Koronawirus i lekarz online: co robić w razie choroby dziecka?
fot. Adobe Stock

Koronawirus i lekarz online: jak bez wychodzenia z domu leczyć dziecko

Jeżeli twojemu maluchowi coś dolega lub podejrzewasz, że jest chory, skorzystaj z usługi pediatry online. W czasach koronawirusa to najbardziej bezpieczny, ale i skuteczny sposób leczenia naszych dzieci.
Agnieszka Majchrzak
Koronawirus i lekarz online: co robić w razie choroby dziecka?
fot. Adobe Stock
O tym, jak działa pediatra online, jak przygotować się do takiej wizyty i jak ona przebiega, porozmawiałyśmy z dr n. med. neonatologiem Jolantą Tyczyńską, która w czasach koronawirusa codziennie leczy w ten sposób nawet kilkadziesiąt małych pacjentów.

Spis treści:

Kiedy umówić się do lekarza online?

Dziecko marudzi, jest osowiałe, pokłada się, nie chce jeść – to mogą być pierwsze sygnały choroby. – W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci, nawet zwykły katar może bardzo szybko przekształcić się w poważną infekcję górnych lub dolnych dróg oddechowych. Każdy sygnał choroby powinien być traktowany z troską i uwagą, i najszybciej  skonsultowany z pediatrą – wyjaśnia dr Tyczyńska.

W przypadku starszych dzieci możemy poczekać z poradą lekarską dzień lub dwa. Obserwujemy rozwój choroby. Jeżeli jednak np. obok kataru i kaszlu pojawi się bardzo wysoka gorączka, nie zwlekajmy z jak najszybszą konsultacją u pediatry.
Konsultacji lekarskiej zawsze wymagają niemowlaki do 3 miesiąca życia, dzieci od 3. do 6. miesiąca życia mające gorączkę powyżej 38,5 stopni Celsjusza oraz starsze dzieci, którym gorączka nie przechodzi po 3-5 dniach.
 
 
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Co zrobić, aby umówić dziecko na konsultację online?

Trzeba w pierwszej kolejności zadzwonić do swojej przychodni rejonowej, tak aby ustalić godzinę udzielenia teleporady. Jeżeli placówka, z której do tej pory korzystaliśmy, nie prowadzi takiej konsultacji, można skontaktować się z inną przychodnią.

W przypadku prywatnych usług medycznych zamówienie teleporady odbywa się także drogą telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Dzięki temu można samemu wybrać lekarza lub specjalistę online, do którego chcemy zapisać dziecko oraz datę i godzinę spotkania.

– Codziennie otrzymuję listę pacjentów zapisanych na konsultację. Następnie dzwonię do rodziców i pytam się, co dziecku dolega. Co dwa, trzy dni ponownie dzwonię dopytać się, jaki jest stan i czy uległ on poprawie – opisuje obecny sposób leczenia pediatra.

Jak przygotować się do konsultacji online?

Bardzo ważne jest, żeby zanim skorzystamy z konsultacji przygotować wcześniej zestaw pytań do lekarza oraz mieć przy sobie książeczkę zdrowia dziecka. Pediatra nie zna twojego malucha i zanim zdecyduje o jego leczeniu, musi zebrać wywiad lekarski. Wiele ważnych informacji o jego zdrowiu znajdzie właśnie w tym dokumencie.

Placówki medyczne rzadko mają możliwość przeprowadzenia konsultacji online video. Dlatego, jeżeli dziecko ma np. wysypkę na ciele, pokrzywkę, czy obłożone gardło warto zrobić zdjęcie i jeszcze w trakcie teleporady wysłać je na telefon lekarza. W ten sposób pediatra będzie mógł dokładniej przyjrzeć się objawom choroby.

– Mama dzwoniła do mnie, mówiąc, że dziecko ma stan podgorączkowy i wysypkę, poprosiłam o wysłanie zdjęcia, okazało się, że jest to szkarlatyna – mówi pediatra.

Czy mogę przyjechać z dzieckiem do lekarza?

Teleporady nie wykluczają możliwości skorzystania z tradycyjnej wizyty u lekarza. Po wywiadzie lekarskim przeprowadzonym przez telefon pediatra może zdecydować o konieczności bezpośredniego zbadania dziecka. Będzie to możliwe po uprzednim umówieniu wizyty, z zachowaniem wszelkich obecnie zalecanych środków ostrożności, tak aby uniknąć kontaktu z innymi osobami w placówce.

– Mama powiedziała przez telefon, że jej 3-miesięczne dziecko karmione piersią ma ropny wyciek z ucha. Taka sytuacja wymaga zbadania malucha. Obejrzałam niemowlę na miejscu ubrana w przyłbicę, maseczkę i rękawiczki. Okazało się, że jest to zapalenie ucha i trzeba było zastosować antybiotyk – opisuje dr Tyczyńska.

Telemedycyna to także e-recepty, L4 i skierowania na badania

W ramach konsultacji online można otrzymać także e-receptę lub zwolnienie (L4) w formie cyfrowej. Możliwe jest także uzyskanie skierowania na badanie laboratoryjne moczu, morfologii krwi, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Aby mogły być zrobione, na skierowaniu musi być adnotacja lekarska, że badanie jest potrzebne na cito.

Jak długo można leczyć dziecko bez konsultacji lekarskiej?

To zależy od wieku dziecka i rodzaju dolegliwości. W przypadku niemowląt i bardzo małych dzieci obowiązuje zasada, aby nie bagatelizować nawet najmniejszego sygnału choroby i zgłosić się do lekarza.

Gorączkującego kilkulatka, bez żadnych innych niepokojących objawów, można kurować przez dwa dni, podając mu leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniami, które otrzymaliśmy np. przy leczeniu wcześniej podobnej infekcji lub na podstawie dawkowania z ulotki leku). Jeżeli po tym czasie gorączka urośnie lub dojdą inne objawy choroby, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Wiele infekcji wirusowych zaczyna się od kataru u dziecka. Aby ulżyć maluchowi w oddychaniu warto mieć w domu aspirator do odciągania wydzieliny z nosa:

Domowe sposoby leczenia dziecka

Warto pamiętać o domowych sposobach leczenia, które pomogą złagodzić objawy choroby do czasu wdrożenia leczenia zaordynowanego w trakcie konsultacji. Jeżeli twoje dziecko ma:
 • katar – podawaj maluchowi większą ilość płynów, jeżeli jest karmione naturalnie, nie ma potrzeby dopajania, tylko częściej przystawiaj dziecko do piersi; w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym można podawać dodatkowo wodę,
 • kaszel – podaj syrop z cebuli oraz zrób inhalacje z soli fizjologicznej, które poprawią stan śluzówki dróg oddechowych oraz ułatwią odkrztuszanie wydzieliny,
 
 • gorączkę – zrób dziecku kąpiel, chłodne okłady na czoło, pamiętaj o nawadnianiu organizmu,
 • ból gardła – zastosuj płukanki z roztworu soli, u starszych dzieci mogą być z naparu z szałwii i rumianku,
 • biegunkę – podawaj większe ilości płynów i stosuj dietę złożoną z marchwi, ryżu, jagód i banana,
 • wymioty – nawadniaj dziecko, podawaj napar z ziół mięty, melisy, rumianku lub sok z cytryny rozcieńczony z wodą.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia dziecka - dzwoń na pogotowie!

Są niestety sytuacje, kiedy choroba rozwija się w tempie błyskawicznym wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nie wahaj się i wezwij pogotowie w sytuacji, gdy dziecko ma:
 • drgawki i kłopoty z oddychaniem,
 • bardzo wysoką gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza, której towarzyszą apatia lub rozdrażnienie, kaszel, biegunka, wymioty,
 • odwodnienie,
 • krew w wymiotach,
 • objawy wstrząsu.
Pamiętaj! W związku z pandemią koronawirusa większość placówek oferuje obecnie telemedycynę, polegającą na konsultacjach telefonicznych, internetowych lub spotkań wideo z lekarzem. Listę placówek POZ oferujących teleporady, z podziałem na województwa i z numerami telefonów, znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy