dziecko, szpital
fot. Adobe Stock

Koronawirus groźny także dla dzieci: 12-latka w ciężkim stanie [CO WIADOMO]

Dziecko podłączone do respiratora walczy o życie – tak przebiega zakażenie koronawirusem u jednego z najmłodszych pacjentów na świecie.
Magdalena Drab
dziecko, szpital
fot. Adobe Stock
Na ciężki przebieg choroby Covid-19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 najbardziej narażeni są ludzie starsi, szczególnie po 80-tym roku życia, oraz osoby chorujące przewlekle. Niebezpieczne są zwłaszcza współistniejące schorzenia układu oddechowego, które mogą nasilać objawy zakażenia i w efekcie prowadzić nawet do śmierci. Badania i obserwacje wskazują, że najmłodsze dzieci oraz nastolatki nie są w grupie ryzyka, a po zarażeniu koronawirusem często chorują wręcz bezobjawowo. Przypadek dziecka ze Stanów Zjednoczonych każe inaczej spojrzeć na zależność między wiekiem a przebiegiem Covid-19.

Koronawirus u dziecka – ciężki przebieg u 12-letniej dziewczynki

12-letnia dziewczynka zarażona koronawirusem przebywa w szpitalu w Atlancie w stanie Georgia. Trafiła tam z zapaleniem płuc, a dopiero po tygodniu, w miniony piątek, przeprowadzono test na koronawirusa. Badanie dało wynik pozytywny. Dziecko w ciężkim stanie walczyło o życie, oddychało dzięki respiratorowi – podaje serwis cnn.com. Obecnie stan dziewczynki jest stabilny, poprawa nastąpiła po podłączeniu dziecka do defibrylatora. 

Szpital odmówił ujawnienia większej liczby szczegółów. Wiadomo jedynie, że dziecko zarażone koronawirusem przebywa w izolacji. Nie jest znane źródło zakażenia, bo, jak poinformował krewny dziewczynki, nie kontaktowała się ona z osobami chorymi na Covid-19, osobami wracającymi zza granicy ani sama nie podróżowała.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Koronawirus u dzieci – objawy

Choć statystyki jasno wskazują, że to osoby starsze są bardziej zagrożone koronawirusem, nie oznacza to wcale, że dzieci są na niego odporne. W całych Chinach zanotowano do tej pory 731 potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 wśród dzieci. Wg badania, na które powołuje się cnn.com, 6% z nich miało ciężki przebieg.To nadal dużo mniej niż u dorosłych (18,5% przypadków o ciężkim przebiegu), trudno jednak lekceważyć zagrożenie, jakie koronawirus stwarza dla najmłodszych. Koniecznie obserwuj dziecko, jeśli zauważysz takie objawy jak:
Jeśli dolegliwości przypominające objawy koronawirusa utrzymują się, nie jedź z dzieckiem do szpitala, tylko zadzwoń do lekarza rodzinnego lub sanepidu – tam uzyskasz wskazówki, co robić dalej.

Źródło:
cnn.com


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy