placu zabaw

Plac zabaw może być zbyt dużą pokusą dla dziecka. Warto, abyś na czas koronawirusa z niego zrezygnowała. W przestrzeni takiej jak plac zabaw łatwo o kontakt z innymi dziećmi, a jak już wiemy, jest to grupa, która zaraża bezobjawowo. Poza tym, w parku łatwo o złapanie bakterii np.na huśtawce czy zjeżdżalni.

Unikaj pożyczania

Jeśli twoje dziecko przywykło do wymian rowerków czy hulajnóg z innymi dziećmi warto, aby na czas pandemii unikać takich zachowań. Jeżeli nie wiesz, czy dany sprzęt był dezynfekowany, lepiej z niego nie korzystaj.

Wietrz mieszkanie

Zarazki i wirusy znajdują się nie tylko w przestrzeni otwartej, lecz także w naszych domach. Dobrze jest więc wietrzyć mieszkanie, ponieważ świeże powietrze zmniejsza szanse wszelkich patogenów na przetrwanie.

Zrezygnuj z organizowania przyjęć

Czym jest kwarantanna? Na pewno nie jest czasem na organizację przyjęć czy domowych imprez. Jeśli twoje dziecko ma w tym czasie urodziny, postaraj się je zorganizować najlepiej, jak umiesz, ale we własnym gronie. Wszelkie imprezy można zrobić z opóźnieniem, kiedy epidemia koronawirusa zostanie opanowana.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy