Czy będzie wielkanoc
fot. AdobeStock

W tym roku nie pójdziemy do kościoła z koszyczkiem? Jest decyzja dotycząca Wielkanocy

Czy w związku z epidemią koronawirusa Święta Wielkanocne odbędą się w normalnym terminie? Jak będą wyglądały? Kościół przygotował zalecenia.
Małgorzata Wódz
Czy będzie wielkanoc
fot. AdobeStock
Sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dynamiczna. Z dnia na dzień dowiadujemy się o kolejnych zmianach, które siłą rzeczy, coraz mocniej zmieniają nasze życie. A wszystko nie po to, by nas ograniczyć, ale byśmy mogli być bezpieczni, by jak najbardziej spowolnić liczbę zakażeń i jak najszybciej uporać się z podstępną chorobą jaką jest COVID–19. 

Co ze Świętami Wielkanocnymi?

W związku z rosnącą liczbą stwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące Wielkanocy. Święta Wielkanocne odbędą się we właściwym dla nich terminie, ale związane z nimi obrzędy będą przystosowane do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. 

Kongregacja zaleca m.in. „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego nawet bez fizycznego udziału wiernych, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, aby mogli włączyć się w modlitwę w domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".
Redakcja poleca: Balonowy wielkanocny koszyk - film
Zobacz jak można z balonów wyczarować wielkanocny koszyczek.

Czy szykować koszyczek wielkanocny?

Konferencja Episkopatu Polski (KEP) również wydała zalecenia skierowane do biskupów, które przeorganizowują obchody Świąt Wielkanocnych. KEP odniosła się np. do spowiedzi wielkanocnej, informując m.in. że w tej wyjątkowej sytuacji każdy wierny może sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z przykazania nakazującego przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. – „Zachęcamy jednak biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej" – czytamy w wytycznych KEP.

Podczas odprawianej w Wielki Czwartek mszy świętej KEP sugeruje zawężenie liczby uczestników do najbliższych współpracowników biskupa, adoracja w Wielki Piątek powinna odbywać się w małych grupach, podobnie też modlitwy przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę. Podczas mszy w Wielką Niedzielę nie jest zalecane pokropienie wodą święconą.

W komunikacie poinformowano również, że nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Czy to znaczy, że w tym roku nie przygotujemy koszyczka wielkanocnego? Zamiast święcenia pokarmów w kościele biskupi proponują pobłogosławić posiłek w domu przed śniadaniem wielkanocnym. W załączniku do komunikatu publikują treść błogosławieństwa.

źródło: Gazeta Prawna, Gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy